Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

3 pravidla, která vám pomohou zlepšit vaše finanční návyky. Začněte ještě dnes

Mladí lidé vstupují do světa se špatnými finančními návyky, které se špatně přeučují. Nic ale není ztraceno, pokud se člověk skutečně zajímá o to, jak je změnit k lepšímu.

Základní pravidla finanční gramotnosti

1. Mít nižší výdaje než příjmy

Toto pravidlo má trojí efekt: máme potenciál začít šetřit, vyhneme se půjčkám a úvěrům, můžeme investovat. Jako bonus nemusíme být ve stresu, kde vezmeme na nečekané výdaje. Chytré nakupování je příjemný bonus. Stačí neskočit na špek slevovým akcím a najít si čas na porovnávání cen před nákupem.

Nižších výdajů můžeme dosáhnout sepsáním přehledu. Zjistíte tak, kolik a za co utrácíte a kde děláte největší botu. Takový přehled mnoho lidí nepříjemně šokuje, ale také jim otevře oči. Nejčastějším problémem jsou spontánní nákupy, ale nejen to:

  • Mobilní tarify – máme více dat, než ve skutečnosti prosurfujeme.
  • Elektrika – svítíme v bytě uprostřed dne, nevypínáme spotřebiče, které zrovna nevyužíváme apod.
  • Pravidelné výdaje na věci, které nepotřebujeme – předplatné tiskovin, nákup mobilních aplikací, členství ve fitness…
  • Stravování ve franšízách, na stáncích a v obchodních centrech – pokrmy a jídla, které si umíme připravit levněji, ale jsme líní.

A jistě byste takových příkladů našli ve vašem případě více. Jakmile zjistíte, jak na tom jste, buďte k sobě upřímní, nastavte si rozumný budget a buďte při jeho dodržování striktní. Pomoci vám mohou i mobilní aplikace, které jsou zdarma a které vás na překročení budgetu upozorní.

2. Plaťte finanční závazky včas

Do problémů nás může dostat i pozdní splácení. Lidé se špatnou platební morálkou trápí nejen placení sankcí, ale také špatné výhledy do budoucna. Žádná banka nenabídne lepší podmínky osobám se špatnou finanční historií. Navíc nás pocit, že něco neplatíme řádně a včas dostává do ještě úzkostlivější nálady. Své finanční závazky plaťte včas, nastavte si trvalé platby v internetovém bankovnictví a zajímejte se o to, že peníze z účtu skutečně odešly.

3. Šetřit a zhodnocovat

Nečekané výdaje řada lidí řeší rychlou půjčkou. Jenže málokdo se jí umí „zbavit“ natolik rychle, aby ho dlouhodobě neochromila. Mějte pokud možno stranou alespoň malou finanční rezervu. Začít můžete kdykoliv a věřte nebo ne, na výši finanční rezervy nakonec tak moc nezáleží. Začněte klidně i v menších částkách a postupně jejich výši zvedejte.

Většina lidí, která šetří, také zhodnocuje. Efekt zhodnocování sice není vidět hned, vyžaduje trpělivost a vaši aktivní účast (měsíčně přispívat určitou částkou), ale časem se vám na účtu nashromáždí opravdu pěkné peníze. Každá investovaná koruna se počítá. Spoření je hlavně tou nejsnazší cestou pro ty, kteří mají jasnou vizi o tom, kolik a za jak dlouho chtějí našetřit a snáze se k cílové částce propracují než ti, kteří si nepravidelně odkládají na osobní účet.

Pokud se chcete se dále zabývat zlepšováním vaší finanční gramotnosti, přečtěte si více na stránkách financer.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

3 pravidla, která vám pomohou zlepšit vaše finanční návyky. Začněte ještě dnes