Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

10 rad pro zdraví, které vám zkvalitní život

Redakce

Redakce

16. 4. 2011

Jestli jste někdy přemýšleli nad tím, jaká jsou základní pravidla pro zdravý život, a těžce jste si odpovídali, máme pro vás 10 základních rad jak být zdraví a cítit se skvěle. Naše následující instrukce vám pomohou zlepšit kvalitu vašeho života. Věděli jste, že správně zvolená a vyvážená strava pozitivně ovlivňuje naše celkové fyzické i duševní zdraví?

Žijte zdravěji, když je ta možnost, Zdroj: sxc.hu

Pokud chcete nastartovat nový zdravější život, začněte u potravin! Je velice důležité pozorně zkoumat potravinové etikety (viz článek Rozluštěte potravinové etikety). Mnohdy se za nimi skrývají malé podvody obchodních řetězců kvůli lepšímu výdělku. Je nutné dodržovat doporučenou denní dávku tuků:

Přijaté množství   Celkové množství   Celkové množství kalorií denně          tuků denně                  nasycených tuků denně

1 600                               53 nebo méně                  18 nebo méně

2 000                              65 nebo méně                   20 nebo méně

2 200                              73 nebo méně                   24 nebo méně

2 500                              80 nebo méně                   25 nebo méně

Mějte na paměti, že pokud si dáte v rychlém občerstvení sendvič obsahující 12 g tuku, z toho 8,8 g nenasycených, sníte zhruba pětinu vašeho denního příjmu tuku a asi třetinu vašeho denního příjmu nasycených tuků.

Jezte pestrou stravu složenou z různých potravin na základě potravinové pyramidy. Je samozřejmé, že žádný pokrm neobsahuje všechny vitaminy, minerální látky, bílkoviny a sacharidy, které pro pevné zdraví potřebujeme. Právě proto musíme jíst řadu potravin, abychom získali správné množství živin.

Jezte správné množství potravin, abyste si udrželi správnou váhu, a pravidelně cvičte. Naši správnou váhu si můžeme vypočítat pomocí body mass indexu (Váha(kg) / Výška(m)2). Měli bychom si vybírat potraviny, které mají dostatek živin a zároveň jsou nízkokalorické.

Jezte méně tuků, zvláště těch nasycených. Pozorně sledujte typ a množství tuku obsaženého v potravinách, které kupujete. Čtení štítků a etiket na potravinách vám pomůže vybrat si druh neobsahující velké množství tuku.

Jezte nejméně 5 porcí ovoce a zeleniny denně. Ovoce a zelenina obsahují hodně vlákniny, která je důležitá pro správné zažívání. Dále také vitaminy (zvláště A, C a E) a minerální látky. Mají také málo kalorií a prakticky žádné tuky.

Jezte více komplexních sacharidů. Ty jsou obsaženy v pečivu, obilninách, bramborách, těstovinách a rýži. Jsou bohaté na škrob a obsahují málo tuku, dodávají mnoho důležitých vitaminů a minerálních látek. A také dobře zasytí.

Omezte sladké ve vaší stravě. Sladké nápoje a pamlsky jsou nejenom nejčastější příčinou zubního kazu, ale také zvýšené nadváhy. Lidé si neuvědomují, že ve sladkých nápojích je stejně cukru jako ve dvoupatrovém narozeninovém dortu.

Alkohol pijte s rozumem a pokud možno k pokrmům. V určité míře může být alkohol zdraví prospěšný. Studie prokázaly, že jedna sklenka vína prodlouží život o 5 let. To samé ale neplatí pro vyšší dávku a tvrdý alkohol.

Nekuřte. Nebo alespoň omezte kouření na minimum. Kouření způsobuje řadu onemocnění a zdravotních komplikací. Již po týdnu nekouření se budete cítit lépe, nebudete se zadýchávat a uleví se i vaší peněžence.

Vynechte fast foody. Rychlá občerstvení nejsou nic zdravého, to není žádná převratná novinka. Jestli jste zvyklí chodit do fast foodů často a divíte se, proč se necítíte dobře, odpověď je snadná. Tyto pokrmy nedokážou suplovat úlohu zdravého jídla, které si sami koupíte a uvaříte. Hamburgery, hranolky a donuty obsahují velkou část denního příjmu kalorií, tuků a ostatních látek.

Pijte velké množství tekutin. Doporučené množství tekutin činí alespoň 2 litry denně. Je ale nutné dbát na pohlaví, věk a tělesnou hmotnost. Je jasné, že dvoumetrový basketbalista vypije mnohonásobně více vody, než metr a půl vysoká baletka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 rad pro zdraví, které vám zkvalitní život