Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 tipů, jak si užít letní festival: pozor na alkohol a kapsáře

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

30. 5. 2013

Přestože počasí tomu letos zatím vůbec nenasvědčuje, letní období se nezadržitelně blíží a společně s ním i celá řada hudebních festivalů. Nejen pro čtenáře, kteří jsou festivalovými začátečníky, je připraven následující článek obsahující desatero rad, jak se na festival řádně připravit a pořádně si ho užít.

FOTO: Hudební festivaly

Pokud si chcete festival skutečně užít, je třeba předem myslet i na takové věci, jako jsou doprava nebo ubytování. Foto: Oldřich Šálek

1. Vybrat správný festival

První, ale zároveň také tou nejzásadnější věcí, je bezesporu výběr toho pravého festivalu, který si opravdu dokážete užít. Někteří mohou namítat, že to je přeci jasné, ale na druhou stranu i zde hrozí nebezpečí, že se návštěvníci nechají zlákat zvučným jménem headlinera a zbylí vystupující jim už nepadnou do noty.

V České republice a blízkém okolí se každé léto pořádá mnoho velkých i menších festivalů různých žánrů od rocku po drum and bass, stačí si pouze vybrat ten správný a zábava může začít.

2. Zjistit časový harmonogram

Opět se jedná o samozřejmost, ve které není potřeba hledat žádnou vědu, ale stává se, že jako naschvál vaši oblíbení interpreti vystupují na dvou pódiích zároveň. Je proto vhodné si časový harmonogram obstarat a prostudovat předem, také si stanovit priority, aby pak návštěvník tímto nemilým faktem nebyl zaskočen.

Pořadatelé některých festivalů si pro své návštěvníky připravují například mobilní aplikace, ve kterých lze právě časový harmonogram najít. Ovšem na každém festivalu jsou k dispozici papírové letáčky, které je dobré mít stále po ruce a nenechat si nic ujít.

3. Zajistit ubytování

Pokud si je návštěvník dlouho dopředu jistý, že se některého festivalu zúčastní, kromě pořizování lístků není od věci přemýšlet i nad ubytováním. Jsou festivaly, na kterých se není vhodné spoléhat na zajištění bydlení až na místě, jelikož by pak návštěvník mohl být nemile překvapen, že nejbližší kempy jsou již obsazené.

Přetrpět vícedenní festival lze sice i v autě, ale pokud si návštěvník chce festival opravdu užít, není špatné si s předstihem zařídit chatku či ve stanovém městečku rozbalit rodinný stan, který nemusí sloužit pouze k přenocování, ale je možné v něm pohodlně přečkat nevlídné počasí nebo si v něm s přáteli něco ogrilovat, pokud to pravidla stanového městečka umožní.

4. Připravit se na změny počasí

Jak již bylo zmíněno, počasí nemusí vždy úplně hrát do noty, a je proto nezbytné sledovat předpověď a připravit se na extrémy. Holínky do bahna či opalovací krém by neměly nikomu chybět ve výbavě. Užívat si festival se spálenými zády nebo s žabkami na nohách v bahně jde opravdu jen stěží.

5. Správně zvolit dopravu

Ideálními dopravními prostředky jsou samozřejmě vlak či autobus, jelikož sami pořadatelé už mají v mnoha případech zajištěné svozy z nejbližších nádraží až na místo konání. Pokud však dáváte přednost pohodlnější formě cestování automobilem, nemusíte se bát, že pojedete sami.

Na internetu je možné dohledat takzvanou spolujízdu, tedy na speciálních stránkách zjistit, kdo se na zvolený festival chystá a zároveň nabízí místo ve svém autě. Tímto způsobem je nejen možné efektivně využít automobilovou dopravu, ale zároveň je to také cesta, jak poznat nové přátele a užít si festival společně.

FOTO: Alkohol

Prohýřená festivalová noc možná stojí za hřích, avšak kocovina vás o daleko přínosnější zážitky může připravit. Foto: Martin Koubek, TOPZINE.cz

6. Ušetřit na vstupném

Pro řadu studentů jsou jistě vícedenní festivaly ve spojení s náklady na ubytování a stravování finančně zdrcující. Určitě však není novinkou, že na vybrané festivaly bývají poskytovány slevy v rámci studentských průkazů ISIC. Ostatní pak mohou získat slevy také od partnerů těchto kulturních akcí, kterými jsou například mobilní operátoři, Česká spořitelna či Master Card.

Stejně jako tomu bývá například u jízdenek, i zde platí množstevní slevy. Pokud se návštěvník nerozhoduje na poslední chvíli, může také někdy až dvojnásobek ceny vstupného ušetřit včasným nákupem z předprodeje. Naopak pokud se rozhodne na poslední chvíli, je možné na místě či na internetových fórech nalézt zlevněné lístky, které prodávají ti, kteří si svou účast po jejich zakoupení rozmysleli.

7. Naplánovat si předem rozpočet

I přes veškeré slevy, kterých lze využít, stále zůstává značná část festivalů finančně velmi náročná. Je proto vhodné si své výdaje předem naplánovat, zjistit ceny vstupenek i ubytování a s ohledem na trvání akce si vyhradit peníze i na stravu a podobně. Bohužel jako každá větší akce i festivaly mohou lákat kapsáře. Doporučuje se tedy nebrat s sebou zbytečně více peněz, než je opravdu potřeba.

8. Využít nabízené aktivity

Většina festivalů, zejména těch vícedenních, nabízí celou škálu volnočasových aktivit, kterých je škoda nevyužít. Například pokud se festival koná na letišti, bývá zde možné zapůjčit si bicykl, koloběžku či longboard na zdolávání velkých vzdáleností. Také je možné obhlédnout dějiště z ptačí perspektivy formou lehce adrenalinového vyhlídkového letu vrtulníkem.

Festivaly u vody pak nabízejí mimo koupání například plavbu vyhlídkovým parníkem či vodním šlapadlem. Díky sponzorům a ostatním partnerům festivalů bývá také možné zúčastnit se řady soutěží, na které v průběhu konání akce zajisté narazíte. Proč si tedy neodnést z festivalu nějaký ten zážitek navíc?

9. Dát pozor na alkohol

Na letních festivalech platí více než jindy staré moudro, že pít by se mělo opravdu s mírou. Tato rada se netýká pouze notorických alkoholiků, ale zejména občasných konzumentů, kteří mohou být zaskočeni účinky, jaké má alkohol po požití ve velkém horku, jež bývá právě pro letní festivaly typické. Zkazit si festival kvůli kocovině a s bolestmi hlavy promeškat hlavní hvězdy není to pravé.

10. Předem zjistit pravidla festivalu

Přestože tato položka bývá asi kdekým opomíjena, je nezbytné, například pokud se chystáte na festival vyrazit se svým čtyřnohým přítelem, řádně prostudovat pravidla festivalu. To se týká i těch návštěvníků, kteří nedůvěřují festivalovému občerstvení a raději se spolehnou na vlastní svačinku, jelikož konzumace vlastních jídel či nápojů bývá v areálu, kde festivaly probíhají, zpravidla zakázána.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 tipů, jak si užít letní festival: pozor na alkohol a kapsáře