Menu
TOPZINE.cz
Literatura

5 důvodů, proč chce knihomol knihu nejen k Vánocům. Tohle ho nikdy neomrzí

Redakce

Redakce

24. 12. 2014

Znáte literárního maniaka, který chce k Vánocům zase knihu? Štve vás to? TOPZINE.cz vám to vysvětlí. Přinášíme totiž 5 důvodů, proč chce knihomol jako dárek zase knihu. A zase. A zase. A zase…

Foto: Proč stále knihu

Proč si knihomol přeje knihu znovu a znovu?
FOTO: Nikola Stupková, TOPZINE.cz

1. Další kousek do sbírky

Normální člověk to zřejmě nikdy nepochopí, ale knih opravdu nikdy není dost. Knihomol je totiž kromě vášnivého čtenáře také jakýsi sběratel.

Miluje ten pocit, když má novou knihu. Nemůže se dočkat, až zase zažije tu euforii, kdy ji prvně otevře a začte se do úvodních řádků. A přivoní ke stránkám. Tento pocit zkrátka nikdy neomrzí. Proto ho chce, respektive vlastně musí, zažívat stále znova a znova. A znova.

2. Nekonečné množství příběhů

Opět použijeme několikrát zmíněné klišé, ale ani příběhů není nikdy dost. Lidé zamilovaní do knih stále hledají nové světy, nové potíže, nové radosti i nové kamarády a kamarádky, nové rady i ponaučení. Stále se snaží poznat vysněného hrdinu či hrdinku, do kterého či které se až po uši zamilují a na jeho či její cestě osudem mu budou dělat společnost. Tedy alespoň v myšlenkách, když budou tyto příběhy číst. A že je jich nespočet!

3. Číst knihu = naučit se něco nového

Milovník knih mimo jiné zbožňuje, když si s každou další knihou obohacuje slovní zásobu. Rád se dozvídá nové věci, poznává nové kouty světa, cestuje do jiných časů a vžívá se do odlišných osudů.

Ostatně přiznejme si to, zakládá si na tom, že je sečtělý, a nepochybně to dělá dobře i jeho egu. Navíc poměrně dost knihomolů si takříkajíc „píše doma do šuplíku“, a bohatá slovní zásoba a široký rozhled je toho základem.

4. Vlastní je zkrátka vlastní

Ano, knihomolové vlastní průkazku do knihovny. Někteří mají dokonce dvě nebo tři. Mohou si půjčit několik knih najednou, a to pouze za roční poplatek, který je ve většině případů zanedbatelný. Jenže co to je proti nádhernému pocitu držet v ruce knihu a moci si říct: „Ta je jen moje!“

5. Knihomolství je finančně náročné

Nové knihy spatřují světlo světa každý den. Jenže mezi penězi a knihami nefunguje přímá úměrnost. Bohužel! A když se knihomol podívá do peněženky a zjistí, že je prázdná…

Tenhle prvotní pocit bezmocnosti ale vystřídá jiskřička, ne-li celá jiskra naděje. Vždyť příležitostí k tomu, aby knihomol svůj vysněný titul získal, je přece tolik. Narozeniny, svátek, odměna za vysvědčení či za dobré známky. No a v neposlední řadě jsou to právě Vánoce, kde si navíc knihomol může dovolit takříkajíc utrhnout se ze řetězu a přát si třeba hned několik knih najednou! Zkrátka knižní hody.

Rada na závěr: pokud nezasvěceným konečně došlo, že kniha je prostě ten nejlepší dárek na světě, zkuste do ní ještě vepsat věnování.

Veselé Vánoce přeje TOPZINE.cz!

P.S.: A hodně knižních dárků pod stromečkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 důvodů, proč chce knihomol knihu nejen k Vánocům. Tohle ho nikdy neomrzí