Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

10 nejlepších filmových tatínků. Darth Vader nebo pan Levenstein?

Redakce

Redakce

17. 6. 2013

Třetí neděle v červnu tradičně připadá na Den otců. A jak lépe uctít tento den, než výběrem těch nejlepších filmových otců, kteří jsou pro své děti nenahraditelní a mnohdy v jejich životě hrají nezastupitelnou roli ochránce a rádce. Podívejme se tedy nyní na ty nejlepší tatínky z nejlepších.

Bryan Mills (96 hodin)

Foto: Liam Neeson ve filmu 96 hodin

Zdroj: Distributor filmu

Liam Neeson v tomto filmu ztvárnil bývalého agenta tajné služby a otce, kterému v Paříži unesou dceru obchodníci s bílým masem. Moc dobře ví, že místní policie mu nepomůže, a tak na vlastní pěst vyráží za záchranou své dcery a nic a nikdo ho nemůže zastavit.

Většina otců by na únos dcery reagovala se směsicí strachu a paniky, nikoliv však Bryan Mills (Liam Neeson). Silně motivovaný, naštvaný a soustředěný jen na jednu věc se vrhá za stopou vedoucí k jeho milované dceři. Který otec by si zasloužil titul nejlepšího otce víc než Mills, který by pro dceru obětoval cokoliv?

Noah Levenstein (Prci, prci, prcičky)

FOTO: Snímek z filmu Peci, prci, prcičky: Školní sraz

Zdroj: Bontonfilm

Jistě si každý z vás vzpomene na trochu netradičního otce Eugena Levyho, který ve filmu Prci, prci, prcičky proslul zábavným charakterem a cennými radami, které věnoval svému synovi Jimovi.

I přes mnohdy trapné příběhy, které uváděly Jima do rozpaků (například ty o masturbaci), byl Noah otcem vždy ochotným pomoci svému synovi z jakékoliv situace. Málokterý otec by bez jediné jízlivé připomínky šel na pohotovost se synem, který si lepidlem přilepil ruku ke svému penisu. A právě kvůli ochotě udělat pro syna cokoliv, určitě patří Noah Levenstein mezi ty nejlepší otce, kteří se ve filmu objevili.

James (Kdopak to mluví)

FOTO: Kdopak to mluví

Zdroj: Distributor filmu

V našem seznamu těch nejlepších filmových otců rozhodně nesmí chybět James (John Travolta), který ve filmu Kdopak to mluví ztvárnil roli taxikáře, jenž se zamiluje do pohledné účetní Mollie i do jejího synka Mikeyho. Pokud bychom tvořili seznam nejlepších filmových dětí, byl by Mikey rozhodně mezi nimi, ale James také není k zahození.

James možná není biologickým otcem malého Mikeyho, ale jak se říká, krev také není všechno. Pro Mikeyho je kamarádem, parťákem a otcem v jedné osobě a není nic, co by pro něj a jeho maminku neudělal. A na rovinu – kdo by nechtěl mít za otce Johna Travoltu, jenž si po nocích zpívá hity z Pomády?

Tom (Pouť)

FOTO: Snímek z filmu Pouť

Zdroj: Distributor filmu

Tento snímek představuje hluboký příběh o rodině a o výzvách, kterým v našem životě musíme čelit. Hlavní hrdina Tom (Martin Sheen), americký lékař, přijíždí do francouzského městečka St. Jean Pied de Port, aby vyzvedl ostatky svého syna, který zemřel při tradiční pouti.

Otec se následně rozhodne naplnit sen svého syna a vydává se na cestu do Santiaga, na pouť známou jako Cesta svatého Jakuba.

Jaký jiný otec, než ten, který miluje své dítě nadevše, by na počest svého dítěte dokončil takovou pouť?

Robert Quimby (Ramona)

FOTO: Snímek z filmu Ramona

Zdroj: Bontonfilm

Ramona je milý rodinný film o malé dívence s ohromnou představivostí, která ráda tropí lumpárny a zlobí své rodiče. I v tomto filmu najdeme otce, kterého můžeme přidat do našeho seznamu těch nejlepších filmových tatínků.

Robert Quimby (John Corbett) představuje otce, který je zahlcen celou řadou nejrůznějších problémů, včetně ztráty zaměstnání. Má strach a obavy, ale svou rodinu nikdy nezklame.

Jeho dcery ho bezmezně obdivují a on sám by pro své děti udělal všechno na světě.

George Banks (Hlava rodiny)

FOTO: Snímek z filmu Hlava rodiny

Zdroj: Distributor filmu

Vidět vyrůstat vaše děti rozhodně není lehké. Vidět vaši dceru, jak se po tříměsíčním vztahu rozhodne ke svatbě, je ještě těžší. George Banks, ztvárněný Stevem Martinem, nese zásnuby velice těžce. Ne proto že by snad nechtěl, aby jeho dcera byla šťastná, ale proto, že jeho malá holčička najednou vyrostla, opouští ho a on s tím, ač by si to přál sebevíc,  nemůže nic udělat.

George Banks rozhodně není ideálním otcem. Je zvyklý na své zajeté koleje, občas své potomky rozčiluje, ale je jasné, že pro ně chce to nejlepší. A který jiný otec, než ten nejlepší, chce právě to nejlepší pro své děti?

Darth Vader/Anakin Skywalker (Star Wars)

darth-vader

Zdroj: distributor filmu

Legendární postava kultovního příběhu z universa Star Wars je právem v našem žebříčku. Ač byl Darth Vader dlouhou dobu znám jako postrach galaxie, nelítostný nástroj Sithského Lorda a císaře Impéria, poslední díl staré trilogie nám nabídl náhled do jeho duše.

Po té, co se George Lucas chopil zfilmování nových dílů, které vzniku Darth Vadera předcházely, dostalo se nám náhledu i do jeho života a začali jsme s Anakinem Skywalkerem soucítit.

Mladý nadaný Jedi, který byl ochotný pro svou lásku a potomky, jež mu jeho vyvolená nosila, schopen obětovat své přesvědčení pro společenský řád. Mladík, který byl schopen obětovat rovnováhu mezi dobrem a zlem pro to, aby ochránil své milované, rozhodně patří do žebříčku milujících otců.  Navíc – kdo by nechtěl mít tatíka se světelným mečem?

Jor-El (Superman)

marlon-brando-jor-el-superman

Zdroj: Distributor filmu

Rodiče a děti pojí silná pouta. Většina rodičů cítí, že by pro své děti obětovala svůj život. Příkladem budiž Jor-El. Ten zachránil svého syna před zánikem, kterému nebylo úniku.

To však nebylo všechno. Jor-El myslel dopředu, a tak se Kal-Elovi dostalo i nové rodiny, která ho měla stejně ráda jako jeho rodina biologická.

Clark Kent však na dědictví svého otce nezanevřel a snažil se pomáhat potřebným, když jim samotným síly nestačily, a svět ho začal znát jako Supermana. Nový snímek Muž z oceli od režiséra Zacka Snydera (300: Bitva u Thermopyl) nám nabídne v kinech poněkud jiný pohled na příběh této legendy.

Damon McReady (Kick-Ass)

Kick-Ass-1

Zdroj: Distributor filmu

Damon, ve filmu ztvárněném Nicholasem Cagem, je také typ otce, který by za své dítě položil život. Snaží se ho tedy ochránit ve světě plném nebezpečí.

Jeho dcera však nejen, že se umí bránit, ale brzy si zvládne i vybudovat respekt (pravda poněkud neholčičími metodami). Jeho snaha o ochránění dcery vrcholí, když pro své jediné (a velmi speciální dítě) obětuje svůj život.

Poslušná dcerka ho, jak se patří, pomstí a poté převezme jeho úděl ochránce bezbranných a nevinných. V pokračování Kick-Ass 2 se dozvíme, jak se jí to daří.

Chris Gardner (Štěstí na dosah)

FOTO: Štěstí na dosah

Zdroj: Distributor filmu

Ve světě zmítaném materialismem je třeba, aby vždy vystoupil někdo, kdo je ochoten postavit morální hodnoty na ten nejvyšší stupeň. Takovým člověkem je Chris Gardner (Will Smith).

Will Smith je otcem, který se zoufale snaží uživit svou rodinu a zároveň být správným příkladem pro svého syna. Chris dostane možnost práce ve firmě obchodující s akciemi. V době finanční krize je však každého třeba podrobit zkoušce, a tak Chris pracuje zadarmo s vidinou budoucí stáže a zaměstnání. Bez příjmů je však i se synem vyhozen z domu a musí přespávat, kde se dá. Ani to mu však nezabrání, aby byl za každé situace perfektním otcem.

„Nikdy si nenech namluvit, že něco nedokážeš. Ani ode mě. Dobře? Pokud máš sen, musíš ho chránit. Lidé okolo tebe něco nezvládají, a tak ti budou tvrdit, že ty to taky nezvládneš. Pokud něco chceš, jdi si za tím. Tečka,“ tak zní památná věta z úst Willa Smitha ke svému synovi. Věta, která promlouvá i k nám divákům a podporuje nás v naší cestě za našimi sny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších filmových tatínků. Darth Vader nebo pan Levenstein?