Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

5 důvodů, proč vám otékají nohy

Otoky nohou znepříjemňují život mnoha lidem. Na vině mohou být drobnosti, ale také se může jednat o projev závažnějších komplikací souvisejících s potížemi oběhového systému nebo s křečovými žílami. Co dalšího přispívá k otokům nohou?

Vysoké teploty

Věřte nebo ne, tropické teploty mají s otékáním nohou přímou souvislost. Obzvlášť pokud celý den prosedíte u počítače nebo naopak stojíte. Nohy jsou pak ve statické poloze přetížené a nahromaděná krev způsobuje zadržování vody. To následně vede nejen k bolestem, ale především k oteklým nohám. Vyzkoušejte různé chladivé gely, které by vám od otoků i bolestí mohly ulevit, nebo si večer dopřejte vlažnou lázeň chodidel.

Dlouhé sezení či stání

Jak už bylo řečeno, za otoky nohou může také dlouhé sezení či stání. Nejhůře jsou na tom lidé, kteří mají sedavé zaměstnání. V takovém případě se snažte nohám dopřát alespoň jednou za hodinu krátké protažení nebo pár kroků. Jděte se projít ven, dojděte si pro svačinu nebo pro kávu. Běžte se vyvětrat na čerstvý vzduch a spojte tak příjemné s užitečným. Oteklé nohy se na chvilku protáhnou a vy si vyvětráte hlavu.

Pokud celý den naopak stojíte, zaměřte se na časté protahování i občasné sezení. Díky tomu namoženým nožkám ulevíte.

Nezdravý životní styl

Nedbáte na zdravou životosprávu, a ještě ke všemu hodně solíte? Pak se nemůžete divit, že vám otékají nohy. Vaše tělo kvůli nadbytku soli zadržuje vodu a ta způsobuje nepříjemné otoky. Nemluvě o tom, že nezdravý životní styl rozhodně neprospívá celému vašemu organismu. Zkuste proto do svého života zařadit co nejvíce čerstvých a nezpracovaných potravin. Dodržujte pitný režim a zbytečným sladkostem se raději vyhněte obloukem.

Obezita

Obezita je další možnou příčinou oteklých nohou. Pokud vás trápí kila navíc a nehýbete se, zaděláváte si na pořádný problém. Váš oběhový systém dostává zabrat, v organismu se hromadí voda, která způsobuje bolestivé otoky, a dost možná vás potkají také nepříjemné křečové žíly. V takovém případě je nejlepším řešením poradit se s nutričním terapeutem a začít pracovat na úbytku hmotnosti a zavedení zdravého životního stylu.

Křečové žíly

Křečové žíly neboli varixy trápí až 50 % lidí a vznikají především kvůli nedostatku pohybu nebo genetickým predispozicím. Křečové žíly mají rovněž za následek otékání nohou, nebo dokonce nepříjemné bolesti. Varixů se nejlépe zbavíte operací, nicméně pokud jim chcete předcházet, můžete do svého režimu zařadit speciální cviky proti křečovým žílám nebo dostatečný pohyb.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 důvodů, proč vám otékají nohy