Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

17. listopad: I studenti mají svůj den

Redakce

Redakce

17. 11. 2010

FOTO: StudentKdyž se řekne 17. listopad, mnoha lidem určitě naskočí státní svátek, tudíž volno. Většina z nás si snad taky toto datum spojí s rokem 1989 a sametovou revolucí. Kolik lidí ale ví, že tento den byl vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva? Proč a za jakých okolností se dozvíte, když budete číst dál.

FOTO: Student

I studenti mají svůj den, Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

17. listopad je jediný den mezinárodního významu českého původu. Jestli je to nějaká výhra, posuďte sami. Tento den má totiž připomenout tragické události, které se odehrály v protektorátu Čechy a Morava od 28. října do 17. listopadu 1939.

Zbraněmi na studenty

Vše začalo, když nacistický režim 28. října 1939 potlačil poklidnou demonstraci k příležitosti 21. výročí vzniku samostatného Československa. Na Václavské náměstí naběhly i jednotky SS, které nestřílely v žádném případě pouze pro výstrahu. Při samotném zásahu byl v Praze zraněn student lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Opletal a zabit pekař Václav Sedláček.

Jan Opletal podlehl zraněním 11. listopadu. Jeho pohřeb byl následně pojat jako demonstrace proti okupaci. Tento čin však nezůstal bez následků. Adolf Hitler potrestal neposlušnost Čechů zavřením všech českých vysokých škol na dobu tří let. V noci z 16. na 17. listopadu ke všemu proběhlo rozsáhlé zatýkání českých studentů v Praze, Brně a Příbrami. Devět vedoucích představitelů studentské organizace nacisté zatkli a přes tisíc studentů poslali do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg.

Odbojová činnost neustala

V zahraničí začal po roce 1939 vyvíjet aktivní činnost Ústřední svaz československého studentstva. Vyvrcholením jeho úsilí byla v roce 1941 londýnská schůze Mezinárodní studentské rady, která přijala tzv. Prohlášení spojeneckých studentů k 17. listopadu, které vyhlásilo 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva. V prohlášení mimo jiné stojí:

„… My, studenti Velké Británie, všech jejích dominií a Indie, Severní a Jižní Ameriky, Sovětského svazu, Belgie, Československa, Francie, Řecka, Číny, Holandska, Norska, Polska, Jugoslávie a všech svobodných zemí, abychom uctili památku popravených a umučených studentů, kteří jako první zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelům roku 1939, prohlašujeme 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva…“

Alespoň malé zadostiučinění za utrpení, které si museli čeští studenti prožít…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

17. listopad: I studenti mají svůj den