10 nejlepších českých animovaných klipů. Kreslený Wohnout i Charlie Straight

I na české hudební scéně se dají vyhledat různé animované perličky. Dnešní přehled sahá od počátku devadesátých let až po současnost. Zavzpomínat můžete na Yo Yo Band a Wanastovi Vjecy, nebo se pokochat umem současných animátorů.

FOTO: Charlie Straight
Charlie Straight. Foto: Adam Holý, zdroj: charliestraight.com

1. Tata Bojs – Elišce

Klip vzniknul v režii bubeníka a zpěváka Tata Bojs Milana Caise, který se kromě hudby věnuje i sochařství a výtvarnictví, jež vystudoval. Song Elišce pochází z Nanoalba (2004), na kterém se podílel např. i herec Jiří Schmitzer. Námět děje náleží baskytaristovi Mardošovi.

2. Priessnitz – Kdo ví

Človíček ve svěrací kazajce prožívá sen, v němž prochází krajinou a městem, až nakonec potkává vytouženou vyvolenou. Přesto klip nekončí happyendem. Na konci se hlavní hrdina probouzí opět na zemi ve svěrací kazajce. Motiv blázna na uzavřeném oddělení se u Priessnitz objevil už například na albu Potichu. Song Kdo ví je z alba Zero (2001).

3. Wanastowi Vjecy – Nahá

Jedním slovem devadesátky. Pamatujete na P. B. Ch. s rybou kouzelnou? V roce 1993 klip vyhrál cenu Grammy. Režírovala herečka a animátorka Barbora Dlouhá.

4. Vypsaná fixa – Ledňáčci

Pod video k tomuto songu se podepsala Silvie Lišková alias Akela Taka. Členy kapely stylizovala do role ledňáčků, kteří přihlížejí příběhu čápa. Tvorba videa zabrala bezmála tři měsíce.

5. Charlie Straight – Platonic Johny

Režie tohoto klipu se ujal designér a grafik Vít Haratek, který za něj dostal v roce 2009 cenu Akademie populární hudby. Stejně jako kapela pochází z Třince, kde se seznámili během školních let. Cílem bylo, aby klip zaujal a obstál v konkurenci i na velkoplošných obrazovkách na festivalech typu Glastonbury, což se zjevně povedlo, neboť Haratek zaznamenal ze zahraničí mnoho kladných ohlasů a vysílala jej i MTV. Klip obnášel téměř tisíc pět set hodin práce a ve své době to bylo první video natočené v HD kvalitě.

6. Insania – Večer, kdy Freud zpíval basem

Brněnská kapela oslavila v roce 2012 pětadvacet let trvání své revolty. Děj steam punkového klipu Večer, kdyFreud zpíval basem z roku 2009 se odehrává v industriálním městě a hlavními aktéry jsou postavičky z podsvětí. Píseň pochází z alba Rock´n´Freund. Režíroval Jan Mikota známý také jako Mitchi. Další animovaný klip této skupiny se jmenuje Pověsíme celebrity, který pro kapelu vytvořil umělec tvořící pod jménem Světlonoš. Kapela nyní připravuje materiál k novému albu.

7. Yo Yo Band – Jedem do Afriky

Yo Yo Band zažíval největší slávu v období první poloviny devadesátých let. Klip Jedem do Afriky vzniknul v roce 1995 a píseň najdete na albu Jenom kouř.

8.  Wohnout – Našim klientům

Klip k songu „nastavuje zrcadlo“ naší společnosti plné konzumu. Wohnouti si zde dělají legraci z nekonečných teleshoppingů, supermarketů a reklamních sloganů, které známe všichni zpaměti. Režie se ujal David Chvátal, který v minulosti tvořil klipy i pro DJ Wiche nebo Post It.

9. Vypsaná fixa – Odvážný mladý muž

V pochmurnější náladě se nese příběh klipu k písni Odvážný mladý muž z desky Bestiálně šťastní (2003), který Fixe vytvořil Vladimír Daťka alias Piškot. V klipu spolu kontrastují zářivé barvy, které se objevují v televizi hlavního hrdiny a na semaforech, s šedí města, které jej obklopuje. Animaci má Fixa ještě v klipu Holka s lebkou nebo Mažoretka.

10. Mig 21 – Bývá mi úzko

V klipu z roku 2006 jsou zanimované pražské scenérie, nad kterými poletuje andělíček. Podobně jako u Wohnoutů se téma písně zabývá mediální masáží mozků, jen možná v o něco jemnější formě.

10 nejlepších českých animovaných klipů. Kreslený Wohnout i Charlie Straight
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*