Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

5 nejkrásnějších gotických katedrál Evropy: víra i demonstrace moci

Redakce

Redakce

19. 1. 2019

Gotika je architektonický styl, který se vyvinul ve 12. století ve Francii.  Ačkoli byl gotický sloh používán při stavbě mnoha hradů, zámků a městských úřadů, jsou to právě katedrály, které skutečně ukazují krásy gotické architektury.

Sevillská katedrála

Katedrála v Seville byla postavena na místě velké mešity Almohad. Jejím skutečným posláním je především reprezentace moci a bohatství Sevilly a katolíků po vytlačení Maurů z Pyrenejského poloostrova.

Symbolicky také předstihla chrám Hagia Sofia. Dokončena byla v 16. století a stala se největší katedrálou a třetím největším kostelem na světě.

Katedrála Sevilla, Zdroj: pixabay.com

Katedrála Sevilla, Zdroj: pixabay.com

Yorkminsterská katedrála

York Minster společně s Kolínskou katedrálou představují dvojici největších gotických katedrál v severní Evropě.

Katedrála sama je dominantou panoramatu starobylého města Yorku a její stavba, počatá v roce 1230 a dokončená 1472, dokumentuje všechny hlavní fáze gotického stavebního vývoje v Anglii. Zajímavostí je velké východní okno uvnitř katedrály, jehož barevná výplň je největší plochou svého druhu na světě.

York Minster katedrála, Zdroj: pixabay.com

York Minster katedrála, Zdroj: pixabay.com

Notre Dame

Roku 1163 začala v Paříži výstavba jedné z nejkrásnějších katedrál – Notre Dame. Po svém dokončení okolo roku 1345 se tato katedrála stala svědkem a dějištěm významných historických událostí. Například Velké francouzské revoluce v roce 1790, kdy bylo poškozeno nebo zničeno mnoho z jejích soch a pokladů. Nebo 2. prosince 1804, kdy zde byl korunován na císaře Napoleon Bonaparte.

Gotika – ve znamení štíhlé siluety

Notre Dame de Paris je jedna z nejslavnějších francouzských gotických katedrál. Je velkým příkladem francouzské gotické architektury, sochařství a práce s barevným sklem.

Notre Dame, Zdroj: pixabay.com

Notre Dame, Zdroj: pixabay.com

Bazilika Santa Maria del Fiore

Symbolem krásné Florencie, Mekky umělců, je Basilica di Santa Maria del Fiore. Její stavba začala v roce 1296 v gotickém slohu a dokončena byla v roce 1436. Její exteriér je sestaven z polychromovaných mramorových panelů v různých odstínech zelené a růžové, lemované bílou.

Bazilika je jedním z největších kostelů v Itálii a až do moderní éry byla její kupole největší na světě. Pravděpodobně navždy si však uchová své prvenství svou cihlovou klenbou, největší, jakou kdy lidé postavili.

Santa Marie del Fiorre, Zdroj: pixabay.com

Santa Marie del Fiore, Zdroj: pixabay.com

Chartres

Ačkoliv se město Chartres může zdát příliš malé, než aby zde stála katedrála, nachází se zde jeden z pokladů francouzské vrcholné gotiky. V tomto městečku poblíž Paříže se dochovala katedrála v původním stavu. Její architekturu poznamenaly od počátku 13. století jen drobné změny a většina originálních vitrážových oken přežila v neporušeném stavu

Chartres, Zdroj: Pixabay.com

Chartres, Zdroj: Pixabay.com

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

5 nejkrásnějších gotických katedrál Evropy: víra i demonstrace moci