Menu
TOPZINE.cz
Cestování

10 tipů na známé i neznámé kouty Španělska

Chcete poznávat památky, přírodu, ochutnávat skvělé víno, oblažovat se božskou gastronomií nebo provozovat vodní sporty? Španělsko patří k nejvýznamnějším turistickým destinacím a nabízí nepřeberné množství aktivit.

Většinu turistů mířících na dovolenou do Španělska nejvíce lákají střediska ležící u moře. Anebo Barcelona. Ovšem pevninská část i španělské ostrovy nabízejí mnoho jiných atraktivních míst, která stojí za návštěvu.

Girona, Costa Brava

Divoké pobřeží Costa Brava je ve Španělsku nejnavštěvovanější. Pokud cestujete do Katalánska, pravděpodobně přiletíte právě do Girony. Středověké město rozděluje řeka Riu Onyar. Na jejím pravém břehu leží, obklopeno hradbami, staré město s křivolakými uličkami a středověkými památkami. Nejstarší a nejhezčí část města, židovská čtvrť Call, se nachází okolo jednolodní katedrály Panny Marie z 11. století, která je místní dominantou. Na druhém břehu tepe v duchu moderní doby novější část.

Cuevas del Drach, Mallorca

Na Mallorce si rozhodně nenechte ujít Dračí jeskyně mezi městem Manacor a přístavem Porto Cristo. Je to komplex čtyř vzájemně propojených jeskyní v délce 2,5 kilometru, plné stalaktitů a stalagmitů, které jsou nádherně nasvíceny. Nachází se tam i jedno z největších podzemních jezer na světě. Nese jméno Martel, na počest svého objevitele, a dosahuje délky 200 metrů. Mimochodem, každá prohlídka u něj končí živým koncertem vážné hudby.

 

Přírodní park Ses Salines, Ibiza

Ses Salines byl díky své unikátní fauně a flóře zapsán na seznam UNESCO. Po stovky let se tady těžila sůl a v omezeném množství to trvá dodnes. Také díky tomu se tato oblast postupně proměnila v jedinečnou krajinu s několika solnými pánvemi a mokřinou, která se stala hnízdištěm spousty ptáků. Najdete tu i starý přístav Sa Canal, kde se sůl nakládala na lodě. Kolejnice, po kterých mířil vlak se solí k lodím zůstaly zachovány. A samozřejmě nechybí malebné pláže.

Ibiza

 

Skanzen Mundo Aborigen, Gran Canaria

Největší z Kanárských ostrovů nabízí mnoho zajímavých míst. Nedaleko Palmitos Parque, kde najdete mimo jiné i dům orchidejí, na vás čeká tématický park Mundo Aborigen, který je věnovaný historii a kultuře Kanárských ostrovů. Dozvíte se například, jak vypadala typická kanárská vesnice, a jaký byl kdysi život zdejších obyvatel před více než 2000 lety. Nechybí napodobení scén z běžného života: třeba řezník, který vyvrhuje kozu, bojovníky na stadionu nebo rolníka na poli. Děti se mohou zabavit v místní mini zoo s prasátky a kůzlátky.

Pueblos Blancos, Costa del Sol

O Andalusii se říká, že je nejkrásnějším regionem Španělska. Nedaleko Malagy se rozkládá skupina měst a obcí, které nesou název Pueblos Blancos neboli bílá města. Právě tady na vás dýchne trochu maurské historie. Malé vesničky s bílými domy jsou typické právě pro berberskou architekturu. Navštívit můžete typickou bílou španělskou vesnici Mijas, nejvýše položené město provincie Malaga – Yunquera nebo největší bílé město Ubrique. Většina z nich se nachází na území přírodního parku Sierra de Grazalema a výlet tak můžete spojit s pobytem v přírodě.

Pueblos Blancos

Alhambra, Costa Tropical

Palác Alhambra najdeme v krásném historickém městě Granada pod vrcholky pohoří Sierra Nevada. Alhambra je jedním z největších architektonických děl islámské kultury, bezpochyby aspoň na území Španělska. Takhle nějak si představuji paláce z orientálních pohádek. Pokud byste měli vidět jednu jedinou věc ze Španělska, je to právě Alhambra. Jen díky tomu, že i španělští králové byli její nádherou zcela fascinováni, zůstal komplex i po dobytí města stát na svém místě.

Santiago de Compostela, Galicie

Galicie je ve světě známá hlavně díky poutnímu místu Santiago de Compostela. Do dnes sem každým rokem míří tisíce poutníků z celého světa. Takzvaná Svatojakubská cesta je název dvanácti poutních míst, která vedou z různých koutů Evropy, do katedrály k hrobu svatého Jakuba. Trasy jsou značeny turistickými značkami a ročně po nich projdou desetitisíce lidí.

Cádiz, Costa de la Luz

Cádiz je nejstarším stále stojícím městem Evropy. Byl založen roku 1100 př. n. l. Féničany a už to samo o sobě vypovídá, že zde najdete spoustu různorodých památek. Navštívit můžete některý z hradů (Castillo de San Sebastián nebo Castillo de Santa Catalina), muzeum cádizských kortesů či strážní věž Torre Travira. Z místního přístavu vyplul na svou druhou a čtvrtou plavbu také samotný Kryštof Columbus.

Cadiz, Costa de la Luz

Cartagena, Murcia

Cartagena je plná jedinečných historických památek. Za kartaginských časů byla významnou námořní základnou a skrytým přístavem. Za svou dlouho historii (téměř 3000 let) byla punským, římským, vojenským i secesním městem. Největší atrakcí města je Římské divadlo staré více než 2000 let. Pokud vás zajímají staré artefakty, neměli byste vynechat ani Národním centrum pro námořní archeologii Arquá.

Loro Parque, Tenerife

Původně to měl být malý zelený plácek s několika papoušky, dnes je největším parkem svého druhu na světě. Tuto úžasnou zoo najdete ve městě Puerto de la Cruz. Kromě barevných opeřenců se tu setkáte s gorilami, kosatkami, delfíny, bílými tygry či želvami obrovskými. Děti budou jistě nadšené z vystoupení delfínů či kosatek. Vstup do parku je trochu dražší (asi 37 EUR za dospělého), věřte ale, že po tomto jedinečném zážitku nebudete peněz litovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 tipů na známé i neznámé kouty Španělska