Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 oblíbených filmů Keiry Knightley. Má ráda cizojazyčné snímky

Anna Bílá

Anna Bílá

18. 2. 2014

Keira Knightley nyní hraje v akčním filmu Jack Ryan: V utajení. Tato osmadvacetiletá herečka začínala před kamerou už ve svých sedmi letech a propracovala se až do velkofilmů jako Král Artuš nebo Piráti z Karibiku. Jaké snímky jsou jejími oblíbenými?

FOTO: Keira Knightley

Keira Knightley. Zdroj: distributor filmu

Pouto nejsilnější

Tento film vznikl v roce 1945 pod taktovkou režiséra Davida Leana. Základem se stala divadelní hra z roku 1936, která se jmenovala Tichý život. V hlavní roli klasické ženy v domácnosti, která chodívá do města na nákupy a matiné, září Celia Johnsonová. Jednou, když se vrací z města, ve vlaku potká doktora Aleca Harveyho.

Oba si velmi užívají přítomnosti druhého a podaří se jim domluvit další schůzky. Jenomže oba dva doma mají zákonné polovičky a děti a svůj vztah se rozhodnou ukončit. Alec se rozhodne přijmout práci v Johannesburgu.

Ani jejich loučení ale nemůže proběhnout jenom mezi nimi, naruší ho upovídaná známá Celie. Ti dva se musí rozloučit, aniž by na sobě mohli dát znát, jak je to oba ničí.

„Miluju Celii Johnsonovou,“ řekla Keira Knightley. „A tento film Davida Leana naprosto zbožňuji.“

video
play-sharp-fill

Tělesné vztahy

Snímek sleduje životy dvou kamarádů z vysoké, Jonathana (Jack Nicholson) a Sandyho (Arthur Garfunkel), mezi koncem čtyřicátých a začátkem sedmdesátých let. Oba dva mají problém s navázáním trvalejšího vztahu, každý jejich pokus končí špatně.

Film vyšel v roce 1971, kdy se měnila morálka americké společnosti, a film byl špatně přijat kvůli zneklidňujícímu sexuálnímu obsahu. I přesto byl ale nominován na tři prestižní ocenění: Zlatý glóbus za nejlepšího herce (Jack Nicholson), Zlatý glóbus pro nejlepšího herce ve vedlejší roli (Arthur Garfunkel) a na Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli (Ann-Margret).

„Viděla jsem hodně filmů od režiséra Mikea Nicholse, tohle byl první film, kde jsem viděla Arta Garfunkla. Je to jedinečný film,“ řekla Keira Knightley.

video
play-sharp-fill

Scény z manželského života

„Mám ráda filmy, které vás donutí podívat se na vlastní vztahy a o kterých si potom dobře popovídáte. Nejde jen o to, že ‚žijí šťastně až do smrti‘, ale o to, co se stane po ‚údajném happy endu‘. Nutí vás přemýšlet. Tento film je proto vzrušující,“ prohlásila Keira Knightley.

Scény z manželského života v podstatě představují minisérii o šesti epizodách. Napsal je a zrežíroval v roce 1973 Ingmar Bergman. Epizody sledují dvacet let jednoho manželství, to, jak oba dva v páru skrývají své výčitky a city, a to všechno vede k rozvodu. Jenomže rozvod může být klíčem k pochopení a rozvinutí přátelství.

video
play-sharp-fill

Tlukot mého srdce se zastavil

Francouzský film režiséra Jacquese Audiarda měl premiéru v roce 2005 na Berlínském filmovém festivalu. Hlavním hrdinou je Thomas Seyr (Romain Duris), který vede ne zrovna čisté podnikání, stejně jako jeho otec. Do jeho kšeftů se ovšem jednoho dne připlete jednoduchá věc, jako je klavír.

Tom si vzpomene na svou matku, která na něj hrávala, a rozhodne se oprášit svoje vlastní umění. Najme si učitelku z Číny Miao Lin, která ovšem neumí francouzsky. Začne vynechávat schůzky pro další gangstery a tím ohrozí bezpečnost svého otce, který je nakonec zavražděn.

Po dvou letech se Tom plně věnuje Miao Lin, je jejím partnerem a manažerem. A na jednom z jejích koncertů se mu vyskytne šance na pomstu svého otce.

„Na tenhle film bych se mohla dívat pořád dokola. Je tvrdý, ale pořád tak nějak krásný – líbí se mi spojení klidu a násilí.“

video
play-sharp-fill

Můj život beze mne

Ann je třiadvacetiletá manželka a matka dvou dětí. Její život se obrátí vzhůru nohama, když zjistí, že jí zbývají už jen dva měsíce života kvůli rakovině. Rozhodne se, že o své diagnóze nikomu nepoví, a pro své poslední týdny života si sestaví seznam toho, co chce ještě stihnout.

Obarví si vlasy, nahraje pro své děti nahrávky na každé jejich narozeniny až do osmnáctin, snaží se svého muže dát dohromady s jinou ženou, a dokonce si sama prožije ještě jeden románek, aby věděla, jaké to je být s jiným mužem. Jenomže se do toho zapletou city a Ann získá dalšího člověka, se kterým se musí těžce loučit.

Film pochází ze španělsko-kanadské produkce z roku 2003. Vznikl podle knižní předlohy autorky Nanci Kincaid Pretending the Bed is a Raft.

„Tento film dokáže zlomit srdce,“ řekla Keira Knightley. „Fakt, že hlavní hrdinka nikomu neřekne, že je těžce nemocná, mě pokaždé dostane.“

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 oblíbených filmů Keiry Knightley. Má ráda cizojazyčné snímky