Menu
TOPZINE.cz
Hudba

5 nejpopulárnějších samplů: inspiroval se jimi Skrillex i Vanilla Ice

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

24. 4. 2013

Vytvořit skladbu, kterou budou obdivovat celé generace a její charakteristické rysy jen tak nezestárnou, jistě není snadné. A zřejmě to je jeden z hlavních důvodů, proč celá řada dnešních interpretů čerpá právě od umělců, kterým se v minulosti něco podobného podařilo.

FOTO: Kayne West

Kayne pro skladbu Stronger sáhnul k Daftpunk, ti zas k Edwinu Birdsongovi. Zdroj Universal Music

Některým hudebníkům se podaří najít způsob, jak ze skvělé skladby vzít to nejlepší a následně předělat do něčeho nového. Jiní se naopak snaží v posluchačích záměrně vyvolat nějakou asociaci. U následujících písní možná budete až překvapeni, čím se nechali tito známí producenti inspirovat.

Kanye West – Stronger

Americký rapper, zpěvák a producent R&B Kanye West se ve svém singlu Stronger z roku 2007 rozhodl použít vokálový sample z léty ověřené taneční klasiky od francouzského dua Daft Punk s názvem Harder, Better, Faster, Stronger. Tuto legendární dvojici pak můžeme vidět i v samotném videoklipu k písni.

Ovšem u Daft Punk pátrání po původu tohoto samplu nekončí. I oni totiž před více než deseti lety vsadily na historickou skladbu Cola Bottle Baby od funkového umělce Edwina Birdsonga. Pro Daft Punk je však používání úspěšných samplů typické, dokonce u některých svých skladeb čerpali značnou část z originálu a pouze přidali tvrdší taneční beat.

Kanye West – Stronger

Daft Punk – Harder Better Faster

Edwin Birdsong – Cola Bottle Baby

Vanilla Ice – Ice Ice Baby

V devadesátých letech minulého století zřejmě žádnému posluchači neunikl proslulý singl Ice Ice Baby od jednoho z prvních světově uznávaných bělošských rapperů, známého pod uměleckým jménem Vanilla Ice. Právě tato píseň je typickým příkladem toho, kdy producent natolik znamenitě využil samplu, až svými úspěchy předčil samotný originál.

Přitom už sama originální píseň Under Pressure od Davida Bowieho společně s Queen, ze které VanillaIce čerpal, dosáhla v Británii na první příčku hitparády. Skladbě Ice Ice Baby se však tohoto úspěchu o několik let později podařilo dosáhnout nejen v Británii, ale také ve Spojených státech.

Vanilla Ice – Ice Ice Baby

Queen – Under Pressure

Pitbull – I Know You Want Me

Dalším americkým rapperem, textařem a zejména producentem úspěšné taneční hudby, který je známý recyklací věhlasných hitů, není nikdo jiný, než Armando Pérez, v hudebním světě známý jako Pitbull. Jeho veleúspěšná píseň I Know You Want Me, v jejíchž rytmech se na parketech tančí dodnes, však značně čerpá z již méně známé předlohy.

Taneční originál, který Pitbulla nepochybně inspiroval, se nazývá 75 Brazil Street od umělců Nicola Fasano a Pat Rich, kteří jej vydali pouze o necelý rok dříve. Avšak pokud by posluchač pátral dále, zjistil by, že výrazné trumpety použité v obou zmiňovaných skladbách pocházejí již z roku 1989 z písně Street Player od kapely Chicago.

Pitbull – I Know You Want Me

Nicola Fasano vs. Pat Rich – 75 Brazil Street

Chicago – Street Player

Deadmau5 – Moar Ghosts n’ Stuff (Hard Intro Mix)

Zřejmě jeden z nejstarších samplů použitých v moderní hudbě můžeme hledat v takzvaném Hard Intro mixu skladby Moar Ghosts n’ Stuff od kanadského DJe a producenta Deadmau5e. Přestože sám jako hudebník prohlásil, že nemá rád producenty, kteří nevytvářejí svá vlastní díla, ale pouze samplují, právě u něj můžeme najít použití jedné známé klasiky.

Je jí myšlen opravdový skvost z roku 1839, legendární Sonáta pro klavír č. 2 b-moll od polského skladatele vážné hudby Fryderyka Chopina. Použití tohoto samplu je velmi decentní a jedná se o krátkou část v úvodu skladby. I přesto tento ohromující výběr stojí za povšimnutí.

Deadmau5 – MoarGhosts N Stuff (Hard Intro)

Frédéric Chopin; Piano Sonata No. 2 in B-flat minor

Skrillex – Scary Monsters and Nice Sprites

Americký dubstepový producent a DJ Skrillex je hvězdou scény elektronické taneční hudby zhruba od roku 2010. Právě v tomto roce také vydal skladbu s názvem Scary Monsters and Nice Sprites, která vyšla na stejnojmenném EP. Tento song, stejně jako značná část Skrillexovy tvorby, je charakteristický robotickými zvuky, jež balancují na hranici absurdity.

Málokterý posluchač však dokáže identifikovat hlas, který před takzvaným dropem hlasitě vykřikne. V tomto případě se nejedná o použití samplu nějaké starší skladby, ale jde o výkřik z proslulého YouTube videa, na kterém mladá dívka před kamerou bleskurychle skládá kelímky do různých formací.

Skrillex – Scary Monsters and Nice Sprites

Fast Cup Stacking, Oh My God!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejpopulárnějších samplů: inspiroval se jimi Skrillex i Vanilla Ice