Menu
TOPZINE.cz
Apetit

100 nábojů servíruje třetí várku vražd bez důkazů

Redakce

Redakce

31. 5. 2010

Jedním z nejčastějších předsudků ohledně komiksu je škatulkování – všechno je to ploché, pro děcka a pobíhají v tom maskovaní úchylové. I když je to podstatě pravda, charakterizuje to jenom několik proudů z opravdu pestré palety kreslených seriálů. Stejně jako třeba v literatuře, i v komiksu jsou přítomné filosofické příběhy, rozmáchlé eposy, čirá zábava, nebo práce s přesahem. Takovou je i série 100 nábojů, jejíž třetí díl se koncem května dostává na český trh.

Stejně jako v předchozích dílech, i tady je nosnou myšlenkou, co byste dělali, kdyby vám bylo umožněno pomstít křivdu nevystopovatelnou zbraní, která vás po použití nijak nespojí s hrůzným činem. Vaše svědomí se upokojí, tedy za předpokladu, že unese tíhu vraždy, a agent Graves, jenž vám tuto popravdě ďábelskou nabídku přinesl až domů, zmizí z dohledu. Jenomže variování tohoto motivu v příbězích různých lidí by čtenáře po několika kapitolách umořilo, proto ho série 100 nábojů využívá místy a jenom jako odrazového můstku, ze kterého se doskakuje omnoho dál a výš, než by se na první pohled zdálo.

Není vám jasná motivace agenta Gravese? Může mít on sám ze msty jiných lidí prospěch? Jak je možné, že celý systém funguje? A kdo je vůbec agent Graves? To je jenom část otázek, které otvírá a pomalu poodhaluje série 100 nábojů z pera Briana Azzarella a tužky Eduarda Rissa. Zatímco první díl byl jenom zahřívacím kolem, ve dvojce začaly jednotlivé drobné msty sice dávat větší smysl, ale také celý příběh tak trochu zamotávat a ukazovat, že za tím vším možná vězí něco úplně jiného. Do toho všeho přichází trojka s podtitulem Hlas krve a v ní příběh zavrženého syna, který nyní dostává šanci zúčtovat s otcem. Ale jak už to u brilantního scenáristy Azarella (Superman: Pro zítřek, Hellblazer: Těžké časy) chodí, ve zkratce popsaný příběh knihy nakonec dopadne úplně jinak, než očekáváte.

Slavná americká noirová komiksová série 100 nábojů vycházela deset let (1999-2009) a tvoří ji rovných sto dílů, které později vyšly ve třinácti svazcích. Sympatické je, že se příběh nakonec uzavřel a ačkoli si na jeho závěr v českém překladu ještě dlouho počkáme, každý svazek sám o sobě představuje vysokou školu práce s komiksovým médiem, jak po scenáristické, tak po kreslířské stránce. Azzarellův spletitý příběh plný konspirací přitemňuje ponurá Rissova kresba, vhodný argument proti škarohlídům, kteří by mohli tvrdit, že komiksy jsou povrchní. 100 nábojů totiž jde do hloubky až na kost. Book Hlas krve vychází koncem května v nakladatelství BB/art.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

100 nábojů servíruje třetí várku vražd bez důkazů