Menu
TOPZINE.cz
Cestování

5 tipů na dovolenou u moře, kde se vyhnete přeplněným plážím

Jestli máte hrůzu z tlačenice na pláži, kde musíte bojovat o své místečko na písku, máme pro vás dobré zprávy. Stále existují lokality, kam moc lidí nejezdí, a kde si užijete nikým nerušené slunění i koupání s celou rodinou. Víme, které to jsou.

Ještě, než se dáme do plánování, už víte, co všechno vzít na dovolenou k moři? Nezapomeňte na osobní doklady, hygienické potřeby, kosmetiku. Dobrá je i nějaká ta ochrana proti komárům a základní léky. Do tropů vyrazte s moskytiérou a repelentem s vyšší ochranou.

Co se oblečení týče, tak to na letní radovánky naštěstí moc nepotřebujeme. Přesto si vezměte i nějakou rezervu pro případ ošklivého počasí. Zjistěte si také, jaké jsou v cílové destinaci zásuvky. A když bude potřeba, sežeňte si redukci. Zde najdete celý seznam věcí na dovolenou k moři.

Tento rok letoviska očekávají rekordní účast. Přeci jen lidé poslední dva roky moc cestovat nemohli. Konečně se po dlouhé pauze turistům otevírají téměř všechny země světa. Vyberte si svůj neobjevený ráj, kde si užijete dovolenou na 100 %. Stačí už jen pořídit kvalitní cestovní kufry a můžete vyrazit. Poradíme kam.

Vis, Chorvatsko

Jestli se Chorvatsku vyhýbáte kvůli davům turistů, pak budete příjemně překvapení ostrůvkem Vis. Není tak známý jako zbytek země, přitom nabízí krásné oblázkové pláže s azurovým mořem. Koupání ale není to jediné, čím zaujme. Scenérii zdobí pobřežní jeskyně či starobylé římské památky. Milovníci vína pozor – Vis je proslulý vínem odrůdy Vugava.

Vis byl ještě 40 let zpátky cizincům zcela nepřístupný (kvůli přítomnosti vojenských objektů). Svět ho objevuje jen pozvolna, a tak vás zde přeplněné pláže opravdu nečekají. Mezi nejméně navštěvované, ovšem krásné pláže, patří Rogačić. Krásná je také pláž Stiniva, ovšem sem už chodí turistů o něco víc. Jestli do Chorvatska zamíříte letecky, nezapomeňte na bezpečnostní zámky. Ať máte jistotu, že vaše zavazadla dorazí bez úhony.

Andros, Řecko

Andros je odlehlý ostrov nedaleko hlavního města Athény. Nejznámější pláže jsou hojně navštěvované, ovšem najdete tu i několik míst, kde téměř nikoho nepotkáte. Například pláž Hora, která je nedaleko hlavního města Andros a je rozdělená na několik menších izolovaných zákoutí. Jestli rádi rybaříte, navštivte pláž Fellos. Bývá prázdná. Je tu ideální klid na rybaření, ale i na vodní radovánky a opalování.

Asi nejopuštěnější je odlehlá zátoka Kaminaki. Turisté sem moc nemíří, a proto neočekávejte bůh ví jaké luxusní vybavení a restaurace. O to větší je tu klid. Voda tu bývá klidná, a tak je Kaminaki vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Do civilizace je to odsud nějakých 10 km, a proto se vyplatí zapůjčit auto nebo skútr.

Formentera, Španělsko

Formentera patří k Baleárským ostrovům. Je ze všech nejmenší a zároveň nejméně frekventovaná. Svou krásou ale nijak nezaostává za Ibizou či Mallorcou. Své malé návštěvnosti vděčí horší dostupnosti. Na Formenteru se totiž dostanete pouze trajektem nebo lodí z Ibizy. Turisté sem proto tolik neproudí. Což je velké plus, když hledáte klidné pláže, kde se nebudete mačkat s dalšími stovkami lidí.

Jestli máte rádi písčité pláže a průzračné moře, zde budete jako ryba ve vodě. Písek je tu doslova vybělený od sluníčka a moře příjemně vlažné, žádné velké vlny. Za návštěvu stojí zátoka Cala en Baster, která je nedotčená cestovním ruchem. Jestli se chcete potápět a šnorchlovat, třeba i s dětmi, zde je k tomu ideální místo. Společnost vám bude dělat jen pár rybářů.

Koh Tonsay, Kambodža

Zatímco Thajsko vzali turisté útokem a už zde nenajdete pláž, natož ostrov, který by byl klidný, Kambodža je zatím turisty téměř nedotčená. Ale to se může rychle změnit. Pokud chcete zažít panenskou přírodu a koupání s fosforeskujícím planktonem, určitě si sem zajeďte. Výhodou jsou i příznivé ceny a dobrá letecká dostupnost. Další tipy na výlety v Kambodži naleznete zde.

Koh Tonsay (česky Králičí ostrov) je malý ostrůvek, na kterém žijí hlavně rybáři. Na turisty jsou zde však připravení a najdete tu celkem slušné ubytování. V porovnání s hlavními turistickými centry, jako je třeba Koh Rong, je Králičí ostrov střídmější, o to však klidnější a zajímavější. Dostanete se sem na lodi z přímořského městečka Kep.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů na dovolenou u moře, kde se vyhnete přeplněným plážím