Menu
TOPZINE.cz
Hudba

30 Seconds to Mars přivezou na Prague City Festival svou válku

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

25. 5. 2011

První ročník festivalu Prague City Festivalu se pomalu ale jistě blíží, na spoustu skvělé muziky na pražském Výstavišti se můžete těšit už od 23. června. Jedním z headlinerů pro letošní rok jsou 30 Seconds to Mars, trojčlenný band kolem frontmana Jareda Leta.

Foto: 30 Seconds To Mars

30 Seconds to Mars po koncertě v Quebecu, Zdroj: Oficiální web kapely

Kapela 30 Seconds to Mars se zformovala kolem bratrů Letových v roce 1998 a už jejich eponymní album z roku 2002 bylo vcelku úspěšné. Ovšem až album A Beautiful Lie jim v roce 2005 zajistilo pravidelnou rotaci na MTV a otevřelo cestu na velké světové festivaly, jako je Summer Sonic v Japonsku nebo německý Rock Am Ring. Nyní hudebníci opět po roce míří do Prahy, aby vystoupili na Prague City Festivalu.

Čtěte také jaký byl jejich pražský koncert v březnu 2010!

Frontman kapely, mladší z bratrů Letových, Jared, se prosadil původně jako hollywoodský herec, mohli jste ho vidět například ve filmech Requiem pro sen nebo Fight Club. Na hudební dráhu se vydal teprve s blížící se třicítkou, když s bratrem Shannonem založili 30 Seconds to Mars. Zlí jazykové kapele vyčítají, že se pouze veze na Jaredově úspěchu ve filmové branži. Přes tyto pomluvy si 30 Seconds to Mars vytvořili obrovskou fanouškovskou základnu po celém světě.

Echelon: Tohle je kult

30 Seconds To Mars kolem sebe vytvořili takzvaný Echelon, mezinárodní uskupení svých fanoušků, kteří fungují jako dobrovolný propagační tým kapely. Tito fanoušci jsou kapele skutečně plně oddaní, vylepují plakáty, volají do rádií a celkově pomáhají propagaci 30STM. Zároveň tak vyvrací další fámu, která o Jaredovi a spol. koluje, a to, že jsou kapelou pro ukřičené teenagerky.

30 Seconds To Mars rozhodně umí se svou fanouškovskou základnou velice dobře pracovat, což ukázali při práci na svém zatím posledním albu This Is War z roku 2009. Na obal této desky umístili dva tisíce portrétů svých obdivovatelů, čímž je vlastně učinili součástí desky. V tomto směru ale šli ještě dále a nechali zhruba tisícovku svých skalních fandů nahrát v hollywoodském klubu Avalon sborový chorál.

Tento Sněm (The Summit), jak svůj fanouškovský sbor nazvali, měl takový ohlas, že po celém světě proběhlo ještě osm takovýchto natáčení. Dokonce pak byl uspořádán i Digitální Sněm, do kterého se mohl zapojit kdokoliv s počítačem, mobilním telefonem, nebo jiným nahrávacím zařízením. V tomto případě se otřepané klišé, že publikum je dalším členem kapely, stalo realitou.

„Sněm byl nedílnou součástí natáčení desky,“ říká Jared Leto na oficiálních stránkách kapely. „Jednalo se o zajímavý interaktivní nahrávací experiment, jehož úspěch předčil naše očekávání a stal se určujícím prvkem alba This Is War. Byl to bezprostřední a unikátní způsob jak sdílet své zážitky s naší rodinou po celém světě.“

Kdy bude další album?

Od každého alba, které 30 Seconds To Mars vydali, si Jared Leto v den jeho vydání koupil několik kopií. Otázkou zůstává, kdy bude moct na tuto tradici navázat. Díky ohromnému ohlasu u svých fanoušků kapela prodloužila turné ke své poslední desce This Is War i na letošní rok a vzhledem k tomu, že na This Is War pracovala kapela více než osmnáct měsíců, těžko se nového alba dočkáme dříve než opět za nějaké dva roky. Je ovšem možné, že nám 30 Seconds To Mars odhalí něco ze svých plánů při svém vystoupení na Prague City Festivalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

30 Seconds to Mars přivezou na Prague City Festival svou válku