Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

5 tipů, jak vyjít od výplaty k výplatě

Vycházet s penězi není zdaleka tak těžké, jak se na první pohled zdá.

Žít od výplaty k výplatě, to je úděl velké části českých domácností. Přitom by stačilo lépe počítat a rozvažovat, promýšlet každý výdaj a rázem by byla ekonomická situace celé rodiny zase o něco veselejší. Jistě, ne každý má to štěstí, aby disponoval nadprůměrným příjmem, to však neznamená, že se nemůže snažit. Lepší přehled o financích je přece důležitý, možná se pak nebudete tolik divit, jak se peníze doslova rozplývají před očima.

Výdaje si musíte velmi pečlivě plánovat

Pokud jde o pravidelné výdaje, plánujte si je vždy dopředu – může jít o dovolenou nebo doplacení daní, pokud patříte mezi OSVČ, stejně tak nákup sezonního oblečení. Totéž platí o pravidelných zálohách na energie, pokud tušíte, že budete při meziročním vyúčtování doplácet, nechejte si nějakou hotovost stranou. Pokud to ale nepůjde, samozřejmě může pomoci také půjčka před výplatou, díky níž budete mít potřebnou částku při ruce už během příštích pár minut.

Každý měsíc navyšujte takzvanou železnou rezervu

Je dobře, když jste připraveni na nenadálé výdaje a odkládáte si pravidelně část příjmu stranou. Nevadí, pokud půjde třeba „jen“ o pár stokorun měsíčně, i taková částka se počítá a meziročně pak může znamenat pěknou sumu. Samozřejmě, pokud přijde tučná složenka dlouho před termínem výplaty, je tu rychlá půjčka. Rozhodně ale není od věci mít vlastní rezervy, do kterých můžeme kdykoliv sáhnout. Minimálně nám to dodá pocit jistoty, která je v životě mimořádně důležitá. Doslova se dá říci, že každá ušetřená koruna má svůj smysl…

Pozor na impulzivní nákupy, prodraží se!

Pokud chcete ušetřit peníze a mít menší výdaje, měli byste odolat akčním slevám na zboží, které v podstatě nepotřebujete. Něco podobného se jistě snadno řekne, ale hůře udělá. Přemýšlejte o nákupech elektroniky nebo podobného zboží, klidně i v rodinném kruhu – opravdu budete využívat to či ono, nebo jde jen o takzvaný impulzivní nákup? Není důvod, abyste se blýskli před známými vlastnictvím toho, co zatím nikdo nemá a tratili na tom, případně se dokonce zadlužovali. Od takových nápadů raději dál! O co třeba může jít?

  • Televize do ložnice, když už máte jednu v obýváku. Navíc je to zbytečný žrout elektřiny.
  • Drahý mobil, jehož funkce vlastně ani tolik nevyužijete. Vážně potřebujete foťák 16mpix?
  • Nejnovější automobil proslulé značky. Na cestu do práce určitě poslouží ojetý vůz, že?

A samozřejmě, mohli bychom ještě pokračovat. Vždy tu budou nezbytnosti a věci, kterých se můžeme zříct a kvalita našeho života vlastně ve výsledku příliš neutrpí. Není nutné si odpustit drobné radosti, ale výdaje v řádu stokorun, které nejsou nezbytné – opravdu to musí být? Nemůžete třeba místo pravidelné večeře v restauraci jíst doma? A teď si celkovou úsporu spočítejte za celý měsíc, za celý rok…

Porovnáváním nabídek určitě škodu nenaděláte

Výběr mobilního paušálu, ale třeba také dodavatele energií. Od čeho je vlastně na trhu konkurence? Pokud si srovnáte různé nabídky, určitě už na první pohled uvidíte, která je opravdu zajímavá a která nikoliv. Nezáleží na tom, co hledáte, touto cestou můžete ušetřit na nákupu ledničky pár stokorun, na výběru letní dovolené i pár tisíc – stačí dát několik nabídek vedle sebe a srovnat cenovky. Dobrou možností úspory může být i půjčka zdarma. Je to vlastně zcela jednoduché, stačí dodržet všechny podmínky a ušetříte úroky. Sjednání podobné půjčky je vyřízeno v řádu minut, takže neztratíte zbytečný čas. Pokud mikroúvěr teprve zvažujete a nikdy předtím jste si ještě podobný produkt nesjednali, je vám podobná nabídka střižena doslova na míru!

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

5 tipů, jak vyjít od výplaty k výplatě