Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

30 minut po půlnoci: Bylo to jinak, říká voják o útoku na bin Ládina

Anna Bílá

Anna Bílá

13. 2. 2013

FOTO: Zero Dark Thirty

Základní vlastností hraného filmu je to, že nemůže nahradit realitu. Změn je třeba, aby filmy byly více vzrušující a scény seděly formátu. A to se týká dokonce scén, kdy týmy Námořnictva Spojených států amerických pronikají do úkrytu Usámy bin Ládina.

FOTO: Zero Dark Thirty

Skutečný střelec se vyjádřil k filmu o zabití bin Ládina. Zdroj: distributor filmu

Server Esquire publikoval článek o vojákovi beze jména, který zastřelil nejhledanějšího muže světa. V rámci článku, který se zaměřuje na život střelce po bin Ládinově smrti,  zaznamenal magazín také jeho reakci na film 30 minut po půlnoci (Zero Dark Thirty) režisérky Kathryn Bigelowové.

Když muž seděl v kině, jeho první reakcí prý byl smích k poznámce na plátně: „Podle popisů skutečných událostí z první ruky.“  O několik dní později na otázku svého strýce, zda už jeho synovec film o zabití Usámy bin Ládina viděl, odpověděl: „Viděl jsem originál.“

Jeho největší kritika padla na přepadovou scénu. Dle jeho slovy byl SEAL tým příliš hlučný. Během jedné scény, dokonce prý začal křičet: „Děláte si srandu? Zmlkněte!“

Co se týče jeho názoru na postavu Mayi, kterou sehrála Jessica Chastainová, projevil bezejmenný voják uznání a zmínil se, že z ní „udělali tvrdou ženskou, kterou také ve skutečnosti je“.

Viděl jsem originál, tohle je Hollywood

Pobavil se také nad několika elementy, jako například nad špičkově technickými „čtyřokými brýlemi“, které vojáci měli. Když ovšem přišlo téma na tajnou agentku CIA Jennifer Matthewsovou (Jennifer Ehleová), nálada potemněla. Střelec totiž osobně znal několik lidí, kteří s ní zemřeli při sebevražedném bombovém útoku, též zobrazeném ve filmu. Celkově je však jeho názor na film pozitivní.

„Byla sranda to sledovat,“ řekl střelec. „Byly tam opravu jen drobné nesrovnalosti. Helikoptéry operovaly nějak moc filmově a během samotného útoku vojáci příliš žvanili. Ve skutečnosti by vás tímhle způsobem v mžiku odhalili. Filmaři tomu tak trochu dali nádech Hollywoodu.“

Článek magazínu Esquire dále také napsal o těžkostech, kterým musel voják čelit, včetně skutečnosti, že nedostal žádnou penzi, zdravotní péči, ani ochranu pro sebe a svou rodinu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

30 minut po půlnoci: Bylo to jinak, říká voják o útoku na bin Ládina