Menu
TOPZINE.cz
Věda

100 denní výzva: Elon Musk postavil největší baterii na světě

Redakce

Redakce

16. 1. 2018

Zdá se, že Musk má rád výzvy a umí je vyhrávat. Za rekordních 100 dnů postavil obří baterii, která dodává elektřinu více než 30 tisícům domácností v jižní Austrálii.

Tesla jako záchrana pro Austrálii bez elektřiny

Elon Musk dokázal nemožné. Za 100 dnů postavil Tesle největší lithium-iontovou baterii na světě. Napájecí zdroj s kapacitou 100 megawattů byl již úspěšně otestován. Jižní oblast Austrálie měla už delší čas potíže s elektrickou energií. Za všechno mohla usilovná snaha získat čistou energii. Přesněji řečeno investice Austrálie putovaly v posledních pár letech do větrných a slunečních elektráren.

A tak dodávka elektřiny stoupala a kolísala jako na horské dráze. Loňské léto kvůli tomu byla většina domácností v jižní části Austrálie potmě a čelila častým výpadkům elektřiny. Právě tato situace byla pro vládu dostatečnou motivací začít situaci konečně rozumně řešit. Najala si Teslu za účelem výstavby lithium-intové baterie, která by se svou kapacitou 100 megawattů patřila k největším bateriím na světě.

Veřejnost byla zprvu plná pochyb. Tesla, která je pověstná nedodržováním termínů má zachránit jižní Austrálii před situací, která si žádá rychlé jednání? To vyhecovalo CEO Tesly, Elona Muska k velkému slibu: za 100 dnů postaví slíbenou baterii. Pokud se mu to nepodaří, Austrálie za baterii nezaplatí ani korunu a Tesla celý projekt zaplatí ze své kapsy.

Obří baterie je jen začátek něčeho většího

Svůj slib si však pojistil poměrně lišáckou smlouvou. V písemné dohodě mezi ním a Austrálií totiž stálo, že obří baterie bude postavena za 100 dnů od podepsání smlouvy. V den jejího podepsání, tedy 29. září už měl Musk téměř polovinu akumulátorů nainstalovaných. Dostát svému slibu tedy mohl více než snadno.

Není se tedy čemu divit, že stavba baterie nakonec trvala jen 55 dnů od podepsání smlouvy. Po dokončení nezapomněl úspěch své firmy podpořit blahopřáním na Twitteru: „Gratulace týmu Tesla a australským úřadům, díky jejichž tvrdé práci proběhla výroba i instalace v rekordním čase!“

Austrálie je zas o krok blíže k tomu, aby se brzy stala energeticky nezávislou. Muskova baterie v současnosti zásobí přes 30 tisíc domácností elektrickou energií. Na Austrálii ale nebude baterie sama. Je pouze součástí širšího projektu, který financuje australská vláda. Na celý projekt vydá kolem 550 milionu dolarů, přičemž z této částky tvoří baterie od Tesly odhadem 50 milionu dolarů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

100 denní výzva: Elon Musk postavil největší baterii na světě