Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 nejdražších videoklipů všech dob. Miliony utrácela Madonna i Michael Jackson

Standa Kafka

Standa Kafka

20. 3. 2013

Kdy se podle Vás točily ty nejdražší klipy? Pro někoho překvapivě to bylo před deseti a více lety, ale když se nad tím zamyslíte, není to tak nelogické. Tehdy prostě ještě nebyla tak dokonalá technika, abyste si libovolný klip mohli natočit prakticky doma na koleni.  Tak se s námi pojďte podívat, které klipy stály producenty nejvíce peněz.

foto Michael Jackson

Král popu na natáčení klipů neškudlil. Zdroj: michaeljackson.com

10. Mariah Carey ft. Jay-Z – Heartbreaker

Začneme pěkně od desátého místa, v našem přehledu tedy od nejlevnějšího klipu.  Přestože na místě umělce jsou uvedeni oba, v klipu se objevila pouze Mariah Carey. Jay- Z měl totiž v době natáčení smůlu, protože chvíli před tím točil svůj vlastní klip k písni Girl’s Best Friend a ve smlouvě měl od producentů uveden zákaz natáčení dalších videí na dva týdny.

Carey si však vystačí sama, když při plánované návštěvě kina se svými kamarádkami objeví, že její přítel jí zahýbá s nějakou jinou a rozhodne si to s ní vyřídit. Jak to dopadne, se už podívejte sami.

9. Puff Daddy – Victory

V klipu, odehrávajícím se v roce 3002, se objevují i herecké hvězdy Dennis Hopper nebo Danny DeVito.  Oba v klipu vystupují zadarmo, takže jejich platové požadavky se na výši rozpočtu vůbec neprojevily. I tak se však vyšplhal v přepočtu s inflací k dnešním necelým čtyřem milionům dolarů.

Shodou okolností zrovna tento týden oslavil už celých 15 let od svého prvního vypuštění na televizní obrazovku. Krom fanoušků amerického rappera by si na něj nikdo asi moc nevzpomněl. V srdci ale zůstal někomu z produkčního týmu počítačové hry NBA 2K13, která tento song zařadila do soundtracku ke hře.

8. Busta Rhymes (ft. Janet Jackson) – What’s It Gonna Be?!

O necelý rok mladší než předešlý klip je tato podivnost.  Možná Vám postačí, že režisérem je Hype Williams, který v současnosti točí videa pro Nicky Minaj, a víte, proč klip vypadá tak, jak vypadá.

Ale Williams má na kontě třeba i videa k songům Telephone (Lady Gaga ft. Beyoncé) nebo Empire State of Mind (Jay-Z ft. Alicia Keys), a patří tak k nevyhledávanějším režisérům videoklipů na světě. Samotný song What’s It Gonna Be obsadil i nejvyšší příčku v americké hitparádě Billboard Hot 100.

7. MC Hammer – 2 Legit 2 Quit

Na loňských American Music Awards předvedli MC Hammer s Korejcem PSY  mashup na hity Gangnam Style a právě 2 Legit 2 Quit. I po dvaceti letech od natočení se tak tahle píseň drží v hlavách posluchačů. Klip samotný už ale tak neuspěl.  Získal několik nelichotivých umístění v anketách jako například č. 5 v hitparádě World’s Worst Ever Video australského kanálu Max nebo č. 24 v anketě 25 Lame na MTV.

6. Michael Jackson – Bad

Gangy New Yorku, Prokletý ostrov, Letec nebo Hugo. Ti filmů znalí z Vás jistě uhodli, že režisérem všech těchto snímků je Martin Scorsese, a právě on stojí za klipem Jacksonova klipu Bad. Ten se natáčel po dobu šesti týdnů a celá verze klipu trvá skoro sedmnáct minut. Vysloužil si také několik parodií, jako třeba Fat od amerického vtipálka Weird Al Yankovice nebo Mad britského komika Lenny Henryho.

5. Guns N‘ Roses – Estranged

Něco kolem šesti a půl milionu dolarů by dnes za natáčení tohohle klipu museli vypláznout Guns N‘ Roses. Je to poslední část neoficiální Del Jamesovy trilogie klipů z dvou alb Guns N‘ Roses Use Your Ilusion I a II. Del James byl americký muzikant a novinář a jeho povídka inspirovala předchozí video November Rain. První z trilogie bylo k písni Don’t Cry a všechny mají podobný styl.

4. Michael Jackson – Black or White

Asi největší pecka ze všech z tohoto přehledu. V tomto známém klipu si zahrála třeba i někdejší dětská filmová hvězda Macaulay Culkin, jeho matku zase hraje Tess Harper, známá třeba z filmu Tahle země není pro starý.

Už ke konci klipu tancuje Jackson na pochodni známé Sochy svobody a kolem něj si můžeme prohlédnout spoustu dalších zajímavých míst z celého světa, namátkou třeba Taj Mahal, pyramidy z Gízy, Golden Gate Bridge nebo Eiffelovu věž.

3. Madonna – Die Another Day

Z naší desítky je tento klip nejmladší, natočen byl v roce 2002 a měl rozpočet celých šest milionů dolarů. Asi pro Vás není překvapením, že to byl titulní song k stejnojmenné bondovce Die Another Day, která byla poslední, v níž hlavní roli agenta 007 ztvárnil Pierce Brosnan.

Madonnin klip se natáčel po čtyři dny a Madonna v něm bojuje se svojí dvojnicí, takže můžeme vidět hodně krve, spoustu rozbitých skleněných vitrín a tak podobně. Nakonec její černé já umírá po zásahu z kuše.

2. Madonna – Express Yourself

Americká královna popu podruhé a naposledy. Song Express Yourself je z alba Like a Prayer z roku 1989, kterého se po celém světě prodalo přes 15 milionů kopií. Režíroval ho také jeden z nejznámějších světových režisérů David Fincher.

Premiéru měl 17. května 1989 a kanál MTV měl výhradní právo na jeho vysílání po dobu tří týdnů. Klip samotný byl údajně vysílán minimálně jednou každou hodinu. No nevíme, jestli pak diváci Madonnu spíš nesnášeli, než milovali, protože čeho je moc, toho je příliš.

1. Michael Jackson, Janet Jackson – Scream

Fanfáry pro první místo. Rodinná spolupráce Michaela a Janet Jacksonových se stala zatím nejdražším klipem v historii. Peníze vynaložené na natočení klipu se jim ale určitě vyplatily. Vždyť posbíral jedenáct nominací na MTV Music Video Awards roku 1995, což bylo nejvíc, co kdy nějaké video získalo.

Vyhrálo pak sice „jen“ tři ceny, ale následovala další ocenění, například Grammy za Nejlepší hudební video. V roce 2001 bylo hudebním kanálem VH1 zařazeno na deváté místo přehledu 100 nejlepších klipů všech dob.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejdražších videoklipů všech dob. Miliony utrácela Madonna i Michael Jackson