Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 oblíbených filmů Adama Scotta. Je velkým fanouškem Scorseseho a De Nira

Anna Bílá

Anna Bílá

8. 1. 2014

Do kin nyní vstoupil film Walter Mitty a jeho tajný život od Bena Stillera. Adam Scott v něm hraje zlého šéfa hlavního hrdiny. Scott se ve filmovém průmyslu pohybuje od roku 1990, hrál především v seriálech, jako je Právo a pořádek či Veronica Mars. Zde je jeho pětice oblíbených filmů.

FOTO: Adam Scott

Adam Scott. Zdroj: distributor filmu

Dobyvatelé ztracené archy

Roku 1981 Steven Spielberg a George Lucas dali hlavy dohromady a vytvořili archeologa Indyho Jonese. Ten vyniká nejenom svými znalostmi, ale také umem zacházet s bičem, což se mu často v různých nelehkých situacích za honbou významných exponátů hodí. V prvním díle série o Indianu Jonesovi je hlavním cílem americké vlády získat bájnou Archu úmluvy dříve, než se to podaří nacistům.

Tento film získal celkem 5 Oscarů z celkových 9 nominací. Americký filmový institut Dobyvatele zařadil mezi 100 nejlepších filmů a postavu Indiana Jonese, kterou hraje Harrison Ford, zařadili na druhou příčku seznamu nejlepších filmových hrdinů.

„Tenhle film je perfektní v každém ohledu,“ řekl Scott. „V některých pasážích je dojemný, je vzrušující, je zábavný. Když jsem ho viděl poprvé, bylo mi asi devět, a od té doby ten film prostě miluju. Nemůžu se dočkat, až mi manželka dovolí pustit ho našemu synovi.“

video
play-sharp-fill

Chraň si svůj život

Čeká nás po smrti nějaký soud? Podle filmu Chraň si svůj život z roku 1991 ano. Hlavní postava Daniel Miller (Albert Brooks) zemře při dopravní nehodě. Dostává se do Soudného města, kde jistí soudci posoudí, jak se dokázal vyrovnat s životem, který mu právě skončil. V soudním procesu musí dokázat, jak umí překonat strach. S Danielem to nevypadá dobře, soudci zvažují, že ho pošlou zpátky na zem, aby se ještě napravil. Jenomže Daniel se v tomto městě seznámil s Julií (Meryl Streep), a ta mu změnila náhled na celý život.

Zajímavostí je, že Albert Brooks nejen hrál hlavní postavu, ale film i režíroval. „Je to můj nejoblíbenější film od Brookse,“ řekl Adam Scott. „Zrovna jsem končil školu, když tenhle film vyšel. V té době mi toho opravdu hodně říkal.“

video
play-sharp-fill

Král komedie

Robert Pupkin (Robert De Niro) je člověk, který by rád prorazil jako stand-up komediant, jenomže jeho ambice jsou mnohem větší než jeho skutečný talent. Jednoho dne potká svůj idol – Jerryho Langforda (Jerry Lewis) – a myslí si, že to je ten moment, který mu pomůže na vrchol. Jenže Jerry ho odmítne a uzemní. Robert se rozhodne pro radikální krok a svou slávu si chce vymoci tím, že svůj bavičský vzor unese.

Tento film vyšel v roce 1983 z dílny režiséra Martina Scorseseho. Ve stejném roce snímek otevřel filmový festival v Cannes.

„Tenhle film byl dlouho podceňovaný,“ prohlásil Adam Scott. „Myslím, že je opravdu fascinující téma, jak jsou lidé někdy posedlí celebritami. Líbí se mi, jak tady ukázali obě stránky věci – tu počáteční oddanost a poté, když se ukáže, že se spolu vůbec nepohodnou. Jerry Lewis je tady naprosto šokující.“

video
play-sharp-fill

Mafiáni

Robert De Niro a Martin Sorsese podruhé, tentokrát se jejich spolupráce točila kolem filmu z roku 1990. Snímek vznikl podle knižní předlohy s názvem Wiseguy od Nicholase Pileggiho, ten se zároveň podílel na sepsání scénáře k filmu. Příběh sleduje vzestup a pád mafiánské rodiny Lucchesových a roli Henryho Hilla (Ray Liotta), který v ní figuruje.

Henry vždy snil o tom, že se stane mafiánem. Šťastná náhoda ho svede dohromady s kmotrem Paulem Cicerem, u kterého si Henry získá velkou přízeň. Postupně roste na žebříčku, provede úspěšné loupeže, ožení se… Jenže pak je odsouzen a z vězení se vrací poznamenaný. Manželství přestává fungovat, loupeže se už tolik nedaří. A nakonec mají na krku i FBI.

„Jsem velký fanoušek Scorseseho. Objevil jsem ho na střední škole. Miluju všechny jeho filmy a taky jsem všechny mnohokrát viděl. Je to šílené.“

video
play-sharp-fill

Půlnoční běh

„Tenhle film zkrátka miluju,“ prohlásil Scott. Robert De Niro potřetí, tentokrát v roli bývalého policisty, který má dovést k soudu mafiánského účetního. Tento účetní však není jen tak jednoduchý „mafián“, jak by se zdálo. Nakradené peníze věnoval charitě a sám o sobě je na první pohled tak dobrosrdečný, že ho za nějakého mafiána snad ani pokládat nelze.

Tuto komedii natočil v roce 1988 režisér Martin Brest. V devadesátých letech k ní vznikla televizní pokračování, avšak hlavní postavy chyběly. Z prvního filmu tato televizní pokračování převzala jen několik vedlejších postav.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 oblíbených filmů Adama Scotta. Je velkým fanouškem Scorseseho a De Nira