Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

5 rad, které vám zásadně ulehčí život

Život není jednoduchý, existují ale jednoduché rady, které vám na cestě životem velmi pomohou. V podstatě se stačí řídit lidovou moudrostí – příslovími, pranostikami a babskými radami. V tomto článku ale budeme konkrétní a předložíme vám pět konkrétních tipů, kterými se řídit.

1) Nebojte se oslovit odborníky

Mnoho lidí se se svou životní situací bojí obrátit na odborníky. Máme tím na mysli lidi, kteří mají vzdělání a praxi v určitém oboru, který vyžaduje značnou odbornost. Typicky jde o učitele nebo lékaře, na které se poměrně přirozeně obrací většina z nás.

Stranou ale zůstávají například právníci a daňoví poradci, které využívají spíše firmy a podnikatelé, řadoví občané je oslovují v mnohem menší míře. Právní služby pro běžné záležitosti přitom rozhodně nejsou cenově nedostupné, navíc vám mohou ušetřit spoustu stresu i peněz.

V odborných věcech se zkrátka obracejte na odborníky!

2) Vyhněte se milionovým výdajům

Vlastníte byt či auto nebo jedete do zahraničí? Eliminujte veškerá finanční rizika spojená s vaším majetkem nebo aktivitami a pojistěte se. Váš byt ochrání pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti, u auta se zase nespoléhejte jen na povinné ručení a sjednejte si i havarijní pojištění. A při cestě do zahraničí nikdy nezapomeňte na cestovní pojistku.

3) Investujte po celý život – začněte co nejdříve

Spoléháte se na státní důchod? Pak děláte zásadní životní chybu. Investujte část svých příjmů do výnosných aktiv. Začněte co nejdříve a investujte co nejvíce v pravidelných intervalech. Chybu pravděpodobně neuděláte zakoupením nemovitosti, určitou sumu byste měli investovat i na trzích cenných papírů – do akcií, státních a firemních dluhopisů, do komodit a malou část do rizikových aktiv, jako jsou kryptoměny.

Průměrný roční výnos by se měl pohybovat kolem 5 %, v ideálním případě byste takto měli mít před důchodem odloženo několik milionů korun.

4) Neustále se vzdělávejte

Je jedno, zda máte výuční list, maturitu, nebo vysokoškolský diplom, učení absolvováním školy nekončí. Dříve než kdy jindy dnes platí, že člověk by se měl neustále vzdělávat. Poznávejte nové technologie, prozkoumejte nové obory a prohlubujte své dosavadní znalosti v oboru, na který se specializujete.

Pokud ve vzdělávání polevíte, přijde doba, kdy vám tzv. ujede vlak a budete mít problém sehnat zaměstnání odpovídající vašemu formálnímu vzdělání. V konkurenci dalších uchazečů o práci zkrátka neuspějete. Naopak ten, kdo se aktivně rozvíjí, má dobře placenou práci jistou až do důchodového věku.

5) Starejte se o sebe

Ať už jde o jídelníček, fyzickou aktivitu, pleť či šatník, pečujte o sebe. Péče o vlastní tělo prodlužuje aktivní život, snižuje riziko závažné nemoci a zlepšuje vaši psychickou pohodu a sebevědomí. To vše vede ke spokojenějšímu životu a sebenaplnění. Pečujte o sebe zkrátka tak, abyste se sami sobě líbili a měli sami sebe rádi. Zní to trochu sebestředně, ale jde o cestu k životnímu štěstí. Váš vlastní život by pro vás měl být na prvním místě.

Tip: Dávejme na sebe pozor! Dopravní nehody u nás nejsou žádnou výjimkou. Proč k nim ale nejčastěji dochází? Na co si při řízení musíme dát zvlášť pozor, a co nás za volantem nejčastěji „zradí“? Tyto a další informace získáte v novém podcastu Nepodceňto od Srovnejto.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 rad, které vám zásadně ulehčí život