Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 nejstahovanějších interpretů: Kdo je mezi piráty nejvíce v kurzu?

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

18. 11. 2013

Protipirátská společnost MUSO nedávno zveřejnila výsledky dlouhodobého monitoringu nelegálně nahraného datového obsahu podezřelých internetových stránek. Z tohoto reportu pak později vzešel následující žebříček nejoblíbenějších hudebníků mezi piráty.

FOTO: Led Zeppelin

Kolem Led Zeppelin výzkum eviduje na 60.000 nelegálních souborů. | Zdroj: oficiální stránky kapely

1. The Beatles

Není to dech beroucí překvapení, že Beatles jsou největším hudebním cílem on-line pirátů na světě. Za poslední rok zmíněného monitoringu bylo na sledované stránky nahráno celkem 187.687 datových souborů s materiálem proslulé čtveřice, což s průměrným stažením souboru okolo jeden tisíckrát činí úctyhodný výsledek téměř 190.000.000 stažení celkem.

2. Fleetwood Mac

Přestože anglická rocková skupina Fleetwood Mac obsadila hned druhou příčku se 72.984 nahranými soubory za sledované období, oproti světové jedničce Beatles je to už dvaapůlkrát méně. I tak strčila čtyřčlenná skupina hrající již od šedesátých let minulého století do kapsy celou řadu dalších velikánů.

3. Bob Marley

Oblíbený jamajský kytarista a zpěvák Bob Marley zahynul ve věku šestatřiceti let roku 1981, kdy internet byl ještě v plenách, ovšem jeho vynikající tvorba žije dál a je třetí nejvíce vyhledávanou dnešními on-line piráty. Ti za uplynulý rok přispěli na sledované stránky celkem 60.024 soubory spojenými s tvorbou krále reggae.

4. Led Zeppelin

Čtvrtou příčku opět obsadila čtveřice britských rockerů, tentokrát Led Zeppelin. Od tvůrců devíti studiových alb za necelých 14 let společného působení se v posledním roce objevilo na internetu 59.011 souborů.

5. Cliff Richard

Sir Cliff Richard, rozený jako Harry Rodger Webb, bezesporu patří k nejúspěšnějším britským zpěvákům. Ve svých třiasedmdesáti letech stále vystupuje, jeho diskografie čítá hned několik desítek alb od konce padesátých let až do současnosti. Možná i díky své vícejazyčné tvorbě se stal pátým nejvyhledávanějším interpretem internetových pirátů s 56.576 nahranými soubory.

FOTO: The Rolling Stones

Rolling Stones se s téměř 35.000 ilegálními soboury umisťují překvapivě až jako poslední. | Zdroj: Universal Music

6. Stevie Wonder

Slepý umělec Stevland Hardaway Judkins byl od svého mládí natolik talentovaným hudebníkem, že již ve dvanácti letech podepsal svou první smlouvu a to rovnou se společností Motown Records. Jeho jazzová a soulová tvorba, oceněná více než dvěma desítkami cen Grammy, je s 45.496 soubory šestou nejčastěji nahrávanou na sledované weby.

7. Jimi Hendrix

Americký zpěvák a kytarista James Marshall Hendrix, přezdívaný Jimi, se dožil pouze sedmadvaceti let života, avšak za tuto krátkou dobu stihl navždy ovlivnit svět rockové hudby. Hvězda legendárního festivalu Woodstock tak dnes patří mezi sedm nejoblíbenějších producentů nelegální části internetu, kam se za rok nahraje více než 44.093 vystopovaných skladeb.

8. Elvis Presley

Samozřejmě své místo v desítce nejvyhledávanějších hudebníků našel také sám král rock ‚n‘ rollu Elvis Presley. Za rok se od legendárního amerického zpěváka a herce, jehož miluje snad celý svět, nahrálo na vybrané webové stránky 40.794 souborů.

9. ABBA

Švédská popová skupina, s názvem poskládaným z počátečních písmen křestních jmen jejích členů, ovládala scénu taneční hudby v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století a očividně na tuto dobu uživatelé internetu stále rádi vzpomínají. Se 35.193 sdílenými soubory za rok z ní piráti dělají deváté nejoblíbenější hudební uskupení světa internetu.

10. The Rolling Stones

Desítku neslavně proslulých interpretů na webu uzavírá čtyřčlenná britská rokenrolová skupina v čele se zpěvákem Mickem Jaggerem The Rolling Stones. Souborů s ní spojených se na sledovaných webech za uplynulý rok objevilo téměř srovnatelně se skupinou ABBA, konkrétně 34.444. Uživatelé internetu zjevně kvalitním rockem nepohrdnou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejstahovanějších interpretů: Kdo je mezi piráty nejvíce v kurzu?