Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Borat: Po ujeté roli toužil i Johnny Depp

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

13. 5. 2012

Satirická komedie Borat vyvolává i šest let od svého vzniku stále velké kontroverze. Věděli jste, že Sacha Baron Cohen musel opakovaně čelit policii i žalobám?

Borat Američanům vysvětlil, co že je to ten Kazachstán vlastně zač. Zdroj: distributor filmu

Borat Sagdijev je kazašský televizní reportér, který je vyslán do USA. Pod jeho hustým knírkem se však skrývá tvář Sachy Barona Cohena, který se za Borata v reálu vydával. Cohen byl zároveň i scenáristou kontroverzní komedie. Vedle Borata je Sacha známý také jako rapper Ali G nebo homosexuál Bruno. Postava Borata se asi nejvýrazněji zapsala do filmových myslí díky svým úsporným svítivě zeleným plavkám.

1. Odmítnuté hvězdy

Velcí fandové Cohena Johnny Depp, George Clooney a Steve Martin herce kontaktovali s přáním zahrát si ve filmu cameo. Ten to však odmítl. Měl pocit, že by kvůli jejich znalosti děje nevyzněly některé gagy tak, jak si představoval.

2. Policie jako denní chléb

Vytváření filmu nebylo pro Cohena vůbec jednoduché. Během natáčení na něj byla celkem 91krát zavolána policie. Navíc na něj bylo podáno i několik žalob. Stěžovali si studenti, které Cohen ve filmu zesměšnil, ale také kazašská vláda, která problém řešila dokonce s vládou USA. Na zlepšení image země si nakonec v Kazachstánu najali dvě PR firmy a zaplatili několikastránkovou reklamu v The New York Times.

3. Žid proti Židovi

Protirasistická organizace Liga proti pomluvám označila snímek kvůli postojům hlavní postavy za antisemitský. To je celkem paradoxní, neboť sám autor námětu a představitel Borata Cohen je Žid.

4. Hymna nehymna

Kazašská hymna, která se objeví v závěru filmu, není překvapivě parodií na skutečnou hymnu Kazachstánu, a dokonce s ní nemá vůbec nic společného. Jejím autorem je Cohenův bratr Erran Baron Cohen. Tato nepravá hymna způsobila před pár týdny také mezinárodní skandál, když ji při medailovém ceremoniálu mezinárodní soutěže ve střelbě zahráli omylem vítězce namísto hymny skutečné.

FOTO: Borat

Boratovy plavky se staly kultovními.

5. Zbabělé studio

Studio FOX se na poslední chvíli zaleklo kontroverznosti filmu a snížilo počet premiérových kin na 800. I přesto se Borat dostal ihned do čela kasovního žebříčku a během tří dnů vydělal přes 26 milionů dolarů. Během následujícího víkendu vzrostl počet kin, kde film promítali, na 2566. Po třech týdnech promítání se výdělek vyšplhal na 90 milionů dolarů.

Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu
(Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan)

Komedie

USA, 2006, 84 min

Režie: Larry Charles
Hrají: Sacha Baron Cohen, Ken Davitian, Luenell, Pamela Anderson

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Borat: Po ujeté roli toužil i Johnny Depp