Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 nejlepších songů Ozzyho Osbourna. Poslechněte si Dreamer i Crazy Train

Hana Voltrová

Hana Voltrová

23. 4. 2013

V poslední době je Ozzyho Osbourna všude plno. Speciálně bulvární plátky jsou ve svém živlu a servírují nám nejnovější a pokud možno skandální informace týkající se života tohoto britského heavy metalového hudebníka.

FOTO: Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne Zdroj: Sony Music

Zapomeňme však pro tentokrát na Ozzyho soukromý život a jeho všemožné závislosti a nezávislosti a věnujme svou pozornost tomu, v čem je tento chlap opravdu dobrý – tedy jeho hudbě. Poslechněte si s námi výběr jeho deseti největších hitů.

Crazy Train 

Tato píseň se nachází na Ozzyho prvním sólovém albu Blizzard of Ozz, které vyšlo v roce 1980. Dle mnohých názorů je právě Crazy Train nejlepší Ozzyho sólovou skladbou vůbec, což potvrzují i její vysoká umístění v nejrůznějších žebříčcích a anketách o nejlepší metalovou či hard rockovou nahrávku všech dob.

Suicide Solution

Na albu Blizzard of Ozz najdeme i tuto významnou skladbu. Významnou z toho důvodu, že v roce 1984 byl její provokativní text pojednávající o alkoholu a sebevraždě spojován se sebevraždou jednoho psychicky labilního teenagera, který se zastřelil údajně právě po poslechu této písně.  Skladba ale oproti nařčením sebevraždu jako řešení problémů nenavrhuje.

Mr. Crowley

A do třetice tady máme zástupce z Blizzard of Ozz. V tomto případě byla inspirací k textu písně kniha o životě anglického okultisty a mága Aleistera Crowleyho, kterou Ozzy četl.  Tato skladba vyšla jako druhý druhý singl a při jejím poslechu se můžeme ponořit do epického textu a kytarových sól, které společně dotváří tajemnou atmosféru skladby o této postavě.

Diary of a Madman

Tato skladba pochází opět z alba pojmenovaného stejně jako zmíněná píseň, tedy Diary of Madman. Jedná se o Ozzyho v pořadí druhé studiové album, které vyšlo v roce 1981. Diary of Madman má složitý a propracovaný text, který svým způsobem tvoří osobní zpověď Osbourna, který v té době trpěl psychickými problémy. Kromě textu můžeme opět obdivovat perfektně odvedenou práci kytar.

Flying High Again

Flying High Again nalezneme stejně jako výše zmíněnou skladbu na albu Diary of a Madman. Text této písně vypráví o drogách. Drogy byly celkově oblíbeným tématem tohoto zpěváka. Měl s nimi totiž bohaté zkušenosti. A o čem se píše a zpívá lépe, než o tom, s čím máme vlastní zkušenosti a zážitky, že.

Shot in the Dark

V roce 1986 Ozzy osbourne vydal čtvrté sólové album s písní Shot in the Dark. tato skladba se dočkala velkého úspěchu především ve Spojených státech, kde se dokonce dostala na první místo hitparád. V celé písni můžeme slyšet typický zvuk druhé poloviny 80. let. Možná právě to činí z Shot in the Dark jednu z nejhranějších písní Ozzyho Osbourna v rádiích.

No More Tears

No More Tears je skladbou ze stejnojmenného alba z roku 1991. Se stopáží 7:23 minut se jedná o nejdelší píseň, jakou kdy Ozzy Osbourne nahrál a nazpíval. Tato skladba je známá pro perfektní kytarová sóla Zakka Wylda a Osbourne sám v této písni podává se svým hlasem mistrovský výkon. Text skladby je opět kontroverzní, pojednává o sériovém vrahovi.

Mama, I’m Coming Home

Tuto skladbu nalezneme také na desce No More Tears.  Mama, I’m Coming Home se od ostatních Ozzyho písní liší jak tematicky, tak hudebně. Tentokrát zde nezpívá o pošramocené psychice, drogách či o vrazích, ale vyznává se z lásky ke své manželce Sharon, která při něm stojí a podporuje ho už řadu let. Díky její melodičnosti si tuto baladu oblíbili i lidé, kteří jinak Ozzyho tvorbu nevyhledávají.

Dreamer

Dreamer, čili balada nacházející se na osmém studiovém albu Down to Earth, vydaném roku 2001, je druhým příkladem Ozzyho písně, která si získala širokou popularitu i mezi lidmi, kteří normálně nejen jeho, ale metal celkově příliš neposlouchají. Baladu s citlivým textem, kde zpěvák sní o lepších zítřcích, dodnes hrají i na vlnách českých rádií.

Let Me Hear You Scream

Posouzení, jestli Let Me Hear You Scream je jednou z nejlepších písní, které Ozzy Osbourne za svou bohatou kariéru nazpíval, necháme na vašem osobním vkusu. Neměnnou realitou zůstává, že tato píseň byla prvním singlem z dosud poslední a v pořadí již desáté desky Scream, která byla vydána v roce 2010. A pro zajímavost, tato skladba zazněla v jednom z dílů v i u nás oblíbeném seriálu CSI: New York.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších songů Ozzyho Osbourna. Poslechněte si Dreamer i Crazy Train