Menu
TOPZINE.cz
Cestování

10 knih poslední doby, které probudí vaši vášeň cestovat

Redakce

Redakce

6. 2. 2019

Útěk do divočiny nebo Sedm let v Tibetu jsou notoricky známé knížky, které má ve své knihovně snad každý cestovatel. Co se ale podívat na novější tvorbu posledních let? Některé z knih možná znáte, ale věříme, že zde objevíte i tituly, které vás překvapí.

Atlas zemí, které neexistují

Zkušený novinář a geograf Nick Middleton vás vezme na výlet do zemí, které byste na politické mapě světa hledali jen těžko. Kniha je plná graficky povedených map a zajímavostí z historie. Vypravíte na Krym, do Tibetu a mnoha dalších (nejen) separatistických území, která usilují o samostatnost.

Šantaram

Díky této knize poznáte Mumbaj takovou, jakou na vlastní kůži zažijete jen těžko. Ponoříte se do uliček přeplněného slumu, projedete se indickými vlaky, seznámíte se s drsným světem místní mafie, nahlédnete do mumbajského vězení a na závěr vyprávění se dostanete i do centra bojů v Afghánistánu. Gregory David Roberts v knize popsal svůj neuvěřitelný, ale přesto prý skutečný příběh.

Sympatizant

“Vše o čem jsem psal, se skutečně stalo,” říká Viet Thanh Nguyen o svém románu, za který získal v roce 2016 Pulitzerovu cenu. Hlavním hrdinou je dvojitý agent, který pracuje pro rozvědku socialistického severu i proamerického jihu. V knize se setkávají historické reálie se smyšlenou zápletkou ze světa tajných služeb. Román ve vás možná nevyvolá přímo touhu cestovat, ale může se hodit na dlouhé přejezdy vietnamskými vlaky a pomůže vám lépe pochopit vietnamskou mentalitu i historii.

Nesvatá válka o svatou zemi

Poutavě zpracované informace o izraelsko-palestinském konfliktu, které autor získal během práce zahraničního zpravodaje na Blízkém východě. Nečekejte ovšem suchá fakta. Břetislav Tureček vychází ve svých reportážích z osobních setkání s lidmi, kteří konflikt nejen prožívali, ale i utvářeli. Kniha dává dohromady mozaiku spletitých událostí na Blízkém východě, které do sebe často zapadají. Autor vás zavede do křehkého Jeruzaléma, výbušného Hebronu, Ramalláhu, Tel Avivu, Libanonu a dalších míst spjatých s konfliktem.

Poslední stop

Ze Střelkového mysu přes celou Afriku až do severního Maroka vyrazil stopem novinář Tomáš Poláček, který ze své dobrodružné cesty sepsal knihu. Se zatajeným dechem prožijete v knize dramatická setkání ve “zlém a zoufalém” Kongu, zjistíte proč si zamiloval Gabon nebo se projedete v náklaďáku plném velbloudů.

Století Miroslava Zikmunda

Životopisná kniha sestavená z rozhovorů Petra Horkého, Vladimíra Kroce a Miroslava Náplavy s cestovatelem Miroslavem Zikmundem. Přináší pohled na svět 20. století očima muže, který měl příležitost jej téměř celý procestovat. Text doplňuje velké množství fotografií a v knize najdete i informace, které se do stejnojmenného filmu nevešly.

Atlas Obscura

Obskurní, divné, neuvěřitelné. Atlas Obscura vás zavede na místa, u kterých se budete divit, že vůbec existují. Zjistíte, jak žijí lidé v Hanoji, jejichž úzkou uličkou několikrát denně projíždí vlak, zavítáte na festival přeskakování dětí ve Španělsku, kde muži převlečení za čerty doslova skáčou přes křičící nemluvňata nebo nahlédnete do turkménské “Pekelné brány”. Atlas Obscura provozuje i stejnojmenný web s bohatou sbírkou zajímavých míst světa.

Jíst, meditovat, milovat

Liz má všechno. Manžela, nádherný dům i úspěšnou kariéru. Šťastná však není. Rozhodne se tedy obrátit svůj život naruby a vydá se na cestu sebepoznání. V Itálii tak budete mít příležitost nahlédnout pod pokličku místním kuchařům i italským “mammam”, v Indii se s Liz zavřete na 4 měsíce do hinduistického ašrámu a v Indonésii budete hledat rovnováhu mezi tělem i duší.

Stingl – biografie cestovatelské legendy

Téměř povinná četba pro každého, kdo to s cestováním, v tom pravém slova smyslu, myslí vážně. Miroslav Stingl po desítkách let mlčení souhlasil se zveřejněním svého životního příběhu. V jeho vzpomínkách se vypravíte do neprobádaných pralesů Nové Guineje, ocitnete se v Karibiku v době jaderné krize nebo zažijete nečekaná setkání s důležitými světovými osobnostmi. Součástí knihy je i ručně kreslená mapa, CD a DVD s pořady o cestovateli a replika jeho pasu.

Travel Bible

Kniha pro lidi, kteří s cestováním teprve začínají. Uvnitř naleznete spoustu praktických tipů a triků pro krátkodobé i dlouhodobé cestování.

Máte nějaké zajímavé soukromé tipy na další knihy? Podělte se s námi v komentářích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 knih poslední doby, které probudí vaši vášeň cestovat