Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

3 tipy, jak vybrat jídelní stůl se židlemi

Jídelní kout je místem, kde se pravidelně scházíme se svou rodinou a společně si pochutnáváme na dobrém jídle. Proto by měl splňovat požadavky všech rodinných příslušníků a perfektně zapadnout do interiéru. Jaká kritéria jsou při výběru jídelny nejdůležitější?

 1) Velikost

Rozměry celého jídelního koutu se odvíjí od dvou základních parametrů. Prvním je prostor a tím druhým počet lidí využívajících jídelnu. Pokud máte početnou rodinu, kterou potřebujete pohodlně usadit, dejte přednost stolu s většími rozměry. Možností je však také jídelní stůl, který bude možné v případě potřeby rozložit. Jestliže máte k dispozici pouze menší prostory, sáhněte místo klasických židlí po rohové sedačce. Tyto šikovné lavice ušetří spoustu místa a navíc velmi často nabízí úložné prostory, které můžete využít ke skladování podložek, táců, ubrusů a dalších nezbytností. Žijete-li sami nebo s partnerem, bude vám stačit malý jídelní stůl se dvěma židlemi, který nezabere tolik místa a zároveň poslouží svému účelu.

2) Materiál

Mezi nejčastější a zároveň nejoblíbenější materiály u jídelních stolů patří dřevotříska zkombinovaná s laminem. Tento materiál dobře vypadá a navíc se snadno udržuje v čistotě. Není potřeba ho impregnovat ani voskovat. Jídelní židle seženete v různých materiálech a provedeních. Zda si vyberete dřevěné, kovové, čalouněné nebo polstrované, je jen na vás. Materiál židlí by měl ale v každém případě ladit s jídelním stolem. Rodiče malých dětí si však raději pořizují židle kovové či dřevěné bez čalounění, které je náročnější na údržbu. Chcete, aby vaše jídelna vydržela dlouhá léta jako nová? Pak zainvestujte do dřevěného masivu v nadčasovém designu, který vydrží téměř všechno.

3) Design

Nábytek do jídelny by měl korespondovat s okolním interiérem. Jestliže se vaše jídelna nachází hned vedle kuchyně, laďte ji do stylu kuchyňské linky. V případě, že máte jídelní kout přímo v obývacím pokoji, dbejte na nábytek, který již v obýváku je. Materiál a celkový vzhled nemusí nutně kopírovat okolní nábytek, měl by s ním však ladit a příjemně ho doplňovat. K čistě moderním prvkům se bude hodit jídelní set v kovovém provedení. Milovníci dřeva zase upřednostní klasickou soupravu z dřevěného masivu s jednobarevným potahem. U většiny jídelních setů si můžete sami vybrat materiál a vzor čalounění tak, aby vám perfektně zapadl do vašeho interiéru.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

3 tipy, jak vybrat jídelní stůl se židlemi