Menu
TOPZINE.cz
Cestování

5 nejoblíbenějších lokalit pro dovolenou v ČR

Redakce

Redakce

29. 11. 2019

Cestovat nemusíte jen za hranice. Česká republika nabízí mnoho zajímavých míst, která vás dostanou svou atmosférou, skvostnou architekturou i přírodními krásami.  V oblíbených lokalitách si přitom užijete každé roční období.

1. Praha

Hlavní město ČR se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách v každoroční soutěži o nejromantičtější město Evropy. Není proto divu, že k návštěvě láká nejen zahraniční turisty, ale i samotné Čechy. V Praze najdete historické stavby, malebné uličky, příjemné kavárny, výborné restaurace, přírodní památky i moderní nákupní centra. Aby zvládla stále přijíždějící davy turistů, má Praha ubytování pro hosty vždy připravené. Téměř na každém rohu najdete hotel nebo penzion.

V Praze si nenechte ujít hlavně:

Petřín

Petřín

Prokopské údolí

Přírodní rezervace Prokopské údolí je doslova oázou pro všechny obyvatele hlavního města. Ukrývá skalní výběžky, lomy, vzrostlé stromy i jezírka. Vydat se sem můžete pěšky, na kole, bruslích i koloběžce. Skvělé místo pro trávení volného času využívají zejména rodiny s dětmi, sportovci a zamilované páry. Na okraji údolí se můžete navíc pokochat nádherným výhledem na panorama Prahy.

Vyšehrad

Jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších lokalit Prahy je Vyšehrad. Z jeho hradeb je krásný výhled na hlavní město a v tamních parcích se můžete projít nebo uspořádat piknik. Probádejte třeba přírodní amfiteátr, rozlehlé kasematy, hřbitov Slavín, rotundu sv. Martina nebo baziliku sv. Petra a Pavla.

Zoologická zahrada

Pokud chcete během výletu do Prahy zabavit děti, stavte se v zoologické zahradě. Díky členitému terénu Trojské kotliny si užijete příjemnou procházku s krásnými výhledy do okolí. Čeká na vás spousta pavilonů a expozic, lanová dráha, vláček pro nejmenší, stánky s rychlým občerstvením, restaurace i zajímavé atrakce pro celou rodinu. V pražské zoo se nudit rozhodně nebudete.

Petřín

Hledáte místo pro piknik nebo romantickou procházku? Zkuste Petřín, jehož rozhledna se nachází na kopci v samém srdci Prahy. Na vrchol se dostanete pěšky, ale použít můžete i lanovku. Pokud se chcete zasmát nebo zabavit děti, zavítejte do zrcadlového bludiště vedle rozhledny.

2. Jihočeská města

Malebný kraj plný lesů a rybníků je ideálním místem pro aktivní i pasivní odpočinek. Na rovinkách si užijete nenáročné pěší procházky nebo výlety na kole. Do kopců se vydejte v případě, že si chcete dát do těla a navíc prozkoumat historii místních hradů a zámků. O ubytování jižní Čechy nemají nouzi. Nocleh najdete v rodinných penzionech, větších hotelech i romantických roubenkách.

Co by vám nemělo uniknout:

Český Krumlov

Zámek jako z pohádky stojí na skále a na návštěvníky dýchá historickou atmosféru. Při procházce městečkem narazíte na barevné domy se štukovanými fasádami, kamenné mosty, tajemná zákoutí a malebné dlážděné uličky. V místních restauracích, kavárnách a hospůdkách se dobře najíte a doplníte energii na další výlet.

Hluboká nad Vltavou

Milovníci pohádek si jistě nenechají ujít návštěvu zámku Hluboká nad Vltavou. Zámek je obklopený rozlehlým parkem, který přímo svádí k pohodové procházce. V blízkosti se nachází také zoologická zahrada, kavárna a restaurace.

Písek

V jihočeském městě Písek najdete nejstarší kamenný most v ČR, který tu stojí už od dob Přemysla Otakara II. Národní kulturní památka dělá z mostu doslova klenot celých jižních Čech. V Písku ale můžete obdivovat také královský hrad a gotický kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží.

3. Šumava

Řeka Vydra na Šumavě

Řeka Vydra na Šumavě

Podél hranic s Rakouskem a německým Bavorskem se nachází Šumava s mnoha přírodními památkami. Rádi ji navštěvují milovníci pěší turistiky, cyklisté a v zimní sezóně i běžkaři. Ubytování Šumava nabízí v hotelech, penzionech i roubenkách.

Navštivte především:

Lipno

V lokalitě Šumavy najdete Lipenskou přehradu, která je zároveň největší českou umělou nádrží. Během letní sezóny ji místní i turisté rádi využívají k vodním radovánkám. Můžete se zde koupat, vyplout na lodi, projet se parníkem nebo zkusit vodní lyžování. Vedle Lipna se nachází stezka korunami stromů, která umožňuje nádherný výhled do širého okolí.

Boubínský prales

Nejvýznamnější částí celé chráněné krajinné oblasti Šumava je Boubínský prales. Velká část je sice kvůli ochraně návštěvníkům uzavřena, ale zájemci mohou vyžít dvě naučné stezky a pokochat se tamní přírodou.

4. Jižní Morava

Pohostinná lokalita jižní Moravy láká na krásnou přírodu, nekonečné vinice a ovocné sady. Vychutnat si můžete sklenku vína, procházku po úrodné půdě i relaxaci v místních wellness hotelech. Máte rádi přírodu? Prozkoumejte turistické trasy v okolí Blanska, Brna a povodí řeky Dyje. Ubytování jižní Morava je velmi lehké najít. Pokud toužíte po romantice, vyzkoušejte ubytování v chatě, chalupě nebo dřevěné roubence.

5. Lednicko-valtický areál

Zámek Lednice

V jihomoravském kraji se rozléhá významná kulturní památka, která ročně láká tisíce návštěvníků. Lednicko-valtický areál je součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Kochat se můžete rozlehlými zahradami se záhony barevných květin, lesy, poli, rybníky a krásnými stavbami. Za návštěvu stojí nejen Lednice a Valtice, ale také obelisk, Janův hrad, rybniční a lovecký zámeček sv. Hubert, Nový dvůr, Apollonův chrám a Belveder. A jak je na tom Lednicko-valtický areál a ubytování? Hlavu můžete složit v chatce, chalupě, penzionu, apartmánu i hotelu.

 

Které z míst navštívíte jako první?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejoblíbenějších lokalit pro dovolenou v ČR