Menu
TOPZINE.cz
Hudba

5 nejlepších kapel bez lidí. I roboti to umí rozjet!

Redakce

Redakce

29. 10. 2014

Už jste někdy viděli kapelu plnou robotů? Ne? Tak vám představíme hned dvě partičky kovových muzikantů, kteří hrají na obyčejné hudební nástroje jako profíci.

Compressorhead, Zdroj: archiv kapely

Compressorhead, Zdroj: archiv kapely

Mach, Ashura a Cosmoform Z-Machines je trojčlenná rocková kapela, která hraje výbornou muziku, ale působí trochu strašidelně. Kytarista má 78 prstů a 12 brnkadel, bubeník šest rukou a 21 paliček, klávesák je originální svými laserovými oči. Toto trio se představilo v Tokiu, kde divákům nabídli trochu děsivý pohled na hudební produkci. Kytarista Mash má na tváři počítačovou obrazovku a z hlavy se mu vinou kabely až do půlky zad, co vytváří dojem rockerských dlouhých vlasů. Bubeník Ashura dokáže hrát až čtyřikrát rychleji než lidský hudebník.

Tuto formaci vytvořila skupina inženýrů a akademických pracovníků na Tokijské univerzitě, kteří doufají, že jednoho dne budou muzikanti hrát ve vesmíru.

Heavy metal robotům taky nedělá žádný problém. Členové kapely Compressorhead mají místo žil hydraulické hadice, místo kůže kovové pláty, ale rozhodně nehrozí, že by někdy vyšli z rytmu. Tato partička prorazila videem na youtube.com se songem AceofSpades od Motörheadu, které má v současnosti 6,4 milionů zhlédnutí.

Compressorhead má v současné době čtyři členy. Čtyřruký bubeník Stickboy s efektním čírem začal hrát sólově už v roce 2007. Vytvořil ho rakouský umělec Frank Barnes. O dva roky později se k němu připojil kytarista Fingers, kterého sestavil německý umělec Markus Kolb. Fingers díky 78 prstům vůbec nemusí přehmatávat. Třetím členem je basák Bones, který dostal do vínku děsivé svítící oči. Nejmladším členem se v roce 2009 stal Hi-HatHumper Junior a jeho oblíbeným nástrojem je Hi-Hatpedal.

Další zajímavou sestavou je kapela The Future, která má 6 letajících členů. Stroje pracují společne na vytvoření nějaké vážné melodie pomocí modifikovaných nástrojů. K dokonalosti potřebují kytaru, klávesy, základní bicí soupravu a celou řadu zvonů. The Future vznikli v společnosti KMel Robotics, kde je čeká další vylepšení.

The YouTube ID of Qlqe1DXnJKQ#t=131 is invalid.

Toyota má také svého muzikanta. Robotický houslista byl sestrojen především pro prezentaci přesných možností jeho rukou. Nejedná se o žádný mistrovský kousek, jde jen o ukázku schopností relativně univerzálního robota.

The YouTube ID of EzjkBwZtxp4#t=60 is invalid.

Roboti zvládají jakýkoli nástroj, tedy pokud je na něj programátoři a inženýři naučí hrát. Výjimkou není ani hra na píšťalu, kterou zvládá WF4-RV Waseda, sestaven v roce 2009 v Humanoid Robotics Institute. Systém plic je složen ze dvou akrylových částí, které jsou v dobře uzavřené nádobě ovládané pomocí klikového mechanismu, aby robot mohl dýchat vzduch dovnitř a vydechovat ven. Waseda je mechanismem hodně podobný člověku.

The YouTube ID of jx8U1FgILCE#t=43 is invalid.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejlepších kapel bez lidí. I roboti to umí rozjet!