Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 umělců jednoho hitu. Připomeňte si pohaslé hvězdy 80. a 90. let

Jana Popelková

Jana Popelková

4. 4. 2013

V dnešním přehledu jsme vybrali desítku interpretů, kteří zmizeli z hudební scény stejně rychle, jako se na ní objevili, případně si je většinou pamatujeme na základě jedné chytlavé melodie. Zavzpomínejte s námi.

FOTO: A-HA

A-HA, z videoklipu Take On Me. Zdroj: youtube.com

1. Los Del Rio – Macarena

V roce 1994 začala televize vysílat a rádia hrát tento povedený song od sympatické latinskoamerické dvojice pánů Los Del Rio. Těžko říci, proč song s tímto tanečkem získal takovou oblibu.

2. A-ha – Take On Me

Singl od norské popové kapely pochází z roku 1985 a najdete jej na jejich prvním studiovém albu Hunting High and Low. Částečně animovaný klip vypráví příběh zamilované dvojice. Video získalo šest ocenění a v roce 1986 nominaci MTV za nejlepší videoklip.

3. Lou Bega – Mambo No. 5

Song z roku 1999. Zpěvák Lou Bega (vlastním jménem David Lubega) pochází z Mnichova a během mládí hodně cestoval. Na úspěch Mamba No. 5 se mu už však navázat nepodařilo a v současnosti tvoří jako textař.

4. Babylon Zoo – Spaceman

V roce 1996 byl k vidění a slyšení tento populární singl z alba The Boy With X-Ray Eyes. Frontman a zpěvák americko-asijského původu se narodil jako Jas Mann v roce 1971. Kapela Babylon Zoo pochází z Británie a byla hudebně aktivní mezi roky 1992-2000. Jejich styl se dá asi nejlépe charakterizovat jako industrial rock.

5. Haddaway – What Is Love

Tento trinidadský zpěvák zaznamenal celosvětový úspěch svým songem v roce 1993. Rytmická píseň v tanečním duchu s typickou sekvencí akordů se dá zaslechnout z rádií dodnes. Jde o 62. nejprodávanější singl všech dob. Haddaway vydal dosud sedm studiových alb, poslední vyšlo v roce 2010 pod názvem Crucified.

6. Crash Test Dummies – Mmm Mmm Mmm Mmm

Píseň těchto Kanaďanů zaujala svého času zajímavou a podmanivou barvou hlasu zpěváka Brada Robertse, ale i videoklipem z prostředí školní besídky. Alternative-rocková kapela začala hrát v roce 1988 a s menšími personálními změnami koncertuje dodnes. Píseň Mmm Mmm Mmm Mmm se stala hitem v roce 1993.

7. Eiffel 65 – Blue

Tato hitovka italského dua nemohla svého času chybět na žádné diskotéce. Song je z debutového alba Europop z roku 1999. Další hit se dvojici už ale složit nepodařilo.

8. Bloodhound Gang – The Bad Touch

Tato americká partička si v textu nebrala příliš servítky, a tak při bližším zaposlouchání zjišťujeme, že je plný nejrůznějších sprosťáren. Klip, ve kterém tvůrci navlékli kapelu do zvířecích kostýmů a předepsali přinejmenším zajímavou choreografii, si určitě pamatujete. V roce 2000 koncertovali Bloodhound Gang i u nás v rámci festivalu Rock For People. Bad Touch najdete na třetím studiovém albu Hooray For Boobies (2000).

9. Staind – For You

Staind se textem jejich hitu z alba Break The Cycle (2002) zavděčili zejména věčně naštvaným puberťákům. Američtí Staind tvoří od roku 1995 a jejich nejvýraznější osobností je zpěvák Aaron Lewis.

10. Premier – Hrobař

A na závěr něco z českých luhů a hájů. Chytlavost se tomuto velehitu nedá upřít. Styl osciluje na hranici hospodského a klasického rocku a svou slávu si užil v roce 1995.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 umělců jednoho hitu. Připomeňte si pohaslé hvězdy 80. a 90. let