Menu
TOPZINE.cz
Cestování

5 nejlepších via ferrat pro začátečníky a jak se na ně připravit

Hledáte tipy na výlety po České republice? Dáváte přednost aktivnímu odpočinku a zároveň máte chuť vyzkoušet něco nového? V tom případě se vydejte na jednu z českých via ferrat a objevte kouzlo lezení po strmých skalních stěnách. Které via ferraty v ČR jsou vhodné pro úplné začátečníky a jaké vybavení je na takový výlet potřeba?

Co je to via ferrata?

Ferraty neboli zajištěné cesty představují specificky upravené trasy v horském terénu. Jejich součástí jsou různé pomůcky, které výstup či lezení usnadňují – například ocelová lana k jištění, žebříky, kolíky, mosty, stupy a tak dále. Díky tomu se na ferratu mohou vydat i ti, kteří s vysokohorským lezením dosud nemají žádné zkušenosti.

Každá zajištěná cesta nese označení A–E v závislosti na její obtížnosti, přičemž A je nejlehčí terén a E nejnáročnější. Pro úplné začátečníky jsou vhodné ferraty s obtížností A, což jsou trasy s menším množstvím strmých úseků, jejichž součástí je jištění sestávající z řetězů, zábradlí, ocelových lan, žebříků apod. Většina začátečníků však zvládne také ferraty označené písmenem B, popřípadě B/C.

Základem je správná obuv

Základní vybavení na ferratu obvykle zahrnuje jistící set, helmu, rukavice a sedací úvazek. Jedná se o poměrně drahou záležitost, proto je lepší si výstroj nejprve půjčit a do vlastní investovat až po absolvování pár výstupů.

Na co byste však určitě neměli zapomenout, je kvalitní obuv. Existují speciální boty na ferraty, tzv. „approach boty” či také „nástupovky”. Pro začátek vám však postačí kvalitní trekingové boty, které v budoucnu využijete i na obyčejné procházky náročnějším terénem.

Nejlepší nenáročné via ferraty

Via ferraty nabízejí ideální příležitost k aktivnímu trávení volného času s přáteli. Většina z nich bývá otevřena od jara do podzimu, proto se rozhodně nemusíte omezovat jen na letní prázdniny. A kam tedy jako začátečník vyrazit za dokonalým horským zážitkem?

Via ferrata Hluboká

Ferratu Hluboká najdeme v přírodní rezervaci Karvanice nedaleko Hluboké nad Vltavou. Její součástí jsou dvě trasy – trasa o náročnosti B a B/C, která je určená pro začátečníky, a trasa C/D, jež je vhodná pro pokročilejší lezce.

Ferrata pro začátečníky měří 150 metrů a doba lezení je přibližně půl hodiny. Necelých 9 km od ferraty se nachází Sportovně relaxační areál Hluboká nad Vltavou, kde si lze zapůjčit lezeckou výstroj. V případě zájmu můžete také využít služeb instruktora, který s vámi ferratu projde.

Via ferrata Vinařská

Tato ferrata nacházející se v Ústí nad Labem je vcelku jednoduchá a vhodná mimo jiné i pro děti a seniory. Má obtížnost B a na začátku je pozvolná, nicméně zanedlouho přichází zhruba pět metrů dlouhý traverz k hraně skály. Zpět se sestupuje lesem s pomocí fixního lana k jištění.

Via ferrata Vinařská je krátká (cca 30 metrů) a je proto doporučována zejména naprostým začátečníkům nebo těm, kteří si na delší trasu zatím netroufají. Její zdolání zabere pouhých pár minut, nicméně i přesto nabízí zajímavý zážitek uprostřed rušného města.

Via ferraty Jezerní stěna a Velká věž

Ferraty Velká věž a Jezerní stěna se nacházejí u přehradní nádrže Vír a jejich obtížnost je označena stupněm B/C. Kromě příležitosti k aktivně strávenému odpoledni nabízejí i překrásný výhled na údolí řeky Svratky a okolní krajinu.

Součástí ferraty Velká věž je lanové přemostění na místní vyhlídku, která představuje zároveň i odpočinkové místo. Obě zajištěné cesty se řadí k těm snazším, zejména díky vybavenosti různými pomůckami, jako jsou lana, žebříky, stupačky apod.

Via ferrata Kočičí kameny

Další ferratu vhodnou pro začátečníky najdeme ve Frýdlantském výběžku v Jizerských horách. Ferrata vede na skalní útvar Kočičí kameny, který se nachází na území obce Bílý Potok.

Ferrata, jejíž náročnost je označena stupněm B, měří 70 metrů a je zajištěna pouze ocelovým lanem. Není doporučováno se na ferratu vydávat za deštivého počasí, protože se terén stává kluzkým. Za normálních okolností ji však hravě zvládnou i úplní začátečníci.

Via ferrata v Táboře

Táborská via ferrata je jednoduchá a vhodná pro začátečníky, děti i aktivnější seniory. Zpočátku je sice strmější, nicméně poté přichází odpočinek společně s krásným výhledem na okolní přírodu.

Zajištěná cesta v Táboře je označená písmenem B, měří přibližně 80 metrů a vysoká je kolem 30 metrů. Po celé její délce se nachází ocelové lano k jištění. Ferrata zahrnuje také jistící stanoviště a několik strmých ocelových žebříků. Výhodou je, že nedaleko se nachází několik půjčoven s outdoor vybavením, kde si jednoduše půjčíte lezeckou výstroj.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 nejlepších via ferrat pro začátečníky a jak se na ně připravit