Menu
TOPZINE.cz
Z domova

5 důvodů, proč vsadit na vytápění peletami

Venkovní teploty pomalu rostou, a tak se za několik týdnů o teplo v našich domovech postará samo slunce. Přicházejí příjemné měsíce, kdy nemusíme řešit náklady na topení. Zároveň je vhodná doba poohlédnout se po nových možnostech vytápění, které pro další zimní sezónu zaručí finančně přijatelný a také jednoduchý provoz.

Situace posledních měsíců výrazně nahrává tomu, aby se lidé nespoléhali jen na vytápění zemním plynem. Nejde jen o rostoucí cenu, ale také o jeho dostupnost. Naopak se vyplatí vsadit na takové vytápění, jehož palivo je lokální, cenově příznivé a široce dostupné.

Vytápění bez starostí

Kromě palivového dřeva splňují tyto požadavky hlavně pelety. Tyto malé válečky jsou lisované z dřevních pilin a v kombinaci s automatickým peletovým kotlem zaručují velmi komfortní způsob vytápění rodinných domů nebo chalup.

Vytápění peletami

Zdroj: OPOP

Jaké jsou hlavní výhody kotle na pelety?

  1. Automatický provoz: Kotel většinu úkonů obstarává sám. Pro zapálení ohně, pravidelné přikládání paliva ani případné čištění nepotřebuje asistenci. Na majiteli tak zůstává pouze naplnění zásobníku peletami, což je potřeba průměrně jednou za 5 dnů podle jeho velikosti.
  2. Efektivní využití: Kvalitní kotle mají vysokou účinnost přes 90 procent, takže dokážou maximum energie pelet využít na vytápění. Spotřebují tak i méně paliva.
  3. Výhodné palivo: Cena pelet je oproti účtům za elektřinu nebo plyn stále velmi příznivá. Navíc v Čechách funguje mnoho dodavatelů a lze využívat množstevní nebo posezónní slevy.
  4. Moderní přístup: Díky připojení peletového kotle k internetu je možné vzdáleně sledovat jeho chod a jednoduše upravovat požadovanou teplotu. Stačí použít aplikaci v chytrém telefonu nebo na počítači.
  5. Ekologické používání: Všechny nově vyráběné kotle splňují nejvyšší ekologické podmínky Evropské unie (takzvaný ekodesign). Pelety jsou obnovitelným zdrojem energie a neobsahují žádné chemické látky.

Plus možnost levnějšího pořízení: Na nákup a instalaci nového peletového kotle lze i v roce 2022 využít dotace, které podporují nahrazení starých nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy. Po výměně je možné čerpat část vynaložených peněz prostřednictvím programu Nová zelená úsporám nebo Kotlíkových dotací.

Vytápění peletami

Zdroj: Shutterstock

Drží si úzké linie

Pro kotel na peletky je ideální najít umístění v technické místnosti nebo v kotelně, kam lze uskladnit také zásoby paliva. Množství uložených pelet se dá snadno přizpůsobit podle velikosti dostupného prostoru a koupit buď zásobu na celou zimu, nebo jen na nejbližší období a objednávat postupně. V případě opravdu omezeného místa se umí prostorově uskromnit i samotný kotel. Nejužší model na trhu BIOPEL MINI TOWER měří na šířku jen něco málo přes 35 centimetrů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 důvodů, proč vsadit na vytápění peletami