Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 nejlepších filmů Ryana Goslinga: Známe ho jako romantika i zabijáka

Redakce

Redakce

14. 2. 2013

Ryan Gosling. Podle některých je schopen vyloudit na tváři jen jediný výraz, jiné naopak fascinuje jeho charisma. Ať je tomu tak či tak, jedno tomuto sebevědomému průbojnému muži nelze upřít. A to, že mu právem náleží pozice nejnadějnějšího talentu mladší hollywoodské generace.

FOTO: Ryan Gosling ve filmu Drive

Tajemný a stylový, přesně takový je Ryan Gosling ve filmu Drive. Zdroj: Distributor filmu

Tento rok pro příznivce Ryana Goslinga připravil tři filmová díla, ve kterých herec figuruje, posledním snímkem bylo dílo Gangster squad. Každý člověk během svého života projde vývojem a stejně tak tomu bylo i v případě herecké kariéry Goslinga. Pojďme se tedy podívat na to nejlepší z jeho filmové dráhy.

Zápisník jedné lásky

V díle, které vzniklo na motivy stejnojmenného románu Nicholase Sparkse, dochází ke střetu mezi láskou a prostředím, ze kterého hlavní hrdinové pochází.

FOTO: Ryan Gosling ve filmu Zápisník jedné lásky

Zdroj: Distributor filmu

Ryan Gosling ztvárnil postavu Noaha, pocházejícího z chudého prostředí. Jeho partnerkou na plátně a poté i v osobním životě se stala Rachel McAdams (postava Allie). Allie vyrostla v rodině oplývající bohatstvím, a ta si pochopitelně vztah takto rozdílných lidí nepřála. Do takto vyhrocených vztahů nakonec zasáhla i válka. Film byl vřele přijat diváky i kritikou a právě díky němu se Gosling dostal do povědomí široké veřejnosti. Časopis People ho ihned zařadil mezi „padesát nejžhavějších svobodných mládenců“.

Half Nelson

Postava učitele závislého na drogách, který se snaží uchránit od nástrah života studentku a nadějnou basketbalistku, Goslingovi vynesla cenu Spirit Awards za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a nominaci na Oskara. Bohužel zůstalo pouze u nominace.

FOTO: Ryan Gosling ve filmu Half Nelson

Zdroj: Distributor filmu

Kritik Terry Lawson o díle napsal: „Ačkoliv téma slibuje více, než může film přinést, kompenzací může být Goslingovo přesvědčivé, nepoetické zobrazení člověka hledajícího únik od touhy a ztráty, kterou ani herec, ani film nemohou definovat.“ Ryan Gosling se nám opět představuje v roli samotáře a podivína, tentokrát však navíc i v roli učitele, který i přesto, že by měl jít všem příkladem, sám propadl světu a beznadějně z něj hledá cestu ven.

Lars a jeho vážná známost

Gosling v díle figuruje jako mnohdy až dojemně nesmělý looser Lars, který netouží po ničem jiném než po lásce a opravdovém vztahu.

FOTO: Ryan Gosling ve filmu Lars a jeho vážná známost

Zdroj: Distributor filmu

Aby vyřešil svou samotu, zakoupí si na internetu nafukovací pannu Biancu, která se stane jeho přítelkyní. Sex není podstatný. Okolí na Larsovu plastovou přítelkyni reaguje s respektem, a tak Bianca dokonce získá zaměstnání a chodí do kostela. Snímek je dojemným záběrem ze života jednoho podivína, který se snaží řešit svou samotu. Goslingovi role přinesla nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v muzikálu nebo komedii.

Bláznivá, zatracená láska

Recenzentka Olly Richards film označila jako „takový typ filmu, po jehož zhlédnutí budete mít chuť někomu zavolat, i kdybyste měli jenom doporučit film“.

FOTO: Ryan Gosling ve filmu bláznivá zatracená láska

Zdroj: Distributor filmu

Ryan Gosling vystupuje v roli šviháka Jacoba, který nemá problém svést jakoukoliv ženu. A protože Cala Weavera (Steve Carell) právě podvedla a opustila žena, vezme ho Jacob pod svá křídla a přiučí ho svým svůdnickým praktikám. A tak se Cal po letech znovu učí randit a rozjíždí mládenecký život. Jenže srdci neporučíš. O tom se přesvědčí i samotný Jacob, kterému dojde, že skutečnou lásku flirt na jednu noc nepřebije a před láskou se nejde schovávat navždycky.

Drive

Ve filmu nemá jméno, je to prostě Řidič. Dialogy také neoplývá, ale přesto vás strhne do děje a nenechá odejít od obrazovek či plátna.

FOTO: Ryan Gosling ve filmu Drive

Zdroj: Distributor filmu

Uhlazený, temný, stylový. Přesně takový je Gosling ve snímku, ve kterém se prolínají zločinecké praktiky s lehce romantickým vztahem hrdiny se sousedkou Irene. Drive je na jednu stranu klidný a pomalý, na druhou oplývá napětím a emocemi, což ještě podtrhuje vhodně zvolená hudba. A věřte tomu nebo ne, ale Ryan Gosling vás uhrane, ať už chcete, nebo ne. Není třeba slov, která jsou mnohdy zbytečná. Jeden pohled řekne všechno a ten, který předvádí Gosling, obzvlášť.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejlepších filmů Ryana Goslinga: Známe ho jako romantika i zabijáka