Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 skladeb s pozoruhodnými textaři. Kdo stojí za proslulými hity?

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

13. 8. 2013

Hudební produkce je natolik složitý mechanismus, že dnes téměř za každou skladbou stojí několik producentů, zpěváků, ale také textařů. Texty proslulých hitů tak vždy nemusí pocházet z pera samotného zpěváka, což dokazuje následujících 10 ukázek.

Shakkira Zdroj: shakira.com

Shakira. Zdroj: shakira.com

Avicii – Wake Me Up

Chytlavá taneční novinka švédského producenta Tima Berglinga Wake Me Up úspěšně dobývá přes léto žebříčky hitparád po celém světě, a to nejen díky melodii, kterou si každý zamiluje, ale také díky zpěvu Aloe Blacca. Text písně, jenž si nejeden posluchač notuje, když ji naladí v rádiu, má však na svědomí kytarista americké rockové kapely Incubus Mike Einziger.

Icona Pop – I Love It

Švédské formaci Icona Pop, která také působí na poli elektronické hudby, se minulý rok podařilo úspěšně prosadit se svým singlem I Love It. Svérázný a zároveň vcelku jednoduchý text k této skladbě složila a také nazpívala jedenadvacetiletá britská zpěvačka Charlotte Emma Aitchison, vystupující pod svým uměleckým jménem Charli XCX.

Pink – Get The Party Started

Přestože si úspěšná americká zpěvačka a herečka Alecia Beth Moore, vystupující jako P!nk, texty ke svým písním skládá částečně sama, vyzývavou skladbu s názvem Get the Party Started z roku 2001, která jednoznačně patří k jejím největším hitům, pro ni napsala americká muzikantka a skladatelka Linda Perry, známá zejména z dívčí rockové skupiny 4 Non Blondes.

Christina Aguilera – Beautiful

O tom, že má zmiňovaná Linda Perry opravdový cit pro skládání hitovek, celý svět přesvědčila také s pomocí americké zpěvačky Christiny Aguilery, pro kterou napsala text k úspěšné písni Beautiful, na jejíž produkci se zároveň také podílela. Tento singl následně mezi lety 2002 a 2003 vyšplhal na žebříčcích hitparád v mnoha zemích až na první příčku.

Madonna – Bedtime Story

V roce 1995 vydala Madonna své v pořadí šesté studiové album s názvem Bedtime Stories, na kterém se objevil i samotný nepříliš provařený singl Bedtime Story. Text této písně, nesoucí se v temných rytmech ambientní house music, však nepochází z pera Madonny samotné, nýbrž z pera islandské hvězdy, kterou není nikdo jiný než proslulá Björk.

Alice Cooper – What Baby Wants

Na světě není příliš věcí, které by spojovaly producenty, jakými jsou hororový rocker Alice Cooper a popová zpěvačka Ke$ha. Výjimkou je však skladba What Baby Wants, na jejímž textu se právě Ke$ha podílela. Americký zpěvák tímto počinem chtěl šokovat své příznivce na v pořadí již šestadvacátém studiovém albu z roku 2011 s názvem Welcome 2 My Nightmare.

Dizzee Rascal – Dance Wiv Me

Ani text hitovky Dance Wiv Me anglického rappera Dizzeeho Rascala z roku 2008, nominované na cenu BRIT Award za nejlepší singl Velké Británie, nepochází z pera samotného zpěváka. Na produkci této skladby se podíleli také hudebníci Chrome a Calvin Harris, a právě Harris má na svědomí i text této písně, kterou původně napsal pro dívčí kapelu The Saturdays, jež ji odmítla.

Cee-Lo Green – Fuck You

Jednou z nejvýznamnějších skladeb roku 2010 byla bezesporu Fuck You od Cee-Lo Greena, ale ani ta nebyla napsána členy skupiny Gnarls Barkley, ve které Cee-Lo působí. O velmi svérázný text této písně plný vulgarismů se překvapivě nepostaral nikdo jiný než americký hudebník původem z Havaje Bruno Mars.

Shakira – She Wolf

Asi jen málokdo by řekl, že za proslulou písní She Wolf krásné kolumbijské zpěvačky Shakiry bude stát drsný rocker. Na tvorbě textu k této taneční elektro-popové skladbě o vlčici se podílel americký zpěvák Sam Endicott, který působí jako frontman indie rockové kapely The Bravery.

UB40 – Red Red Wine

Jedním z největších hitů britské skupiny UB40, hrající směsici popu a reggae, byl v osmdesátých letech singl Red Red Wine, který se úspěšně hraje dodnes. Jen málokdo však ví, že tato píseň je cover verzí stejnojmenné skladby z konce let šedesátých, která s reggae neměla ani zdaleka nic společného. Původním autorem písně i textu je folkový zpěvák Neil Diamond.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 skladeb s pozoruhodnými textaři. Kdo stojí za proslulými hity?