Menu
TOPZINE.cz
Technologie

3 nejpoužívanější operační systémy. Který je pro vás ten pravý?

Základním vybavením každého počítače je operační systém. Mezi ty nejrozšířenější operační systémy ve světě bezpochyby patří Windows, macOS a Linux. Víte, v čem se liší a který ze systémů pro vás bude ten pravý?

1.    Windows

Současně nejrozšířenější operační systém, který využívají notebooky i stolní počítače různých značek, je Windows. V roce 1985 jej uvedla společnost Microsoft.

Jednou z jeho primárních výhod je možnost maximálního přizpůsobení uživateli, ať už z pohledu vzhledu, či fungování systému. Nesporné vedení mu zajistila bezkonkurenční práce s více okny (aplikacemi) najednou. Je snadná a intuitivní, tudíž si operační systém Windows rychle osvojí prakticky každý.

Mezi nejaktuálnější verze patří Windows 10 a Windows 11.

2.    macOS (Macintosh Operating System)

Zařízení od společnosti Apple využívají vlastní operační systém macOS. Na trh byl uveden v roce 1984 s prvním počítačem Macintosh.

Protože je macOS primárně určen pro počítač od společnosti Apple, je jeho rozšíření v porovnání s Windows menší. Uživatelům, kteří vlastní více produktů značky Apple, ale přináší nesporné výhody v možnosti jejich vzájemného propojení.

Jeho nejaktuálnější verzí je macOS Sierra.

3.    Linux

Linux je otevřený operační systém, který v roce 1991 vyvinul Linus Torvalds. Jeho odlišnost od Windows a macOS spočívá ve svobodném přístupu ke zdrojovému kódu. Díky tomu lze linuxové systémy volně upravovat a sdílet.

Do počítačů se instalují tzv. linuxové distribuce, které kromě holého operačního systému obsahují také řadu aplikací pro různé účely. Bez větších obtíží jej nainstalujete jak do notebooků, tak do stolních počítačů.

Nejaktuálnější verzí operačního systému Linux je Linux Mint 20.3 („Una“).

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

3 nejpoužívanější operační systémy. Který je pro vás ten pravý?