Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

15 osobností, které by si zasloužily Oscara, ale nikdy ho nezískaly

Redakce

Redakce

21. 2. 2013

Blíží se předávání filmových cen Oscarů. Kdo cenu získá a kdo si mezi své úspěchy zapíše jen nominaci, to se teprve uvidí. My jsme pro vás vybrali 15 osobností, které zůstaly jen u těch nominací, i když by si ocenění také určitě zasloužily.

FOTO: Liam Neeson ve filmu Neznámý

Liam Neeson jako Neznámý. Zdroj: distributor filmu

Johnny Depp

Tak známá osobnost a stále nemá Oscara? Nominován na něj byl ale hned třikrát. A to za nezapomenutelného kapitána Jacka Sparrowa ve filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2004), dále za Hledání Země – Nezemě (2005) a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2008).

FOTO: Johny Depp ve filmu Piráti z Karibiku

Zdroj: Bontonfilm

Známá je jeho spolupráce s úspěšným režisérem Timem Burtonem. Jejich spolupráce totiž přináší úspěchy, bohužel ale ne ty oscarové. Jedny z jejich prvních úspěchů byl například Střihoruký Edward (1990) nebo Ospalá díra (1999). Johnnyho Deppa ale zná zejména poslední generace jako zábavného  a stylového kapitána z Pirátů z Karibiku, není proto divu, že zrovna za tuto roli byl vůbec poprvé nominován na Oscara. Zvláštní spojitost mezi Deppem a Burtonem je i to, že přes veškerý úspěch ani jeden z nich tu zlatou sošku ve své sbírce nemá.

Christopher Nolan

Úspěšný režisér stále ještě nedosáhl na slibný vrchol a nevyhrál toho vytouženého Oscara. Nominován byl už ale za scénář k filmu Memento (2002) a hned dvě další nominace si připsal za film Počátek v roce 2011.

Christopher Nolan

Zdroj: reprofoto youtube.com

Nolan je režisér, který snad nenatočil žádný špatný film. Všechny jeho filmy jsou dobře hodnocené, a i u nás velmi oblíbené.Velmi dobře propracovaný snímek Dokonalý trik natočil v roce 2006. V roce 2010 zaznamenal zatím svůj největší úspěch a to sci-fi Počátek. Známý je ale také pro svou batmanovskou trilogii. Mezi kritiky se říká, že je jen otázkou času, kdy Christopher Nolan dostane svou první zlatou sošku. Třeba to bude už za další plánovaný film, který natočí podle scénáře svého bratra.

Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio je další překvapivě stále neoceněný herec. Nominován byl už ale celkem třikrát. Poprvé za vedlejší roli ve filmu Co žere Gilberta Grapea (1993), dále za hlavní role, a to ve filmech: Letec (2004) a Krvavý diamant (2006).

Leonardo DiCaprio ve filmu Krvavý diamant

Zdroj: distributor filmu

Mnoho lidí si pamatuje Leonarda DiCapria jako mladičkého Jacka z Titanicu, který se obětoval pro svou lásku. Mnoho dívčích srdcí si tak zamilovalo DiCapriovu osobnost jen pro tuto slavnou romantickou roli napsanou snad přímo z červené knihovny. Jsou ale i další role, za které by si L. DiCaprio zasloužil ocenění. Mezi tyto filmy paří, kromě již zmíněných, třeba sci-fi Počátek nebo Skrytá identita. Aktuálně můžete DiCapria vidět ve filmu Nespoutaný Django, který je v současné době uváděn v kinech

Brad Pitt

Brad Pitt odehrál už mnoho rolí v mnoha různých filmech, přesto však nikdy nezískal Oscara, i když by si ho nepochybně zasloužil. Poprvé byl nominován v roce 1996 za film  12 opic, v roce 2009 byl nominován také za Podivuhodný případ Benjamina Buttona a loni obdržel rovnou dvě nominace za snímek Moneyball.

Bradd Pitt-The Curious Case of Benjamin Button

Zdroj: distributor filmu

Skvělé role také odehrál ve snímcích Sedm nebo Hanebný pancharti. Skvělý pár také tvoří s Angelinou Jolie, se kterou tvoří dvojici nejen v několika filmech, ale i v reálném životě.V posledním roce neodehrál mnoho rolí, které by za moc stály, ale na příští rok už má naplánované zatím tři filmy, tak se uvidí, zda některý z nich nebude tak povedený, aby si za něj toho vytouženého Oscara zasloužil. Za zmínku stojí snímek Podivuhodný případ Benjamina Buttona, kde si maskéři krásně pohráli s Pittovými rysy a vykouzlili z něj starého dědečka.

Alfred Hitchcock

Vynikající režisér a  a spisovatel Alfred Hitchcock, známý jako mistr hororu, byl nominován na cenu Oscara celkem pětkrát, a to za nejlepšího režiséra za: Psycho (1961), Okno do dvora (1955), Rozdvojená duše (1946), Záchranný člun (1945), Mrtvá a živá (1941).

Hitchcock

Zdroj: altfg.com

Hitchcock  byl režisér s velkým R a je paradox, že nedostal žádného Oscara, protože mnozí režiséři, kteří Oscara už mají, si ho cení. Hitchcock psal a režíroval horory, ale ne přímo horory v dnešním slova smyslu, ale spíše psychothrillery. Jeho filmy jsou dobře promyšlené a propracované jak po technické, tak hlavně po psychologické stránce. Jeho filmovou i historickou důležitost dokládá i to, že o něm a jeho dílech byl natočen nespočet filmů. Nejnovější byl natočen v roce 2012 režisérem Sachou Gervasi.

Annette Bening

A. Bening si svou první nominaci na Oscara zasloužila za vedlejší roli ve filmu Švindlíři v roce 1991, až o 9 let později byla nominována za hlavní roli ve filmu Americká krása (2000). O pět let později přišla další nominace, tentokrát za film Božská Julie. Čtvrtou a zatím poslední nominací byla nominace za hlavní roli ve filmu Děcka jsou v pohodě (2011).

FOTO: Annette Bening ve filmu americká krása

Zdroj: distributor filmu

Annette Bening je jedna z předních hereček Hollywoodu, což dokazuje i počet nominací na Oscara a hvězda na hollywoodském chodníku slávy. Zahrála si také ve  filmu Miloše Formana roli markýzy de Merteuil ve snímku Valmont z roku 1989. Ve filmech Americká krása a Božská Julie hrála opravdu skvěle, měla velkou šanci Oscara získat, ale v obou případech jí ho vyfoukla Hilary Swank. Skvělou roli také odehrála ve filmu Děcka jsou v pohodě, bohužel však tentýž rok hrála na stříbrných plátnech Černá labuť.

Paul Thomas Anderson

Bezpochyby další, kdo by si zasloužil Oscara, je Paul Thomas Anderson, Americký režisér, který má na svém kontě už 5 nominací na zlatou sošku Oscara. Jeho film Hříšné noci byl v roce 1998 nominován za nejlepší originální scénář, stejně tak Magnolia v roce 2000. Nejvíce úspěchu však sklidil za film Až na krev, za který byl nominován v roce 2007 hned třikrát, a to za: nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší režie a za nejlepší film. V žádné z kategorií však  nebyl oceněn.

paul-thomas-anderson

Zdroj: reprofoto youtube.com

I když P. T. Anderson nikdy nezískal Oscara, získal spoustu jiných ocenění a je jen otázkou času, kdy tu zlatou sošku, cennější než ty ostatní, získá. I proto, že má na svém kontě už 5 nominací, stává se jedním z favoritů na získání Oscara do příštích let. Nedávno jste v kinech mohli vidět jeho poslední psychologické drama Mistr, ve kterém si zahráli  Philip Seymour Hoffman, Joaquin Phoenix, Amy Adams a všichni tři jsou za tuto roli na letošní předávání Oscarů nominováni. Je proto zřejmé, že si režisér své obsazení umí velmi dobře vybírat.

George Lucas

Režisér Star Wars George Lucas byl nominován na Oscara hned čtyřikrát. Dvakrát v roce 1974 za Americké grafitti a po té ještě za Hvězdné války: Epizoda IV – Nová naděje v roce 1978, za nejlepší scénář a režii. Takže má na kontě celkem 4 nominace.

Zdroj: reprofoto youtube.com

Zdroj: reprofoto youtube.com

George Lucase zná snad každý fanoušek Hvězdých válek. Podílel se na natočení celkem 6 dílů Star Wars, přitom poslední epizodu v roce 2008, což byl i jeho poslední režírovaný film vůbec. Jeho zásluha na Hvězdných válkách ale není jen v režii, ale napsal pro ně také scénář. Sám si také zahrál ve 3. epizodě – Pomsta Sithů. Chystají se ještě další díly slavné sci-fi série, ty ale G. Lucas režírovat nebude. Kromě Hvězdných válek je G. Lucas i autorem slavného hledače pokladů Indiana Jonese.

Edward Norton

Další americký herec, který by si zasloužil získat zlatou sošku, je E. Norton. Byl nominován celkem dvakrát, a to za Prvotní strach (1996) a Kult hákového kříže (1998).

Edward Norton - Kult hákového křížePrvotní strach je film, díky kterému na sebe upoutal pozornost. Byla to šance, jak prorazit, a E. Norton se jí zhostil tím správným směrem. Byl nominován  za vedlejší roli, ale i nominace byla úspěchem. Další filmy, kde zazářil jsou například Klub rváčů nebo Barevný závoj. Zahrál si také známého supersilného zeleného muže ve filmu Neuvěřitelný Hulk, za který sklidil úspěch především mezi fanoušky komiksů a filmů o superhrdinech. Mezi nejnovější filmy, kde naposledy zazářil, patří Bourneův odkaz a komediální drama Až vyjde měsíc.

Winona Ryder

Winona Ryder byla nominována již dvakrát. Poprvé v roce 1993 za vedlejší roli ve filmu Věk nevinnosti (1993), podruhé za hlavní roli v romantickém dramatu Malé ženy (1994).

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Winona Ryder se stala slavnou herečkou už ve 14 letech a ve 22 letech už byla poprvé nominována na Oscara. Do povědomí diváků se dostala také díky filmu Střihoruký Edward, kde si zahrála mladou dívku, která i v někom tak temném, jako je Edward, vidí dobro. V poslední době jste ji mohli vidět třeba ve filmu The Iceman, kde si zahrála jednu z vedlejších rolí. Na rok 2013 toho zatím moc neplánuje. Zatím víme jen, že tento rok bude hrát v akčním thrilleru Homefront.

Ian McKellen

Málokdo zná tohoto staršího pána jako Iana McKellena, většina z nás ho zná pod jménem Gandalf, mocný čaroděj z Pána prstenů. Za tuto roli byl také dvakrát nominován na Oscara.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Ian McKellen nebyl příliš známý anglický herec až do doby, kdy mu byla nabídnuta role Gandalfa v Pánu prstenů. Roli Tolkienova čaroděje zvládl bravurně, říká se, že hlavně proto, že nečetl jen scénář, ale také knihu, a tak dokázal své roli a hlavním myšlenkám Tolkiena více porozumět. Svou roli Gandalfa ztvárnil i v nejnovějším filmu podle vzoru Tolkiena Hobit: Neočekávaná cesta. Dobrý čaroděj Gandalf ale není jediná role, kterou je známý. Zahrál si také zápornou roli Magneta v X-Menech.

Gary Oldman

Gary Oldman byl nominován na Oscara pouze jednou, a to v loňském roce za hlavní roli ve filmu Jeden musí z kola ven.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Ve snímku Jeden musí z kola ven hraje člena britské tajné služby, který se snaží odhalit sovětského špiona. Známého anglického herce jste také mohli vidět  v nejnovější Nolanově trilogii o Batmanovi, kde hrál důvtipného a inteligentního komisaře Gordona. Krom výjimek jako zmíněný Batman, jsou jeho role spíše záporně laděné, na padoucha se totiž velmi hodí. Pro příklad uveďme za všechny film Země bez zákona, kde si zahrál známého gangstera. Mnozí z vás ho ale také určitě znají jako Siriuse Blacka, kmotra slavného Harryho Pottera.

John Malkovich

John Malkovich byl nominován na Oscara dvakrát, a to za vedlejší role ve filmech Místa v srdci (1984) a S nasazením života (1994).

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Jeho role, za které byl nominován, jsou naprosto odlišné. Ve filmu S nasazením života si zahrál profesionálního zabijáka, zatímco ve snímku Místa v srdci ztvárnil milého slepého pána. Objevil se také v česko-polském originálním filmu Polski film, v němž si zahrál po boku například Tomáše  Matonohy nebo Jana Budaře. Zahrál si také ve snímku Nebezpečné známosti, jenž je jednou z adaptací slavného románu. Znáte ho i z filmu Red, jehož pokračování plánuje už letos v srpnu. Je vidět, že J. Malkovich je herec všestranný a toho Oscara by si určitě zasloužil.

Sigourney Weaver

Sigourney Weaver byla nominována na Oscara hned třikrát. Všechny nominace obdržela v 80. letech. První za roli ve filmu Vetřelci (1986). O dva roky později byla také nominována za snímky Gorily v mlze a Podnikavá dívka.

zdroj: distributor filmu

zdroj: distributor filmu

Dnes již Paní Herečka se asi nejvíce proslavila sérií sci-fi filmů Vetřelec, kde si zahrála důstojnici Ripleyovou, která se setkává s vetřelci z vesmíru. Byla to hned její třetí filmová role vůbec. Poněkud jiný šálek čaje jsou její další filmy, za které málem dostala Oscara. Gorily v mlze jsou životopisný film, kde se antropoložka S. Weaver snaží v Africe zachránit horské gorily, a Podnikavá dívka je zase romantický film o dívce z města, za který dostala i Zlatý glóbus. V poslední době se objevuje v americkém seriálu Political animals, kde hraje bývalou první dámu USA a nynější státní tajemnici.

Liam Neeson

V současné době je Liam Neeson známý spíše jako hrdina akčních filmů, jako je například 96 hodin. V roce 1993 však natočil film poněkud jiného rázu, za který si vysloužil nominaci na Oscara, a to za hlavní roli Oscara Schindlera ve snímku Schindlerův seznam.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Hodně z vás také určitě zná Liama Neesona z první epizody Star Wars (1999) jako Qui-Gon Jinna. V poslední době jeho oblíbenost stoupá také za jeho poněkud akčnější role, ať už ve zmíněném filmu 96 hodin, nebo ve filmu Neznámý z roku 2011. Za žádný z těchto filmů však nominován nebyl. Schindlerův seznam byl jedním z jeho největších úspěchů. Film získal hned 2 ocenění, a to za kategorie režie a nejlepší film. Málem si mohl přiřadit ocenění i v kategorii hlavní mužská role, ale vyfoukl mu ji Tom Hanks.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

15 osobností, které by si zasloužily Oscara, ale nikdy ho nezískaly