Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 nejzajímavějších DJských převleků: Komiksové postavy či kazety

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

21. 10. 2013

Zřejmě jako v každé branži, i na poli DJingu se interpreti chtějí co nejvíce odlišit, a to nejen stylem hraní, ale také vizáží. Někteří si na vystoupení berou masku, jiní funkční převlek. Jsou zde i tací, kteří svou identitu skrývají pod maskou celý život.

Daft Punk

Pokud se bavíme o maskách, je dobré začít v devadesátých letech, kdy tento trend započal. Snad každý zná dvojici robotů, kteří se na veřejnosti prezentují stylově oblečení a zásadně v nablýskaných helmách. Duo Daft Punk své masky nosí od dob vydání debutového alba Homework dodnes, a to během vystoupení, ve videoklipech, ale i při rozhovorech.

Deadmau5

Dalšího maskovaného DJe asi také není potřeba dlouze představovat. Joela Zimmermana známého jako Deadmau5e lze považovat za průkopníka, jenž strhl vlnu moderních převleků. Přestože svou identitu neskrývá tak důkladně jako Daft Punk, helma v podobě myší hlavy se stala ikonou a na každém vystoupení jej můžete zastihnout v trochu pozměněné masce.

Bloody Beetroots

Italský umělec a multiinstrumentalista Sir Bob Cornelius Rifo odehrál své vystoupení ve Spojených státech roku 2008 v černé masce Venoma, komiksové postavy parazita známé ze série Spiderman. Od té doby v  masce vystupuje nejen sám, ale také ve dvojici The Bloody Beetroots DJ Set, případně s celou živou kapelou Death Crew 77.

Destroid

Na rozdíl od ostatních umělců na tomto seznamu je Destroid živé uskupení složené z dvojice proslulých producentů Excision, Downlink a bubeníka KJ Sawka, které mimo pouhé masky obličeje používá kompletní funkční převleky predátorů. Jsou posety více než třemi stovkami LED diod a mají integrované lasery, kamery či plynové trysky.

DJs From Mars

Zatímco cena převleků Destroid se pohybuje za hranicí milionu dolarů, dvojice Italů na maskách výrazně ušetřila. DJs From Mars se totiž proslavili obyčejnými papírovými krabicemi s nakreslenými obličeji, které mají během vystoupení na hlavách. Za pouhé tři roky působení procestovali s kartony na hlavách celý svět a dělali například předskokany Tiestovi.

Cazzette

Švédské duo Cazzette má na hlavách na první pohled podobné krabice jako výše zmiňovaná dvojice DJs From Mars, ovšem jak plyne ze samotného názvu, tyto krabice reprezentují audio kazety. Dílenské zpracování je také na jiné úrovni, jelikož kazety jsou interaktivní a ve spodní části vybavené LED tabulemi, jež mohou vykreslovat různé texty.

Squarepusher

Anglický umělec Tom Jenkinson posunul význam masky oproti ostatním ještě o kus dál. Během vystoupení se jeho helma kompletně tvořená LED diodami dokonale synchronizuje s LED stěnou v pozadí. Nejedná se tedy o převlek za komiksovou postavu či netvora z vesmíru, nýbrž svým obličejem Jenkinson umocňuje světelnou show svých vystoupení.

SBTRKT

Aaron Jerome je muž stojící za slavnostní maskou domorodce, kterou si nechal navrhnout u designerské společnosti Hidden Place. Sám Jerome o svém vystupování v masce prohlásil, že chtěl odstranit svou osobní identitu, proto také přezdívka SBTRKT, což je zkrácené slovo subtract, které v angličtině znamená odečíst či odebrat.

DJ BL3ND

Americký DJ BL3ND vděčí za své úspěchy zejména právě masce. Když v roce 2009 začínal svou kariéru, jeho mixy nadchly několik promotérů, avšak na prosazení se ve světovém měřítku to nestačilo. BL3ND se tedy rozhodl vytvořit si masku ztřeštěného psychopata, ve které následně vystupoval. Záznamy umístěné na YouTube obletěly svět a přinesly mu miliony fanoušků.

Mike Candys

Švýcarský DJ a producent taneční hudby Michael Kull se rozhodl během svých vystoupení prostřednictvím masky šířit dobrou náladu. Pod uměleckým jménem Mike Candys si dnes všichni představí diskžokeje s velkou kulatou helmou žluté barvy se smajlíkem místo obličeje. Není se tedy čemu divit, že debutové album, které umělec vyprodukoval, nese název Smile.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejzajímavějších DJských převleků: Komiksové postavy či kazety