Menu
TOPZINE.cz
Cestování

10 nejbizarnějších muzeí na světě. Byli jste už v některém?

Samcová Jana

Samcová Jana

2. 10. 2010

FOTO: Muzeum WC sedátek!FOTOGALERIE! Existují muzea technická, existují muzea přírodovědecká, ale existují i muzea bizarní. Jako například muzeum parazitů, kari klobás nebo korkových vývrtek. Podívejte se spolu s Topzine.cz na deset nejzvláštnějších muzeí celého světa.

FOTO: Muzeum WC sedátek

Muzeum WC sedátek, Zdroj: AČCKA

Muzeum WC sedátek a poklopů v USA nemá žádnou skutečnou toaletu

Muzeum WC sedátek a poklopů provozuje ve svých 80. letech Barney Smith ve městě San Antonio v Texasu. Sbírka obsahuje téměř 900 WC sedátek a poklopů, všechna vlastnoručně zdobená právě panem Smithem, který je bývalým instalatérem. Inspiraci tento zvláštní umělec čerpá ze svých cest po celém světě a některé nápady mu návštěvníci muzea zasílají rovněž mailem. Zajímavým paradoxem je fakt, že toto muzeum, se nachází v garážích domu pana Smitha a nemá tak žádnou skutečnou toaletu ….

V japonském Muzeu parazitů narazíte na pijavice, červi i tasemnici

Pijavice, měchovci, škrkavky, motolice nebo hlísti představují unikátní sbírku červů v parazitologickém muzeu v japonském Tokiu. V tomto fascinujícím světě červů, jak hlásá slogan muzea, jsou k vidění nepředstavitelné příklady obojživelníků, např. obrovský parazit vylézající ze želví hlavy namočené v lihu, prolezlé psí srdce napadené srdečními červy, téměř devítimetrová tasemnice vyjmutou z lidského těla (mimochodem se jedná o nejdelší tasemnici na světě) nebo žaludek infikovaného delfína. V muzeu se nachází rovněž obchod se suvenýry, ve kterém si můžete nějakého hezkého parazita zakoupit.

Čechy potěší Muzeum Tomáše Bati v Kanadě

V kanadském Torontu se nachází Muzeum Tomáše Bati. Nachází se zde 12 500 exponátů od ponožek až po obuv z celého světa a pokrývá tak 4500 let dlouhou historii obouvání. Toto neobvyklé muzeum bylo založenou paní Soňou Baťovou, která procestovala celý svět, aby pro muzeum získala unikátní sbírku tradiční obuvi z každé části světa. 

FOTO: Muzeum Špatného umění

Muzeum Špatného umění, Zdroj: AČCKA

I mazanice mají své příznivce. V americkém Muzeu Špatného umění

MOBA (The Museum of Bad Arts) prezentuje umění tak špatné, že nemůže být ignorováno. Museum má 2 galerie, které se nacházejí v suterénech divadel Somerville a Deadham Community a obsahují okolo 500 skutečně beznadějných uměleckých děl. Zakladatelé muzea přiznávají, že je někdy velmi těžké odhalit ten správný beznadějný kousek, zvláště když je autoři děl přesvědčují o opaku.

Za zábavou jedině do Geppiho muzeum zábavy v USA

Muzeum se nachází v Baltimore v USA a představuje cestu napříč dětskou fantazií. Milovníci hraček a pohádkových zlepšovadel zde naleznou širokou škálu artefaktů, od komiksů, hraček a plakátů přes krabice od reálií, panenek až po odznaky a mnoho dalšího. Mezi 6000 exponáty zcela jistě naleznete ten váš oblíbený, který bude připomínat Vaše dětství, např. Superman nebo postavičky z Disneyova Mickey Mouse.   

Muzeum korkových vývrtek ocení nejen domácí Italové, ale vinaři z celého světa

Krásné město Barolo v regionu Piemont v severozápadní Itálii je domovem Muzea korkových vývrtek. Je to celkem logiské, jelikož Itálie je známá svými dobrými víny. Toto malé muzeum překvapí své návštěvníky unikátní sbírkou vývrtek z celého světa. Vývrtky jsou vyrobeny z hliníku, kostí, mosazi, železa, perletě, bronzu, slonoviny, stříbra, dřeva nebo želvího krunýře. Muzeum vystavuje 500 exponátů korkových vývrtek, které se datují od 18. století do současnosti.

FOTO: Muzeum kari klobás

Muzeum kari klobás, Zdroj: AČCKA

Gurmáni se sjíždějí do Německa – do Muzea kari klobás

V Německu spotřebuje přes 800 miliónů kari klobás ročně, toto muzeum v Berlíně tak má své opodstatnění. Muzeum bylo otevřeno v roce 2009 u příležitosti 60. výročí vzniku této oblíbené německé pochoutky. Podle všeho, vše začalo v roce 1949, kdy paní Herta Heuwer představila první kari klobásu. Smíchala kečup, Worčestrovou omáčku a kari a s touto směsí polila grilovanou klobásu. V současnosti je kari klobása německou národní vášní.

Velveteria v USA – Samet, kam se podíváš

Toto muzeum uvádí na svých webových stránkách, že se po jeho návštěvě prý již nikdy nebudete cítit stejně, jako předtím. Muzeum Velveteria bylo založeno Caren Anderson a Carlem Baldwinem, párem z USA a představuje světově jedinečné muzeum zasvěcené malbám na černý samet. Muzeum vystavuje okolo 400 obrazů, ale představuje pouze část z jejich soukromé sbírky, která představuje přes 2000 exponátů. Muzeum se v současné době nachází v Kalifornii, kam bylo přestěhováno z Portlandu.

Mezinárodní muzeum UFO – na návštěvu k mimozemšťanům stačí letět do USA

Pokud hledáte mimozemšťany, doporučujeme zamířit do města Roswell v Novém Mexiku v USA. Muzeum bylo otevřeno v roce 1991 a svými exponáty odkazuje na události, které se odehrály v roce 1947. Legenda praví, že v roce 1947 místní farmář objevil několik mimozemských těl a poškozený létající talíř. Důkazy byly zabaveny a americká armáda po prošetření tvrdila, že se jednalo o létající balón. V současnosti se muzeum pokouší nalézt pravdu. Vystavuje novinové články, fotografie a spekulace o této údálosti. Hlavní atrakcí v muzeu je figurína mimozemšťana, která si zahrála ve filmu Skryté UFO ve městě Roswell.  

Komiksy, komiksy a zase jen komiksy v Mezinárodním muzeu komiksů manga v Japonsku

Japonci jsou největšími fanoušky komiksů tzv. manga. Kjótské Manga muzeum bylo otevřeno v roce 2006 a pro spoustu mladých Japonců se stalo téměř institucí. V současnosti je v knihovně muzea přes 200 000 svazků, které mohou být za poplatek zapůjčeny. Mezi spoustou historických knih se zde nachází první manga časopis Eshinbun Nihonchi z roku 1874 a první dětský manga časopis z roku 1907.

Fotografie a textové poklady poskytla AČCKA. Své bizarní muzeum má i Česká republika – podívejte se zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejbizarnějších muzeí na světě. Byli jste už v některém?