Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

11 nejstrašidelnějších hororů podle režiséra Taxikáře. Všechny jsou aspoň 30 let staré

Anna Bílá

Anna Bílá

26. 11. 2013

Martin Scorsese, režisér, který má na svém kontě snímky, jako je Taxikář, Zuřící býk či Gangy v New Yorku, sestavil seznam nejstrašidelnějších hororů všech dob. Nechybí v něm klasiky, jako je Osvícení, Vymítač ďábla nebo Psycho. Zajímavostí je, že na seznamu převládají starší snímky. Nejmladší z nich – Bytost – je starý přes 30 let.

Strašení

Snímek z roku 1963 natočil režisér Robert Wise. Příběh se točí kolem tajemného domu a skupinky vědců, kteří se snaží přijít na podstatu nadpřirozena. Jejich vyšetřování je narušeno násilnými duchy. Film vznikl podle knižní předlohy spisovatelky Shirley Jackson. V roce 1999 vznikl i remake tohoto hororu s Liamem Neesonem, Catherine Zeta Jonesovou a Owenem Wilsonem v hlavních rolích.

video
play-sharp-fill

The Isle of the Dead

Film vznikl v roce 1945 pod taktovkou režiséra Marka Robsona. Byl inspirován stejnojmennou malbou umělce Arnolda Böcklina, která se zároveň objevila v titulcích. Děj se odehrává na ostrově, kam se vydá generál Pherides s novinářem Davisem, aby vzdali čest generálově zesnulé manželce. Nicméně zjistí, že některé hroby byly vyrabovány skupinkou archeologů. Brzy začnou umírat – a podezření padá na to, že se mezi nimi pohybuje upír.

video
play-sharp-fill

The Uninvited

Sourozenci Rick a Pamela Fitzgeraldovi si pronajmou dům na pobřeží Anglie. Rick se zde zamiluje do místní dívky Stelly, která má k tomuto domu osobní vazby – kdysi v něm zemřela její matka. Brzy se zde začne zjevovat duch. Pátrání po důvodu tohoto zjevování je nakonec zavede do minulosti Stelliných rodičů a dívka zjistí, že její matka je někdo úplně jiný.
Snímek pochází z roku 1944, režisérem se stal Lewis Allen, který natočil také oblíbený seriál Malý dům v prérii.

video
play-sharp-fill

Bytost

Ve filmu Bytost z roku 1981 sledujeme příběh Carly, která je ve svém domě napadena neviditelným útočníkem a znásilněna. Vyděšená prchá se svými dětmi ke kamarádce Cindy, aby se u ní ukryli. Ale útoky dále pokračují. Carla vyhledá pomoc psychologa, ale ten se ji snaží přesvědčit o tom, že je všechno jen výplod její fantazie. Jenomže útoky se začnou dít i před zraky ostatních a Carla poprosí o pomoc dva parapsychology, aby dům prohledali.

video
play-sharp-fill

Přízraky noci

Několik lidí se sejde ve venkovském domě a začnou si povídat strašidelné příběhy, které se jim staly nebo o kterých slyšeli. Nakonec dorazí i architekt Walter Craig a začne tvrdit, že je všechny viděl ve svém snu a že jejich příběhy zná.

Toto dílo vyšlo v roce 1945 a spolupracovali na něm čtyři režiséři: Alberto Cavalcanti, Charles Crichton, Basil Dearden a Robert Hamer.

video
play-sharp-fill

The Changeling

Film vznikl podle skutečného příběhu jednoho ze scenáristů Russella Huntera, režisérsky se ho ujal Peter Medak. Snímek vyšel v roce 1980 a sleduje příběh skladatele z New Yorku Johna Russella, který se po tragické smrti své ženy a syna přestěhuje přes celou zemi až do Seattlu. Tam se snaží začít od začátku, ale v jeho novém domě se začnou dít podivné věci. Začne pátrat po příčinách a zjistí, že zde kdysi zemřel malý chlapec, který byl úzce spjat s vlivným senátorem.

video
play-sharp-fill

Osvícení

V hlavní roli hororu na motivy knihy Stephena Kinga září Jack Nicholson. Film natočil režisér Stanley Kubrick a vyšel v roce 1980. Nicholson zde ztvárnil spisovatele, který se s rodinou rozhodne jet do hor, aby našel inspiraci pro svou novou knihu. Nicméně hotel, který má být jejich novým začátkem, je zároveň prostoupený mnoha duchy, včetně muže, který zavraždil svou ženu i dcery. A právě tento duch se začne zmocňovat hlavního hrdiny.

video
play-sharp-fill

Vymítač ďábla

Tento film vznikl v roce 1973 podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatele Blattyho. Zaměřuje se na dvanáctileté děvče, které posedne démon, a na její matku, která se svou dceru snaží za každou cenu dostat zpátky. Přizve k tomu dokonce dva kněze, aby provedli vymítání. Film obdržel dva Oscary – za Nejlepší zvuk a za Nejlepší adaptovaný scénář.

video
play-sharp-fill

Night of the Demon

Film režiséra Tourneura z roku 1957 sleduje doktora Holdena, který se vydává do Anglie na kongres profesora Harringtona. Harrington zde plánoval odhalit jeden kult, ale dřív, než se akce mohla uskutečnit, zemřel. Holden se vydává po stopě kultu díky profesorovým poznámkám a deníku. Nakonec je konfrontován s vedoucím tohoto kultu Karswellem, který na Holdena uvrhl kletbu.

video
play-sharp-fill

Neviňátka

Snímek vznikl na motivy knižní předlohy Henryho Jamese v roce 1961, režie se ujal Jack Clayton. Hlavní postavou je zde slečna Giddensová, která dostane místo guvernantky u bohatého starého mládence, který se stará o svého synovce a neteř. Jejich předešlá guvernantka totiž zemřela. Slečna Giddensová si postupně u dětí začíná všímat divného chování, které vůbec nepřísluší jejich věku. Pomalu jí začne docházet, že se jich zmocnili duchové zemřelého služebnictva, a snaží se děti zachránit.

video
play-sharp-fill

Psycho

Klasika Alfreda Hitchcocka vznikla v roce 1960 podle stejnojmenné předlohy spisovatele Roberta Blocha. Hlavní roli Normana Batese, duševně nemocného majitele motelu, si zahrál Anthony Perkins. Právě v jeho motelu zemře dívka Marion. Po její stopě se vydává její sestra a přítel v doprovodu detektiva, který Marion podezírá z krádeže. Dovede je to právě do onoho motelu. Film byl nominován na čtyři Oscary a získal Zlatý glóbus pro Janet Leighovou za Nejlepší herečku ve vedlejší roli. Zajímavostí je scéna ze sprchy, kdy je zavražděna Marion. Jen těchto pár vteřin trvalo natočit celý týden a v záběru můžeme vidět 77 úhlů kamery.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

11 nejstrašidelnějších hororů podle režiséra Taxikáře. Všechny jsou aspoň 30 let staré