Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 oblíbených filmů Alexis Bledel z Gilmorových děvčat

Anna Bílá

Anna Bílá

11. 6. 2015

Představitelka seriálové Rory Gilmorové je dalším, kdo prozradil svých 5 oblíbených filmů. Mezi jejími favority jsou – dnes už – klasiky.

FOTO: Alexis Bledel

Alexis Bledel. Zdroj: CW

Alexis Bledel začínala se showbyznysem v divadle. Od osmi let hrála v různých inscenacích v rodném Houstonu. Později se začala věnovat modelingu. Po absolvování školy zkusila konkurz na roli v seriálu, a tak se zrodila Rory Gilmorová. Gilmorova děvčata se začala vysílat roku 2000, kdy Alexis bylo 18 let.

Na natáčení strávila celých sedm let společně se svou seriálovou matkou Lauren Graham. Gilmorova děvčata přinesla herečce i lásku – nějaký čas chodila s Milem Ventimigliou, představitelem Jesse.

Její další kariéra znamenala role ve filmech různých žánrů. Od komedie Sesterstvo putovních kalhot po Sin City – město hříchu, kde měla možnost pracovat i s Quentinem Tarantinem.

FOTO: Gilmorova děvčata

Seriálová matka s dcerou Lauren Graham a Alexis Bledel. Zdroj: CW

Předčítač (2008)

Michael je obyčejným studentem. Na cestě ze školy poválečným Berlínem se mu udělá špatně. Na pomoc mu přiběhne Hanna, sympatická třicátnice, která mu pomůže. Michael ji v příštích dnech vyhledá, aby jí poděkoval, jenomže nečeká, že by mezi nimi mohl vzniknout nějaký vztah. Později, když už se rozdělí a Michael jde studovat práva, setkají se znovu. Jenomže při soudním procesu s válečnými zločinci, kde je Hanna na lavici obviněných.

Scénář vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy Bernharda Schlinka. Snímek natočil režisér Stephen Daldry (Billy Elliot) a role milenců sehráli Kate Winslet a David Kross. Dospělého Michaela, který na události vzpomíná, ztvárňuje Ralph Fiennes. Zajímavostí je, že David Kross byl v době začátku natáčení ještě nezletilý, a proto museli počkat s milostnými scénami do jeho narozenin. Kate Winslet za tuto roli obdržela Oscara.

video
play-sharp-fill

Střihoruký Edward (1990)

Snímek od Tima Burtona vypráví příběh Edwarda. Zvláštního muže, který žije sám na hradě po smrti svého stvořitele. Edward byl stvořen, ne narozen – jako chlapec s břity místo rukou. Místní obyvatelka Peggy ho jednoho dne najde a přivede do města mezi ostatní. Edward si je po počátečním šoku začne získávat díky nově objevenému talentu: stříhání. Ovšem ne všichni jeho kouzlu podlehnou a Edward ve městě zažije krušné chvíle.

V hlavní roli Edwarda můžeme vidět Johnnyho Deppa. Studio Fox původně do role navrhovalo Toma Cruise. Burton však prohlásil, že mu do role neseděl. Jeho favoritem byl již od začátku Johnny Depp. Když roli získal, Depp bral inspiraci pro ztvárnění Edwarda z filmů Charlieho Chaplina – zejména hraní citů bez dialogu.

video
play-sharp-fill

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump a jeho nezapomenutelný příběh. Nikdy nepatřil k těm nejbystřejším dětem, avšak vždy se řídil podle pravidla, které mu vnukla jeho maminka: Když se dostaneš do problémů, utíkej. Forrest tedy utíkal a tímto způsobem zvládnul univerzitu, válku ve Vietnamu, setkání s prezidentem, hippie-happeningy, vlastní firmu s krevetami a našel si cestu i ke své lásce Jenny.

Film natočil režisér Robert Zemeckis podle stejnojmenné novely autora Winstona Grooma. V hlavní roli Forresta zazářil Tom Hanks. Snímek získal 6 Oscarů včetně ocenění pro Nejlepšího režiséra a Nejlepšího herce pro výše jmenované.

video
play-sharp-fill

Matrix (1999)

Matrix od sourozenecké dvojice Wachowských vypráví o počítačovém expertovi s přezdívkou Neo. Neo, civilním jménem Thomas Anderson, hledá odpovědi na otázky, které ho už dlouhou dobu trápí. Nabídne mu je Morpheus, který mu ukáže, v jakém světě skutečně všichni žijí. A Neo nakonec zjistí, že je jediný, který může všechno změnit.

Trilogie začala prvním dílem v roce 1999 a skončila v roce 2003. Hlavní roli Nea ztvárnil Keanu Reeves, dále se po jeho boku ukázali Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss nebo Hugo Weaving. Pod značkou Matrixu vyšly i videohry či komiksy. První z filmů obdržel 4 Oscary.

video
play-sharp-fill

Potomci lidí (2006)

Píše se rok 2027 a lidstvo pomalu vymírá. Žije utlačovaně a ve strachu, ale ve společnosti zároveň vzniká mnoho anarchistických hnutí. Všechno to má velký háček – celé roky se na Zemi nenarodilo jediné dítě. Hlavní hrdina Theo (Clive Owen) je úředník, kterého kontaktuje jeho bývalá láska (Julianne Moore), nynější vůdce jedné z odbojových skupin. Žádá po něm jediné – aby ze země vyvezl dívku, která je chodící zázrak a čeká dítě.

Režisér Alfonso Cuarón natočil Potomky lidí podle knižní předlohy autorky P. D. James. Chtěl tak předat určité poselství o tom, že jak se chováme k našemu životnímu prostředí dnes, se také v budoucnosti projeví.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 oblíbených filmů Alexis Bledel z Gilmorových děvčat