Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Big Lebowski: Jak Bridges (ne)hrál bowling

Redakce

Redakce

25. 5. 2013

Všechny filmové novinky už máte v oku? Tak co zajít do kina a v rámci akce Projekt 100 si vychutnat postarší lahůdku Big Lebowski v poněkud jiné atmosféře, než jakou vám nabízí čtyři stěny a gauč?

video
play-sharp-fill

Není Lebowski jako Lebowski. Někdo si záměnou způsobenou stejným jménem přijde na pěkné dědictví, jiný se stane terčem vymahačů. Tihle gansteři si navíc dovolili zajít tak daleko, že ve snaze přimět pána platit se odvážili vztáhnout ruku na jím milovaný koberec. A to se nedělá! Takže povaleč z L.A., který to odnesl místo svého zazobaného jmenovce, sebere dva nejlepší kamarády a ta nejbizarnější cesta za odplatou může začít.

Že by déja-vu?

Není dobrého filmu bez pořádné hudby, což ví i režisérské bratrské duo Joela a Ethana Coenových, a tak pro dokreslení a podtržení malebně buranského prostředí zvolili svého Cartera Burwella. Spojení těchto tří jmen už představuje jakousi zavedenou značku a přikrášlili jí filmy Fargo, Opravdová kuráž nebo Tahle země není pro starý.

A vymysleli si ještě jednu perličku. Všimněte si, že každá píseň, kterou uslyšíte ve filmových scénách, později zpříjemní den i všem posluchačům rádia. Náhoda?

Připomínka nesnadných začátků

Muži, jež vyznávají bohémský životní styl ne nepodobný způsobu života Dudea Lebowského a jeho parťáků Waltera a Donnyho, se příliš neobtěžují s domácími pracemi a podružnými činnostmi jako třeba vaření. To si raději zajdou na nějaké to zdravou výživou nepolíbené rychlojídlo, třeba do In & Out Burger.

John Goodman by ale možná raději zvolil jinou restauraci, jelikož pro  In & Out Burger dělal maskota za starých, chudých a neslavných časů, kdy se coby mladíček o velké jméno v ještě větším světě teprve pokoušel.

FOTO: John Goodman a Jeff Bridges ve filmu Big Lebowski

Co se stane, když rutinní život zapřísáhlých starých mládenců dostane nový (a nijak vítaný) náboj. Zdroj: AČFK

Něco málo statistiky

Ačkoli se jedná o jeden z nejlepších počinů bratrů Coenových, zřejmě byste nechtěli, aby na něj náhodou v televizi narazila vaše ratolest s rašící pubertou.

Že je ve filmu slovo Dude použito dohromady 160krát a Man 144krát, tak to se dá snést celkem v klidu, ale slovo Fuck zazní celkem 281krát, tedy více než dvakrát za minutu.

video
play-sharp-fill

Vášnivý pasivní hráč

Ahoj, jmenuju se Jeff Lebowski, rád hulím a nejradši na světě mám svůj koberec, bílýho medvěda a bowling. Takže nějak by asi vypadal Dudeův profil na seznamce v případě, že by hledal tu pravou (a asi dost tolerantní) partnerku. Lásku k bylinkám lze sdílet, fixace na bytový textil je na pováženou, alkoholismus tím spíš. Běžná žena by tedy asi mávla rukou jen nad tím bowlingem.

Ale jak si pozorný divák všimne, ačkoli se valná část filmu v kuželkárně odehrává, ke hře z Dudeovy strany nikdy nedojde.

FOTO: Jeff Bridges a Julianne Moore ve filmu Big Lebowski

Krásná žena dokáže s chlapem udělat divy… a tráva vlastně taky.Zdroj: AČFK

Dobrá práce, bratia!

Nejen věhlasný Carter Burwell nechal naplno promluvit svého génia prostřednictvím hudebního doprovodu filmu. Pro jednu ze scén nebylo jako melodický podkres použito žádné dílo z portfolia Coenovic dvorního skladatele, tvůrci naopak místo tvorby něčeho nového sáhli po kráse staré několik stovek let, jíž život vdechl samotný Wolfgang Amadeus Mozart.

Konkrétně se jednalo o part Requiem in D Minor: Introitus and Lacrimosa a líbezné zvuky nástrojů pochází od Slovenského filharmonického orchestru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Big Lebowski: Jak Bridges (ne)hrál bowling