Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

5 zajímavostí o Bohumilu Hrabalovi. Právník, který miloval pivo a kočky

Alena Menšíková

Alena Menšíková

21. 2. 2013

O Bohumilu Hrabalovi se učí studenti na středních školách jako o prozaikovi, který navázal na tradici Jaroslava Haška. V české literatuře také zavedl nový pojem – pábitel. Co se o Hrabalovi ve školních lavicích nedozvíte?

Bohumil Hrabal (1914–1997) patří mezi klasiky české literatury, jeho dílo je známé i v zahraničí. Několik jeho knih dokonce zfilmoval režisér Jiří Mencl a film Ostře sledované vlaky byl oceněn prestižní cenou Oscar.

1. Vystudovaný právník

Bohumil Hrabal po dokončení gymnázia v Brně nastoupil na práva na Univerzitě Karlově. Studia však kvůli zavření vysokých škol v roce 1939 musel přerušit a dokončil je až po válce. Přestože titul JUDr. nakonec získal, jako právník se nikdy neživil.

2. Surrealistický básník

První literární pokusy Bohumil Hrabal uskutečnil na poli poezie. Zajímal se o prokleté básníky a zaujal ho proud surrealismu a poetismu. Napsal lyrickou sbírku básní Ztracená ulička a další dvě sbírky Básnění a Židovský svícen.

3. Milovník piva

Hrabal velice rád chodil do pivnice U Zlatého tygra, kde se setkával s přáteli u svého oblíbeného pivního moku. Pivo ho také přivádělo do euforie, díky níž pak dostával nápady na náměty dalších děl. Do hospody nosil přátelům svá díla a chtěl znát jejich názor.

FOTO: Pivovar

Hrabal miloval pivo a tato tématika se promítla i v jeho knihách. Zdroj: sxc.hu

Zmiňovaná hospůdka je stále v provozu a můžete se do ní zajet podívat a sednout si tam, kde sedával Bohumil Hrabal.

4. Smrt manželky

Když zemřela jeho žena Eliška, upadl Hrabal do deprese. Připadal si velmi opuštěný, a proto se obklopil kočkami, které mu samotu zpříjemňovaly. Peníze pak utrácel právě za krmivo pro své kočičí miláčky.

5. Neobjasněná smrt

Poslední dny života strávil Hrabal v nemocnici na Bulovce na ortopedickém oddělení. Zemřel po pádu z okna, když údajně krmil holuby. Dodnes není jeho smrt objasněna. Objevily se totiž spekulace, že by nemuselo jít jen o nešťastnou náhodu, ale i o sebevraždu nebo dokonce vraždu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 zajímavostí o Bohumilu Hrabalovi. Právník, který miloval pivo a kočky