Menu
TOPZINE.cz
Apetit

39. Letní filmová škola nabídne program se zombie, nacisty i dobrými rodáky

S koncem července klepe na dveře další Letní filmová škola v Uherském hradišti, která 26. července otevře své brány návštěvníkům. Letos čeká filmové fajnšmekry výběr portugalské kinematografie, polských rytíren i nacistické propagandy.

FOTO: William Holden Sunset Blvd

William Holden si ve filmu Sunset Boulevard přál bazén. Netušil, že se mu přání splní. Zdroj: AČFK

Letní filmová škola v Uherském hradišti představuje jakousi protiváhu karlovarského festivalu. Jejími hosty bývají méně hvězdní, ovšem neméně významní filmoví tvůrci a přehlídka představí vždy v několika sekcích širokou nabídku snímků z různých zemí, let a žánrů. I v letošním 39. ročníku je na co se těšit.

Fokus

Sekce Fokus bude věnována portugalské filmografii a dvěma z jejích předních zástupců – nejstaršímu režiséru na světě Manoelu de Oliveirovi (108) a artovému vyhraněnci Pedru Costovi, který do Hradiště dorazí osobně. Pro bližší seznámení s portugalským filmem budou promítány tamější snímky od raného němého období přes novovlné zástupce ze 60. let až po nejzajímavější díla z posledních let.

Několik projekcí bude věnováno dokumentárním a hudebním filmům o portugalském melancholickém hudebním stylu Fado.

FOTO: Manoel de Oliveira

Manoel De Oliveira točí filmy již déle než sedmdesát let.

Spektrum

Filmy v sekci Spektrum spojí téma morální či hospodářské společenské krize a objeví se v ní například Kazanova Divoká řeka o období velké hospodářské krize 30. let či variace na Krále Leara od otce francouzské nové vlny Jeana-Luca Godarda odehrávající se po černobylském výbuchu.

Promítnut bude rovněž dobový americký dokument Krize mapující pád demokracie a posilování nacistických nálad v Československu v roce 1938, v němž vystupují rovněž pánové Voskovec a Werich. V rámci sekce bude též možné zhlédnout retrospektivu filmů estonského režiséra Ilmara Raaga, který se proslavil dnes již kultovním filmem Klass.

video
play-sharp-fill

Inventura – Kanet Šindó

Do několika tematických okruhů zabrousí sekce Inventura. Jeden z nich připomene nejvýznamnější filmy japonského režiséra Kaneta Šindó, který se ve své tvorbě věnoval tématu vlivů na sexuální život.

Šindó o tomto tématu natočil mnoho žánrově i stylově různých snímků, v jeho filmografii lze najít historickou podívanou o samurajích, tesknivé melodrama či katastrofický film o atomovém útoku na Hirošimu a Nagasaki.

FOTO: Onibaba

Tchyně se snachou v Šindóvě filmu Onibaba zabíjejí samuraje a sdílí sexuální partnery.

Půlnoční delikatesy

Půlnoční delikatesy naservírují výběr zombie hororů počínaje Romerovou klasikou Noc oživlých mrtvol, která de facto celý žánr koncem 60. let odstartovala. Dojde na známou kingovskou adaptaci Řbitov zvířátek i v Česku méně známý italský kultovní kousek Dellamorte Dellamore, o správci hřbitova, který má jako vedlejšák zabíjení jeho znovuoživlých obyvatel, avšak do jedné umrlkyně se nešťastně zamiluje.

Nebude chybět ani nedávný Zombieland, ve kterém na sebe poprvé výrazněji upozornil Jesse Eisenberg.

video
play-sharp-fill

Rok 1933 – Nástup nacismu

V cyklu Rok 1933 – Nástup nacismu bude vzpomenuto výročí 80 let od Hitlerova příchodu k moci, promítáním dobových výtvorů německé propagandistické kinematografie. Návštěvníci tak budou moci zhlédnout slavný dokument Leni Riefenstahlové Triumf vůle, nad jehož filmovým zpracováním dodnes slavní režiséři uznale pokyvují (nad propagovanými myšlenkami již méně).

V programu se objeví i nechvalně známý rasistický epos Žid Süss či patetické drama Chlapec z Hitlerjugend o mladíkovi, který se navzdory tlaku okolí stane členem NSDAP.

FOTO: Quex

„My hoši, co spolu hajlujeme, zažíváme všelijaká dobrodružství.“

Zlatá éra Hollywoodu

Díky cyklu Zlatá éra Hollywoodu bude opět možné v kinosále zhlédnout klasiky americké kinematografie prvních pěti dekád uplynulého století. Diváci si tak budou moci znovu poplakat u nestárnoucího dojáku Jih proti severu, sledovat neohroženého Johna Waynea bojovat s desperáty ve westernu Přepadení či žasnout u Občana Kanea Orsona Wellese, který pravidelně obsazuje přední místa v anketách o nejlepší filmy všech dob.

Pohybově nadanější si pak můžou zastepovat s taneční dvojicí Fred Astaire – Ginger Rogers u muzikálu Svět valčíků.

video
play-sharp-fill

Visegrádský horizont

Pestré je i menu sekce Visegrádský horizont. Nejen patrioti ocení retrospektivu děl Vojtěcha Jasného včetně jeho životního díla Všichni dobří rodáci. Speciální cyklus je věnován i polským historickým velkofilmům často inspirovaným románovými epopejemi Henryka Sienkiewicze.

Na širokoúhlém plátně se opět objeví snímky států visegrádské čtyřky z 60. let, plodného to filmového období pro dané země. Ty budou reprezentovány i studentskými filmy a nejlepšími počiny z roku 2012.

FOTO: Všichni dobří rodáci

„Sbohem, všichni mí dobří rodáci. A kdybychom se už neviděli, vyplň se, osude.“

AČFK uvádí

Již tradiční součástí LFŠ je sekce ohlížející se za distribuční činností Asociace českých filmových klubů v minulém roce včetně promítání kompletního programu Projektu 100.

V jeho rámci se do kin vrací klasici jako věčný flákač Big Lebowski, Wilderův cynický noir Sunset Blvd. či vrcholný spaghetti westernu Tenkrát na Západě, ale i běžnou distribucí opomíjené tituly jakými jsou španělská verze klasické pohádky Sněhurka: Jiný příběh nebo německé drama Lore o nelehkém dospívání mladé dívky za 2. světové války.

video
play-sharp-fill

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

39. Letní filmová škola nabídne program se zombie, nacisty i dobrými rodáky