Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 rockových songů, které vás zahřejí: Satisfaction nebo High Hopes

Jana Popelková

Jana Popelková

31. 1. 2013

Letos v lednu jsme se zaměřili na posluchačský výběr těch nejchytlavějších rockových písní. Zima totiž je (respektive bude) tuhá a není nic lepšího, než zahřát tělo i duši poslechem něčeho, co máme rádi. Výběr zasahuje od 60. let až po současnost a oplývá samými zvučnými jmény – od Rolling Stones přes The Beatles až po Pink Floyd.

FOTO: Rolling Stones

Rolling Stones Zdroj: emimusic.cz Autor: Mark Seliger

 1. The Rolling Stones – Start Me Up

Singl z roku 1981, který pochází z alba Tattoo You. Dravý zvuk, pyšná chůze Micka Jaggera a potměšilý úsměv bubeníka Charlieho Wattse jsou alfa omegou celého songu.

2. Mick Jagger feat. Lenny Kravitz – God Gave Me Everything I Want

Píseň z roku 2001. Expresivní projev Micka Jaggera a zvučná kytara Lennyho Kravitze dělá z tohoto songu kandidáta na největší hudební životabudič v dlouhých zimních měsících. Doporučeno poslouchat s knoflíkem volume vytočeným co nejvíc doprava.

3. The Beatles – Ob La Di Ob La Da

Song, který se dočkal mnoha předělávek. U nás ji přezpíval třeba Petr Spálený pod názvem To vadí.

4. The Beatles – Please Please Me

Melodii foukací harmoniky na začátku znají snad i ti, kdo byli v době vydání ještě na houbách. Bezstarostná nálada tohoto songu je patrná již s prvními tóny. Stejnojmenné album Please please me vzniklo roku 1963 coby Broučí prvotina.

[youtube_660]SFWEocD30BA[/youtube_660]

5. Pink Floyd – Another Brick In The Wall, part II

Asi nejznámější skladba s desky The Wall (1979). Charakteristický zvuk vytváří výrazná baskytara a dětský sbor. Námět desky The Wall by svou obsáhlostí vydal na samostatný rozbor.

6. Pink Floyd – Us And Them

Více jak sedmiminutová skladba z alba Dark Side Of The Moon (1973). Zpěv Davida Gilmoura, piano, kytary a saxofon souzní v dokonalé symbióze. Sólové výstupy právě se saxofonem jsou pomyslnou třešinkou na dortu.

7. Pink Floyd – Wish You Were Here

Song pocházející ze stejnojmenného studiového alba, které vyšlo jako deváté v řadě v září 1975. Námětem je odchod spoluzakladatele Floydů Syda Baretta, který skupinu opustil kvůli přetrvávajícím psychickým problémům.

8. The Beatles – Don´t Let Me Down

Beatles nahráli tento singl v roce 1969 a spolupracovali na něm s americkým klávesistou Billym Prestonem. Klávesová vyhrávka na konci slavnou skladbu noblesně uzavírá. Za zhlédnutí stojí i klip „ze střechy“.

9. The Rolling Stones – Satisfaction

Tato píseň se už dávno stala rockovou klasikou zejména pro geniální kytarový riff Keitha Richardse. Singl z alba Out Of Our Hearts vyšel v roce 1965.

10. Pink Floyd – High Hopes

Kus z počátku devadesátých let z posledního studiového alba Division Bell (1994). Zvony a klavír, který jejich zvuk napodobuje, zde představují jakési intro, které přeruší působivé zhoupnutí baskytary. Text písně napsala manželka Davida Gilmoura.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=9OTBK5HBx3M[/youtube_660]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 rockových songů, které vás zahřejí: Satisfaction nebo High Hopes