Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 nejlepších songů Placebo: Drogy, láska i deprese

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

20. 10. 2013

 

FOTO: Placebo

Placebo Zdroj: oficiální stránky kapely

Britská trojice Placebo zahraje 13. listopadu v Praze. Před koncertem jsme projeli jejich dosavadní repertoár a vybrali desítku songů, které nám připadají nejzdařilejší. Připomeňte si je s námi.

Londýnské alternativně-rockové formaci letos v září po čtyřleté pauze vyšlo album Loud Like Love, které propagují na právě probíhajícím evropském turné. Zatím z něho vydali dva singly, titulní píseň a skladbu Too Many Friends. Za tři týdny, 13. listopadu, se Placebo zastaví i v pražské Lucerně.

Every You, Every Me

Song z druhého alba kapely se proslavil hlavně díky soundtracku k filmu Velmi nebezpečné známosti z roku 1999, na němž se objevil. Podílela se na něm řada hudebních hvězd té doby, s Placebo se tak na albu potkali třeba Garbage, Blur, Fatboy Slim nebo The Verve.

Nancy Boy

Skladba Nancy Boy pochází z debutového alba z roku 1997 a pro Placebo byla průlomová. Zajímavé je, že verze pro rádio je úplně jiná než track, který najdete na albu – kapela ji nahrála znovu tak, aby se lépe hodila pro veřejnoprávní éter.

Ve videoklipu mají členové rozmazané obličeje, což je možná umělecký záměr, ale u bubeníka Steva Hewitta to má i praktický důvod. Tou dobou měl totiž podepsanou smlouvu ještě u jiné nahrávací společnosti s jinou kapelou. Placebo mají ve zvyku natáčet klipy, které zrovna nepřekypují radostí ze života, ale toto prazvláštní video opravdu není příliš vhodné pro slabší povahy.

Without You I’m Nothing

Titulní song druhého stejnojmenného alba zviditelnila přítomnost Davida Bowieho, který si tou dobou kapelu oblíbil a do tohoto songu přispěl vokály.

Taste In Men

Již název tohoto songu je poměrně provokativní, natožpak videoklip, v němž je zachycen milostný trojúhelník čítající dva muže a jednu ženu. Obrat „come back to me awhile“ si Molko vypůjčil ze songu Catholic Block od amerických alternativců Sonic Youth. A porovnáte-li basovou linku se songem Let There Be More Light od Pink Floyd, jistě vám neunikne nápadná podoba.

Song to Say Goodbye

Singl z pátého alba Meds se posluchači vryje do paměti použitím klavíru a možná také dojemným videoklipem, v němž sledujeme malého kluka, jak se vyrovnává s psychickými potížemi svého táty.

Running Up That Hill

Running Up That Hill je song z pera britské zpěvačky Kate Bush. Patří k jejím největším hitům a vznikl v roce 1985. Placebo si ho vypůjčili v roce 2003, jejich verze je o poznání pomalejší než originál a také vyznívá o dost zlověstněji. Objevila se v první epizodě Upířích deníků, čímž si znovu získala pozornost současných teenagerů.

Too Many Friends

Skladba vyšla letos v červenci jako pilotní singl aktuálního alba Loud Like Love. Zpracovává téma lidské osamělosti v době sociálních sítí. Protagonista písně má spoustu přátel na Facebooku, ale v reálném životě je zoufale sám.

Za zmínku stojí i nápaditý videoklip, pojatý tak trochu jako detektivka. Zda se muž pokoušel dívku obtěžovat, anebo jí jen chtěl ze zadku odstranit přilepeného gumového medvídka, se nedozvíme – každý divák si má udělat úsudek sám.

The Bitter End

Song The Bitter End je inspirován slavnou antiutopií George Orwella 1984. Odkazuje na milostný poměr mezi hlavním hrdinou knihy Winstonem Smithem a jeho vyvolenou Julií, který skutečně dospěje k velmi hořkému konci. Videoklip už s pochmurným románem nesouvisí, kapela v něm hraje v obřím radioteleskopu.

Special K

Protagonista tohoto songu přirovnává lásku k drogám – special K je totiž slangový název pro ketamin. V tomto tématu se Molko evidentně vyzná, metafory obsahující názvy různých psychotropních látek používá poměrně často a v rozhovorech několikrát přiznal, že neví o droze, kterou by někdy v životě nevyzkoušel.

Black-Eyed

Energický rytmus tohoto songu dosti kontrastuje s depresivním textem. Jak je u Placebo zvykem, Molko zde zpívá o osamělosti, smutku, citové deprivaci a pošramocených mezildských vztazích.

The YouTube ID of </span>GFTRii2Rz_o<span style="color: #000000;"> is invalid.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších songů Placebo: Drogy, láska i deprese