Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 nejoblíbenějších filmů Jiřího Menzela. Režisér si potrpí na klasiky

Anna Bílá

Anna Bílá

22. 10. 2013

Nový film Donšajni z režisérskéhoa scenáristického pera Jiřího Menzela právě běží v kinech. Jiří Menzel je držitelem Oscara za snímek Ostře sledované vlaky. Do svého výběru oblíbených filmů zařadil dalšího držitele Oscara Felliniho, a to dokonce  dvakrát. 

FOTO: Jiří Menzel

Jiří Menzel. Zdroj: Copyright 2012 MediaPro Pictures, foto Martin Špelda

Kid

Charlie Chaplin hned v několika rolích: režisér, scenárista a hlavní herec. Snímek pochází z roku 1921 a byl Chaplinovým prvním dlouhým filmem, který se netočil kolem groteskní osy. V tomto díle sledujeme příběh tuláka, který se ujme malého dítěte (Jackie Coogan), jejich společné chvíle, kdy se živí rozbíjením a následným spravováním oken, a také jejich odloučení, když je chlapec vrácen jeho pravé matce.

V roce 1971 Chaplin přidal ještě jednu produkční roli k tomuto filmu: složil k němu hudbu.

video
play-sharp-fill

Amarcord

Snímek Amarcord pochází z dílny italského režiséra Federica Felliniho z roku 1973. Příběh je autobiografií režiséra. Prostřednictvím něj vzpomíná na dospívání ve svém rodišti Rimini. Nechybí v něm epizody s prvními erotickými zážitky či platonickou láskou. To vše na pozadí fašistické Itálie třicátých let.

Amarcord získal v roce 1975 Oscara za Nejlepší cizojazyčný film.

video
play-sharp-fill

Silnice

Federico Fellini podruhé, tentokrát se snímkem z roku 1954. Hrdiny příběhu jsou mladá dívka Gelsomina, hrubý cirkusový silák Zampano, který dívku odkoupil od jejích rodičů, a provazochodec Motto, se kterým se Zampano dostane do problémů. Při jedné z potyček Motto zemře a Gelsomina je z tohoto činu naprosto zoufalá. Zampano ji navíc opustí, a tak se dívka ocitá sama.

Když po několika letech Zampano narazí na stopu Gelsominy, dostanou se k němu výčitky svědomí. Ovšem dívka už je tou dobou mrtvá a to hrubiána navždy zlomí.

Silnice získala v roce 1956 Oscara za Nejlepší cizojazyčný film.

video
play-sharp-fill

Hoří, má panenko

Vítejte na vesnickém hasičském plese, kde se rozkrádá tombola a volba královny krásy neklape tak, jak by měla. Nic se nedaří, každý chce do všeho mluvit a trapnost neuspořádané organizace je všude, kam se podíváš. Navíc nedaleko začne hořet a v nastalém chaosu už nic není, jak by mělo být.

Film vznikl v roce 1967 pod taktovkou Miloše Formana. Snímek vznikal v italské koprodukci a byl nominován na Oscara za Nejlepší cizojazyčný film.

video
play-sharp-fill

Hostinec „U kamenného stolu“

Panu hostinskému uteče manželka s kočovným hercem a on upadá do smutku. Jeho podniku to neprospívá, ale zdá se, že pomoc v podobě jeho synovců je na cestě. Ale nastává další problém – ti dva spolu nemluví a dlouho si nemohou ujasnit, kdo je šéf. Jediné chvíle, kdy spolu dokážou spolupracovat, jsou ty, kdy se snaží dobýt srdce dvou krásných dcer pana radního. Osud podniku je teď v jejich rukou, stejně jako jejich vlastní budoucnost.

Tento snímek byl natočen režisérem Josefem Grussem v roce 1948 podle knižní předlohy Karla Poláčka.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejoblíbenějších filmů Jiřího Menzela. Režisér si potrpí na klasiky