Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 songů Marka Knopflera, kvůli kterým byste měli navštívit jeho koncert

Jana Popelková

Jana Popelková

25. 4. 2013

Mark Knopfler platí za jednoho z nejuznávanějších kytaristů dnešní doby. Jeho současné turné k desce Privateering, se kterým dorazí  7. května  i do Prahy, se nese v duchu cestování, jak dokazuje i obal desky. Vybrali jsme deset songů, které stojí za to poslechnout si v live provedení.

FOTO: Mark Knopfler

Mark Knopfler Zdroj: Echo Promotion

1. Privateering

Privateering je skladba ze stejnojmenného alba, která v sobě skrývá poněkud cashovský podtón, zejména v částech, kdy zní pouze zpěv a kytara.

2. I Used To Could

Se songem I Used To Could si můžete vychutnat pocit, že není třeba nikam spěchat. Aspoň tak na desce působí zvuk foukací harmoniky a rozvážný Knopflerův zpěv. Bicí s baskytarou tvoří sehraný doprovod a vtipně zní i drobná sóla na piano. Jednoduše klasika na čtyři, která vám možná náladou trochu připomene Oranžový expres od Greenhornů.

3. Corned Beef City

Zatrsat si na bezstarostný song Corned Beef City jistě nebude při koncertu od věci. Tuto rytmickou píseň, kdy po sobě klasicky plyne sloka refrén sloka, najdete taktéž na albu Privateering.

4. Done With Bonaparte

Song odkazující do historie dal prostor klávesám, které zde obstarávají téměř všechna sóla. Pohodová atmosféra inspirovaná country a folkem.

5. What It Is

Song, který zaujme odlišnou strukturou a rozhodně má „tah na branku“. Působivě zní kytarová vybrnkávačka s houslemi téměř v samotném závěru.

6. Marbletown

Mark Knopfler je člověk, který už prostě ví, jak to na světě chodí. Jeho texty jsou plné starých příběhů o lidech a zážitcích z cest. Jedním z takových je i píseň Marbletown. Rozpoznat se dají vlivy americké country a zajímavé je aranžmá, kde zazní i flétna.

7. Haul Away

Tento kousek vám v úvodu bude možná vzdáleně připomínat jednu melodii z Pána prstenů. Jinak jde spíše o posmutnělou baladickou píseň, ve které se zpívá o cestě na moři. Důležitou roli zde mají housle a opět flétna.

8. Kingdom Of Gold

Další vydařený kus z alba Privateering, kde se mísí hned několik stylů. Ke starodávnému příběhu zvolil Knopfler zvuk církevní tóniny a lyričnost skladby podtrhnul použitím oblíbeného spojení flétny a houslí.

9. So Far Away

Song pocházející z éry působení v Dire Straits se u fanoušků těší velké oblibě. Svou poklidnou náladou vás nijak nevytrhne z celkové nálady Knopflerových skladeb. Její vrchol tkví jednoznačně v závěrečném kytarovém sólu.

10. Song for Sonny Liston

Píseň, ve které naživo vynikne zvuk kontrabasu místo obvyklé baskytary. Mark Knopfler zde funguje spíše jako vypravěč příběhu, než jako zpěvák, což se pro něj stalo již charakteristickým. Dodávat, že se jistě dostane na nějaké imrovizované kytarové sólo, snad už není ani nutné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 songů Marka Knopflera, kvůli kterým byste měli navštívit jeho koncert