×
TOPZINE.cz

10 nejlepších songů inspirovaných drogami a jinými návykovými látkami

FOTO: John Lennon

Dnešní výčet songů inspirovaných drogami by s klidem přesáhl číslo deset, protože drogy jsou pro velkou část muzikantů takřka nevyčerpatelné téma. Vybrali jsme deset nejlepších zahraničních písniček.

John Lennon Zdroj: EMI music
John Lennon Zdroj: EMI music

Některým se drogy staly osudnými, jiní to zkouší napravit opakovanými pobyty na různých odvykačkách nebo odmašťovnách. Poslechněte si, co pěkného vzniklo v souvislosti s návykovými látkami.

1. Nirvana – Lithium

Lithium vyšlo jako singl z alba Nevermind v roce 1992. Kurt zde přirovnává chování katolické rodiny, u které v roce 1987 bydlel, k účinkům antidepresiva lithia. Videoklip, ve kterém jsou použity snímky z koncertů Nirvany, vznikal pod vedením režiséra Kevina Kerslakea.

2. Jimi Hendrix – Purple Haze

V tomto songu z alba Are You Experienced si můžete vychutnat psychedelickou kytaru jednoho z nejfenomenálnějších hudebníků. Vznik této skladby, která se zároveň stala jedním ze symbolů 60. let, se datuje do roku 1966. Jiná teorie hovoří o tom, že skladba naopak vůbec není inspirovaná experimenty s LSD, nýbrž sci-fi novelou Night of Light amerického spisovatele Philipa José Farmera.

3. Beatles – Lucy in the Sky With The Diamonds

Zde není pochyb o tom, jaké psychotropní látce Beatles svou píseň zasvětili. Nezní vám barva hlasu Johna Lennona trochu podezřele v pohodě? Rozverný refrén navozuje pocit, že je vše v nejvyšším pořádku, a tak nezbývá, než si tento slavný song vychutnat.

4. The Doors – Light My Fire

Věta „Holka, my už se víc nesjedem“ mluví za vše. Frontman The Doors Jim Morrison byl typ člověka, se kterým bylo těžké vyjít v mnoha ohledech, neboť se u něj někdy projevovala i jakási druhá osobnost, jak zaznělo v jednom z dokumentů věnovaných The Doors. Život tohoto jinak velmi inteligentního a citlivého umělce vyhasl 3. července 1971 v Paříži.

5. Amy Winehouse – Rehab

V červenci tohoto roku uplynou už dva roky od doby, co zemřela tato mimořádně talentovaná zpěvačka. Píseň Rehab z alba Back to Black popisuje zpěvaččiny vlastní zkušenosti, které se jí bohužel staly osudnými, čímž se zařadila po bok Jimiho Hendrixe a Kurta Cobaina do Klubu 27.

6. Liquido  – Narcotic

Námět této písně kombinuje problémy spojené s rozchodem a užití např. marihuany a kokainu. Právě tento song zajistil německé kapele 700 000 prodaných kusů singlu, což se jim už poté nepodařilo zopakovat a kapela v roce 2009 ukončila činnost.

7.  Oldelaf – Le Café

Song o tom, jak to s vámi dopadne, pokud to budete přehánět s kávou. I když ta je ještě z našeho výběru to nejmenší zlo. Mrkněte na povedené video, které má originální nápad a vyniká i animací.

8. Moonspell – Opium

Songem o droze se mohou pochlubit i Moonspell, přestože nikdo z této kapely není s drogovými průšvihy spojován a v rodném Portugalsku platí přímo za metalové celebrity. Tento song pochází z alba Irreligious. Na klipu z roku 1996 můžete sami vidět, kam se Moonspell za dobu svého působení posunuli ve své prezentaci.

9. Afroman – Because I Got High

Jako zástupce konopí zde máme zpěváka Afromana, jehož song byl poměrně nedávno velkým rádiovým hitem, což je zvláštní, protože ve skutečnosti se melodie opakuje pořád dokola. Nicméně sdělení o tom, že nic neuděláte, pokud budete pořád hulit, stojí za zvážení.

10. The Rolling Stones – Mother’s Little Helper

Tento song  z roku 1966 a alba Aftermath byl jedním z prvních, které nezastíraly, že hlavním tématem je zneužívání návykových látek. Stouni zde vytvořili kytarový zvuk podobný sitáru. Nahrát jej měl ještě Brian Jones na dvanáctistrunnou kytaru.

 

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..