Menu
TOPZINE.cz
Apetit

11 nejlepších britských seriálů. Kvalitu přináší Sherlock i Mr. Bean

Redakce

Redakce

11. 11. 2013

Seriály pocházející ze Spojeného království jsou proslulé svým humorem, stylem a ironií. Přinášíme vám skromný výběr jedenácti z nich, jež považujeme za ty nejpovedenější a nejoblíbenější.

Sherlock

Před třemi lety vstoupil do celosvětového vědomí seriál, který strčil do kapsy většinu televizních sérií i všechny vizuální adaptace děl Sira Arthura Conana Doyla o proslulém detektivovi. Klasické literární dílo je v této verzi svěže zmodernizováno. Ústřední herci Benedict Cumberbatch a Martin Freeman neboli detektiv Sherlock Holmes a doktor John Watson vyšetřují zločiny Londýna 21. století. Děj je divákům podáván do té doby pro seriály netypickou formou, která využívá nejmodernější grafické i kamerové techniky. Třetí řada bude mít premiéru počátkem roku 2014.

Mr. Bean

Komického podivína, jenž se na televizní obrazovky dostal již v roce 1989, zná snad každý. Rowana Atkinsona role mlčenlivého, ale srdečného blázna vystřelila do hvězdného nebe. Humor u Mr. Beana tkví v tom, že má problémy s plněním i těch nejobyčejnějších úkolů. Pokaždé však najde nekonvenční řešení nastalé situace. Tato ikona britského humoru se dočkala i dvojitého filmového zpracování.g‘]

Červený trpaslík

Představte si, že jste posledním žijícím člověkem, který přežil radiaci na těžařské lodi Červený trpaslík. Mezi jediné vaše společníky patří: tvor, jenž se vyvinul z vaší kočky; Arnold, který je holografickou simulací mrtvého člena posádky; senilitou trpící lodní počítač Holly a Kryten, služební mechanoid. Červeného trpaslíka je momentálně možné sledovat na ČT2.

Black Books

Bernard Black vlastní malé knihkupectví. Na tom by nebylo nic zvláštního ani zajímavého, kdyby zároveň nesnášel většinu lidské populace, hlavně své zákazníky. Pokud si k němu zajdete zakoupit třeba nejnovější Babicovu kuchařku, pravděpodobně dostanete vynadáno, či dokonce namláceno. Spolu s Bernardem se zde setkáte s alkoholičkou Fran, majitelkou vedlejšího obchodu s dárky a Mannym, stresu podléhajícím účetním.

Jistě, pane ministře

Nejstarší člen našeho žebříčku vznikl pro BBC už v roce 1980. Hlavní postavou je James George Hacker, jenž se stal novou hlavou Ministerstva pro administrativní záležitosti. Herci Paulu Eddingtonovi tato role vynesla Řád Kommandera Britského impéria. Kouzlo, které se v sérii skrývá, tkví v její nadčasovosti, použitý humor je možné aplikovat i na dnešní dobu. Politické pletichy, manévry a průšvihy jsou zde na denním pořádku. Český divák se může pouze smát podobnosti s domácí politickou scénou. Jistě, pane ministře se dočkal volného pokračování Jistě, pane premiére.

Panství Downton

Seriály tohoto ostrovního státu však nejsou pouze o proslulém britském humoru. Rok 2010 přinesl kromě veleúspěšného Sherlocka i kostýmní dramatickou minisérii, která začíná v období vlády Jiřího V. a potopením Titaniku. Opatství je sice smyšlené, ale s postupem děje jsou divákům podávány důležité historické události očima členů šlechtické rodiny, která Downton vlastní. Tato minisérie, jež se těší mimořádné oblibě nejen v Británii a jejíž čtvrtá řada má právě premiéru, získala dvě ceny BAFTA a byla nominována na 11 cen Emmy.

Partička IT

Po Black Books je britský ostrovtip znát nejvíce asi v této sérii. Z prostředí oddělení informačních technologií společnosti Reynholm Industries k divákům promlouvá taktéž trojice ústředních postav. Roy a Mosse, společensky vyloučení ajťáci, žili ve svém počítačovém suterénu vcelku klidně. Dokud se jednoho dne neotevřely dveře a v nich stála jejich nová vedoucí. Ke sdílené hrůze jde o Jen, která nemá ani páru o počítačích a ještě ke všemu je to ženská. Nastává čas na komické situace tkvící v rozdílnosti společenského umístění jednotlivých postav.

Misfits: Zmetci

Co se stane, když partu delikventů zastihne během veřejně prospěšných prací podivná bouře a oni od toho okamžiku oplývají nadpřirozenými schopnostmi? Jak se pětice mladých Londýňanů vyrovná s novými možnostmi, ačkoli k superhrdinům mají daleko? To vše se můžete dozvědět v neotřelém seriálu z roku 2009. Misfits kombinují akci, drama i černý humor. Na českých obrazovkách je můžete sledovat na Prima Cool. Díky uvěřitelnosti protagonistů tento seriál získal několik světových ocenění včetně dvou cen BAFTA.

Pýcha a předsudek

Už několikera zpracování se dočkalo nejznámější dílo Jane Austenové. Kromě filmů byl tento klasický titul předělán i do několika minisérií. Ta nejpovedenější, která svým hodnocením předbíhá i nejnovější filmovou adaptaci, je šestidílná z roku 1995. Jistě na tom má svůj podíl hvězdný Colin Firth v roli odtažitého, ale charismatického Pana Darcyho.

Doctor Who

Tento klasický britský sci-fi seriál, který se natáčel v letech 1963-89, se dočkal novodobého pokračování z roku 2005. Do češtiny přeložený jako Pán času pojednává o dobrodružství mimozemšťana, který cestuje časem a je tak jaksi nesmrtelný. Tato série je proslulá tím, že její hlavní postava mění po čase podoby, prochází transformací a role se ujímá jiný herec. Není tedy divu, že někteří fanoušci s tím či oním představitelem nesouhlasí a raději by toho původního. V pořadí již dvanáctý Doktor bude v tomto seriálu účinkovat od příštího roku. Počet dílů i s těmi původními se vyšplhal na neuvěřitelných 798.

Ripper Street

Nejnovějším titulem seznamu je Ripper Street. Odehrává se v Londýně, těsně po útocích Jacka Rozparovače. Nejde však o předělávku klasického mýtu, jako byl například snímek Z pekla. O proslulého vraha se Ripper Street opírá jen okrajově. Především jde o detektivní seriál o policejní Divizi H ze Scotland Yardu, která se snaží londýnskou čtvrť Whitechapel udržet bezpečnou. Diváci jsou svědky zločinů 90. let 19. století. Charismatický Matthew MacFadyen, kterého můžete znát jako posledního filmového Pana Darcyho, je ústřední postavou a hlavním vyšetřovatelem v tomto dalším povedeném kousku od BBC.

Určitě si z nabídky nejlepších britských seriálů vyberete. Není k zahození se na ně podívat a srovnat s těmi, které se točí v naší malé zemi. Možná jedině nový Cirkus Bukowsky směřuje někam dále, k západním seriálovým vzorům. Nezbývá než doufat, že se možná časem přiblížíme ke kvalitním britským seriálům.

[poll id=“178″]

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

11 nejlepších britských seriálů. Kvalitu přináší Sherlock i Mr. Bean