Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 nejlepších featuring songů posledních deseti let. Spolupráce, které se povedly

Jana Popelková

Jana Popelková

12. 4. 2013

S tzv. featuringem jako by se v posledních letech roztrhnul pytel. Ale co na tom, když z takových spojení mohou vzniknout opravdu zajímavé hudební kousky.

FOTO: Lady Gaga

Lady Gaga se ráda spolčuje s různými kolegy. Zdroj: Universal Music

Featuring může být výhodný pro oba umělce, kteří se rozhodnou spolupracovat, a tak není divu, že se do něj tolik kapel a zpěváků pouští. Dnes jsme vybrali 10 nejlepších featuring songů, které vznikly v posledních deseti letech.

1. The Rolling Stones feat. Lady Gaga – Gimme Shelter

Spolupracovat s Rolling Stones v hudebním světě už něco znamená. Song Gimme Shelter ozdobila těmto pardálům Lady Gaga. Nemusí dokazovat, že je výbornou hudebnicí, protože to je ostatně slyšet v jejích brilantních výškách. Takto vypadá spolupráce dvou absolutních špiček, proto mají Lady Gaga a Stouni pro dnešek číslo jedna.

2. Fun feat. Janelle Monáe – We Are Young

Tato současná hitovka nám zde nemohla chybět v žádném případě, neboť fun. za ni letos obdrželi ocenění Grammy za nejlepší skladbu roku. Píseň je z druhé studiovky Some Nights z roku 2011. Janelle Monáe je americká zpěvačka, která zabodovala deskou The ArchAndroid (Suites II and III) z roku 2010.

3. Lady Gaga feat. Beyoncé – Telephone

Jak to tak vypadá, nahrávat s Lady Gaga chce kdekdo. Zde jde ale o obrácený případ. Lady Gaga si pozvala k vylepšení své písně slavnou Beyoncé a jak to dopadlo, posuďte sami. Další úspěšný featuring song byl například Just Dance s Colby O´Donisem.

4. Korn feat. Skrillex – Get Up!

Korn spojili síly s mladým nadějným DJem Skrillexem, který dodal typicky kornovskému soundu svými hudebními postupy nový rozměr. Get Up! je našlápnutá pecka, která vyburcuje z letargie. Vedle Get Up! nahráli se Skrillexem a dj Kill The Noise další song Narcissistic Cannibal. Oba tyto kusy najdete na albu Path Of Totality z roku 2011.

5. Rihanna feat. Calvin Harris – We Found Love

Romantický tanečně-popový song z alba Talk That Talk z roku 2011 má jednoznačně něco do sebe, ovšem někteří hudební kritici mu vytkli „řídký obsah“. Jisté je, že se tento singl držel na čele hitparád po celém světě dlouhou dobu a zařadil se též k nejprodávanějším singlům všech dob. Klip, ve kterém Rihanna řádí jako utržená ze řetězu, režírovala Melina Matsoukas.

6. David Guetta feat. Sia – She Wolf (Falling To Pieces)

Song, který dal vyniknout půvabnému hlasu zpěvačky Sii. Zpočátku lyrický úvod střídá taneční rytmus. Sia Furler je autralská zpěvačka, která má za sebou spolupráci např. i s Rihannou nebo Shakirou. Píseň She Wolf najdete na albu Nothing But The Beat 2.0 z roku 2012.

7. U2 feat. Green Day – The Saints Are Coming

Původně jde o píseň skotské punkové kapely Skids z roku 1978. Když si ji U2 s Green Day vypůjčili, sklidili rázem velký úspěch a byli nominováni na Grammy. Billy Joe z Green Day hostoval u U2 i na konci turné Vertigo, které probíhalo mezi roky 2005 a 2006.

8. Lil Wayne feat. Bruno Mars – Mirror

Tato věc zaujme melodickým refrénem s podkladem syntetických smyčců.  Lil Wayne funguje jako vypravěč, kdežto Bruno Mars předvádí své umění v refrénech. V roce 2013 by se Bruno Mars měl v rámci svého turné objevit i v České republice. Třicetiletý Lil Wayne má za sebou mj. vydání deseti studiových alb. Song Mirror najdete na desce Tha Carter IV z roku 2011.

9. Apocalyptica feat. Ville Valo & Lauri Ylonen – Bittersweet

Song postavený na dvou odlišných a nezaměnitelných barvách hlasu, tklivém doprovodu a silném refrénu.  Ville Valo z HIM coby baryton a Lauri Ylonen z The Rasmus spolupracovali pod vedením leadera Apocalypticy Eiccy Toppinena. Podívejte se, jak to chlapcům ze severu šlo. Tento singl z alba Apocalyptica vyšel  v roce 2005.

10. Robert Plant & Alison Krauss – Rich Woman

Zde nejde doslova o featuring, ale spolupráce těchto dvou umělců si zaslouží pozornost. Ještě než Robert Plant zavdal pohnutku pro Led Zeppelin reunion, nahrál s věhlasnou country zpěvačkou Alison Krauss album Raising Sand, které získalo Grammy za album roku 2009 a i nejlepší žánrové album roku. Píseň Rich Woman zazněla i v kriminální komedii Ženy v balíku s herečkou Diane Keaton.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejlepších featuring songů posledních deseti let. Spolupráce, které se povedly