Menu
TOPZINE.cz
Hudba

30 Seconds To Mars a jejich znovuzrození

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

22. 1. 2010

30-seconds-to-marsAlternativní rocková skupina 30 Seconds To Mars s charismatickým Jaredem Letem v čele právě vydala nové album This Is War. Znamená pro ně osobní revoluci a skoro mu dávají status začátku věčnosti. Některá alternativní rádia jej dokonce označují za nejlepší album roku. A přesně tahle skupina začala jako nevinná zábava mezi dvěma bratry Letovými.

30 Seconds To Mars, Zdroj: Archív skupiny

30 Seconds To Mars, Zdroj: Archív skupiny

Malý rodinný projekt si bratři Letovi ve slunné Kalifornii vytvořili už roku 1998. Známější Jared, který v té době měl za sebou pár menších rolí, si hrál na kytaristu a zpěváka, jeho starší bratr Shannon zasedl k bicím. Brzy se k nim přidal Matt Wachter, aby hrál na basovou kytaru a keyboard. Co začalo jako rodinná zábava se postupně stále rozrůstalo a ke skupince se po předchozích nezdarech s kytaristy přidali Solon Bixler a Kevin Drake. Úspěšně spolu postupovali dál, podepsali smlouvu s hudebním vydavatelstvím EMI a v roce 2002 přišlo na trh debutové album, které pojmenovali podle sebe.

30 Seconds To Mars?

Význam názvu, který si skupina vybrala, se můžete dočíst v práci harwardského profesora, volně dostupné na internetu. Jedna její část se doopravdy jmenuje Thirty seconds to mars [sic]. Profesor v ní pojednává o rozvoji technologie vzhledem k lidem a říká, že jsme doslova třicet vteřin od Marsu. „Využili jsme toho, protože si myslíme, že to nejlépe popisuje naši hudbu, ve zkratce,“ vysvětlují kluci ze skupiny.

I přes to, že k nim kritika byla přívětivá, se album neprodávalo lehce. Možná to byl důvod, proč z kapely odešli oba kytaristé a místo nich nastoupil dřívější fanoušek 30 Seconds to Mars, Tomo Miličevíć, vyučený kuchař původem ze Sarajeva.

Jared Leto, Zdroj: jollypeople.com

Jared Leto, Zdroj: jollypeople.com

Kapela postupně získávala fanoušky, Jared Leto psal texty a bodoval na televizních obrazovkách i filmových plátnech. Vidět jste jej mohli například ve filmech Klub rváčů s Bradem Pittem a Edwardem Nortonem v hlavních rolích, jako jednoho z hlavních postav v kultovním Rekviemu za sen, v zajímavé road movie Highway s Jakem Ghylenhallem a Selmou Blair, jako povedeného bratra Nicolase Cage v Obchodníkovi se smrtí nebo jako teplého přítele Alexandra Velikého. Jared Leto je sice hollywoodský herec, ale nechce, aby se skupina prodávala díky tomu. Dokonce odmítá hrát na místech, kde užili jeho jméno k propagaci.

Až platinové album A Beautiful Lie, které vyšlo v roce 2005, vzbudilo ve světe obrovský 30 Seconds boom. Nejvíc tomu pomohl singl The Kill, který dostal cenu MTV Video Music Awards a těsně prohrál souboj s Miss Murder od AFI o Best Rock Video.

Když na jaře 2007 hostovali na turné Taste Of Chaos skupiny The Used, nečekaně z 30 Senconds To Mars odešel Matt Wachter. Od té doby funguje skupina jako trio. Pro koncerty si našli náhradu v Timu Kelleherovi. Vydali zatím dvě dvd A Beautiful Lie a limitované To the Edge of the Earth – Deluxe Edition.

Třetí studiové album This Is War vyšlo teprve nedávno, 7. prosince 2009. Skupina o něm říká, že je víc než jenom odkaz na soukromé zápasy, komentář globální krize, ekonomických nepořádků a pocta jejich neslavnému třicetimilionovému soudnímu sporu s Virgin Records. This Is War také zobrazuje výsledek osmnácti měsíční kreativní, divoké bitvy, pojaté osobně ve studiu. Jared Leto k tomu řekl: „Trvalo nám dva roky dojít to pekla a zpátky. V jednu chvíli jsem si myslel, že to vede k naší smrti, ale stala se z toho převratná zkušenost. Není to moc evoluce jako spíš revoluce. Je to příchod věčnosti.“ Kytarista Tomo dodává: “Zvukově je to nový začátek, znovuzrození. A jako textař byl Jared neúnavný. Došel až do míst, kde jsem nikdy nebyl.”

S novým albem přichází také nové turné. Na 30 Seconds To Mars se můžete jít podívat do pražské Incheba Areny 18. března 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

30 Seconds To Mars a jejich znovuzrození